BRATISLAVA. O novom predsedovi Najvyššieho súdu by v pondelok mali rozhodovať členovia Súdnej rady, ktorí sú nezaujatí a nie sú v konflikte záujmov. Podľa mimovládnych organizácií Aliancie Fair-play, Via Iuris, Občan a demokracia, Transparency International nie o všetkých členoch sa to dá jednoznačne povedať. Osem z nich preto vyzvali, aby svoju nezaujatosť verejne deklarovali.
Ste nezaujatí?
Ôsmi členovia Súdnej rady zo 17, pri ktorých sú pochybnosti o ich zaujatosti pri voľbe šéfa Najvyššieho súdu:
Peter Hulla, Gabriela Šimonová, Igor Burger, Richard Molnár, Viera Petríková Mária Usačevová Všetkých do funkcie vymenoval a môže ich z nich odvolať jeden z kandidátov – minister spravodlivosti Štefan Harabin. Daniel Hudák, štátny tajomník, podriadený Harabina, Juraj Sopliga, už prezentoval podporu ministrovi.
Na výzvu by mal odpovedať riaditeľ Justičnej akadémie Peter Hulla, predsedovia okresných a krajských súdov Gabriela Šimonová, Igor Burger, Richard Molnár, Viera Petríková aj Mária Usačevová. Všetkých do funkcie vymenoval a môže ich z nich odvolať jeden z kandidátov – minister spravodlivosti Štefan Harabin. Výzva sa týka aj štátneho tajomníka ministerstva Daniela Hudáka, ako aj sudcu košického krajského súdu Juraja Sopoligu, ktorý už verejne prezentoval svoju podporu ministrovi.
Nedostatok citu pre právo „Máme pochybnosti vzhľadom na zloženie Súdnej rady a previazanosť viacerých funkcií zastávaných niektorými členmi rady, či budú schopní skutočne objektívne sa zhostiť úlohy zvoliť nového predsedu Najvyššieho súdu,“ povedal sudca Dušan Čimo.
Minister totiž má nielen pred voľbou, ale aj po nej právo rozhodovať o členoch rady, a to tým, že funkcionárov môže odvolať a voči sudcom iniciovať disciplinárne konania. Jeho protikandidátka, sudkyňa Najvyššieho súdu Eva Babiaková takúto kompetenciu nemá.
Sudkyňa Jana Dubovcová preto nepovažuje za šťastné, že na funkciu predsedu Najvyššieho súdu kandiduje človek, ktorý aktívne pôsobí vo funkcii ministra.
„Kandidát prejavil veľký nedostatok citu pre právo a právne princípy,“ povedala.
Necítia sa pod vplyvom Výzvu odovzdali ešte včera zástupcovia mimovládnych organizácií do podateľne Súdnej rady. Z ôsmich členov sa k nej zatiaľ vyjadrili štyria.
Viera Petríková, ktorá je zároveň aj podpredsedníčkou rady, vyhlásila, že bude hlasovať „výlučne na základe svojho svedomia a vedomia. Pri hlasovaní o kandidátoch ma neovplyvní ani výkonná moc, no ani kampane rôznych organizácií“.
Gabriela Šimonová zdôraznila, že sa predsedníčkou súdu stala na základe výberového konania, preto nemá dôvod byť v pondelok zaujatou. Zaujatým sa necíti ani Richard Molnár.
„To už niekto predpokladá, ako budem voliť, keď dáva takéto otázky?“ pýtal sa štátny tajomník ministerstva Daniel Hudák, ktorý tvrdí, že nikomu nevnucoval svoj názor a rešpektuje názor druhých. „Vyjadrím sa hlasovaním. Alebo možno aj iným spôsobom. To uvidíme na voľbe,“ vyhlásil.
Podľa Harabinovho hovorcu Michala Jurčiho sa mimovládne organizácie boja slobodných demokratických volieb v Súdnej rade.
Pripomenul, že rada vznikla ako nezávislý orgán za vlády Mikuláša Dzurindu, keď sa určili aj jej právomoci a pravidlá hry.
„Dnes, keď už demokracia v súdnictve opozícii nevyhovuje, používa totalitné praktiky,“ napísal Jurči.

Beata
Balogová
