BRATISLAVA. Politické strany sa po voľbách prezidenta a europoslancov začínajú pripravovať aj na tretie tohtoročné voľby. Uskutočnia sa na jeseň a budeme si v nich voliť županov a poslancov ôsmich krajov.
Hoci do volieb ostáva ešte pol roka, záujem kandidovať už potvrdila väčšina súčasných županov. V Nitre sa na to chystá Milan Belica (zvolený za HZDS, dnes s podporou Smeru a SNS), v Trnave Tibor Mikuš (pôvodne HZDS, dnes Nová demokracia) a v Trenčíne dnes už jediný župan za HZDS Pavol Sedláček.
V Žiline pôjde do súboja znovu Juraj Blanár (Smer), v Košiciach už Smer schválil kandidatúru súčasného župana Zdenka Trebuľu. Opätovnú kandidatúru zvažujú aj bratislavský župan Vladimír Bajan (nezávislý s podporou Smeru), banskobystrický Milan Murgaš (Smer) a prešovský Peter Chudík (nezávislý s podporou Smeru) .
Nové mená
Objavujú sa však už aj nové mená. O post žilinského župana sa chcú pobiť aj dnešný župný poslanec za KDH Pavel Pavlásek, vnústrostranícke voľby v SDKÚ vyhral súčasný žilinský vicežupan Ivan Chaban.
V SDKÚ primárky prebehli už aj v Bratislave, kde strana postaví poslanca parlamentu Pavla Freša, v Košiciach zas bývalého starostu košického Starého Mesta Jána Süliho.
Strany sú v predstavovaní kandidátov zatiaľ opatrné, všetky však priznávajú, že rokovania o ich podpore i koalíciách už intenzívne prebiehajú.
„Informácie zatiaľ zverejňovať nebudeme, situácia je v štádiu riešenia, rokovania na regionálnej úrovni už prebiehajú," odpovedala napríklad tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.
Župné voľby, oficiálne nazývané voľby do Vyšších územných celkov, sa na Slovensku budú konať tretíkrát. Predošlé dvoje boli poznačené nezáujmom voličov. Naposledy, v roku 2005, prišlo župné zastupiteľstvá a županov v prvom kole voliť iba 18,02 percenta voličov. Keďže na zvolenie župana v prvom kole treba nadpolovičnú väčšinu zúčastnených, ktorú nezískal nik, volili všetky kraje o dva týždne opäť.
Druhého kola sa zúčastnilo dokonca len 11,07 percent voličov, čo je najmenej zo všetkých volieb v histórii samostatného Slovenska.
Dôležité právomoci
Politológ Ivan Rončák upozorňuje, že župan má dôležité kompetencie. „Je štatutárom župy, podpisuje všetky zmluvy. On je zodovedný za personálnu politiku na úrade - od neho závisí, či sa na občanov budú úradníci usmievať, alebo ich budú považovať za nepriateľov a stránky," hovorí.
Župy hospodária s desiatkami miliónov eur, zriaďujú stredné školy, zariadenia pre seniorov či divadlá, stanovujú ceny v prímestskej doprave i výšku dane z motorových vozidiel.
Poslancov už nezvolia iba okresy
S blížiacimi sa voľbami župní poslanci menia aj hranice obvodov a počet poslancov. Kritici vravia, že účelovo.BRATISLAVA. O tom, kto bude obyvateľov jednotlivých regiónov zastupovať v župných parlamentoch, nerozhodnú iba jesenné voľby.
Župné zastupiteľstvá totiž začali prvýkrát výraznejšie využívať svoju právomoc meniť hranice volebných obvodov. Zároveň upravujú počty poslancov. Podmienky na zvolenie kandidátov tak budú v niektorých krajoch iné ako pred štyrmi rokmi.
Kým doteraz v krajoch určovali volebné obvody hranice okresov, po novom to bude inak.
Prvý ešte vlani zmenili počet obvodov i poslancov v nitrianskej župe. Počet obvodov zvýšili zo sedem na osem tak, že Novozámocký okres rozdelili na obvody Nové Zámky a Štúrovo. Voliči v Novozámockom okrese si doteraz volili 11 poslancov, po novom si ich vyberú osem, troch zvyšných zvolia obyvatelia Štúrova a okolia.
Túto zmenu kritizovala SMK. Oddelením južnej časti okresu, obývanej prevažne maďarským obyvateľstvom, totiž výrazne stúpnu šance slovenskej koalície, ktorú strany v Nitrianskom kraji proti SMK vytvorili.
Poslanci zároveň pridali po jednom poslancovi aj okresom Nitra a Topoľčany.
Na podobnú zmenu pristúpili tento týždeň aj poslanci bratislavskej župy. Tí však počet poslancov znížili z doterajších 50 na 44. Zároveň zvýšili počet obvodov. Doteraz ich bolo osem ako okresov, po novom ich bude až osemnásť. V Bratislave ich vznikne osem, Malacky aj Pezinok budú tvoriť tri obvody a Senecký okres až štyri.
O najradikálnejšej zmene uvažujú v Banskej Bystrici. Tamojší župan Milan Murgaš v stredu predstavil víziu vytvoriť obvody podľa prirodzených mikroregiónov tak, aby každý zastupoval jeden zástupca.
Odborník na decentralizáciu Viktor Nižňanský si myslí, že ide o dobré riešenie. „Najlepšie by boli jednomandátové obvody, aby občania presne vedeli, ktorý poslanec ich zastupuje a vznikla tak lepšia previazanosť medzi občanom a zastupiteľstvom."
(mp)

Beata
Balogová
