SME
Sobota, 16. november, 2019 | Meniny má Agnesa
ROZHOVOR KAROLA SUDORA

Ondrej Dostál: Polícii sme museli odovzdať aj šnúrky od topánok

Dobrý pocit čínskeho prezidenta je pre šéfov našej polície dôležitejší ako právo slovenských občanov slobodne prejaviť svoj názor, tvrdí v rozhovore Ondrej Dostál.

Ondreja Dostála zatýka polícia (na zemi v modrom tričku).Narodil sa v roku 1971. Vyštudoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor filozofia - sociológia. V rokoch 1993 - 1998 pôsobil ako novinár v denníku SME, následne sa stal hovorcom bývalej DemoOndreja Dostála zatýka polícia (na zemi v modrom tričku).Narodil sa v roku 1971. Vyštudoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor filozofia - sociológia. V rokoch 1993 - 1998 pôsobil ako novinár v denníku SME, následne sa stal hovorcom bývalej Demo(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL.)

Dobrý pocit čínskeho prezidenta je pre šéfov našej polície dôležitejší ako právo slovenských občanov slobodne prejaviť svoj názor, tvrdí v rozhovore pre SME.sk Ondrej Dostál.

Je návšteva čínskeho prezidenta na Slovensku významná, alebo ide len o povinnú jazdu?

Považujem to za dôležitý signál. Čínsky prezident nechodí po európskych krajinách každú chvíľu. Možno si vybral Slovensko aj preto, lebo vidí, že súčasná slovenská garnitúra je pre Peking vyhovujúca. Pre Čínu nepríjemnú tému ľudských práv totiž nechce otvárať ani náhodou.

Iba naivný človek si však môže myslieť, že Čína by zmenila postoj k dodržiavaniu ľudských práv, lebo jej to pripomenie pre ňu bezvýznamný Gašparovič. Nejde teda zo strany aktivistov o zbytočnú snahu? Čínskemu prezidentovi je naša krajina ukradnutá.

Považujem za morálnu povinnosť demokraticky zvolených politikov zo slobodných krajín pri každej príležitosti čínskych predstaviteľom otázku ľudských práv pripomínať. Je mi jasné, že sa tým problém sám o sebe nevyrieši, ale nie je správne zatvárať pred ním oči.

Nie je to zbytočné?

Nie je. Správne veci netreba prestať robiť len z toho dôvodu, že sa ich za pol roka nepodarí doviesť do úspešného konca. A som presvedčený, že možno nie z krátkodobého, ale zo strednodobého hľadiska sa zmení aj režim v Číne. My k tomu môžeme našim drobným dielom napomôcť, alebo to môžeme nechať tak z dôvodu, že to aj tak nevyriešime. Aj pre našich disidentov bola v časoch komunizmu dôležitá solidarita demokratického sveta. Keď sa dnes budeme solidarizovať s obeťami politického perzekvovania a porušovania ľudských práv v Číne a ďalších nedemokratických režimov, iba tým splácame dlh, ktorý máme voči tým, čo sa za bývalého režimu solidarizovali s jeho odporcami a obeťami.

Ste známy podávaním podnetov na prokuratúru alebo organizovaním protestov. Ozývajú sa však aj hlasy, že vám ide primárne o zviditeľnenie sa a využijete každú príležitosť, pri ktorej sa dá kritizovať súčasná vládna moc.

Čiže som sa podľa tejto logiky nechal dnes úmyselne predviesť políciou, aby som sa zviditeľnil?

Myslím to globálne. O predvedení políciou ste vopred nemohli vedieť. Pýtam sa však na motiváciu - prečo sa človek angažuje, keď vie, že väčšina ostane čušať doma?

No prosto sú veci, na ktoré mám názor a potrebu ho vyjadriť. Ľudské práva v Číne sú dobrý príklad. Koho, preboha, zaujíma na Slovensku táto téma? Ficova a Gašparovičova ignorácia tohto problému zrejme lepšie zodpovedá väčšinovému naladeniu slovenskej verejnosti ako kriticizmus pár ľudí z mimovládnych organizácií. Keď si však myslím, že je to napriek prevládajúcemu nezáujmu verejnosti dôležitá vec a mám možnosť to dať najavo, tak sa ozvem.

Koľko ľudí prišlo protestovať na Hodžovo námestie?

Neviem, nerátal som to. Možno stovka.

Čo to o nás vypovedá?

Jednak to, že to väčšina nevníma ako čosi, kvôli čomu sa treba ozvať, ale možno aj to, že o tretej poobede sa nie každý môže uvoľniť z práce a prísť demonštrovať.

Pred časom tu bol podobný incident s kazašskou novinárkou Balli Marzec. Nakoniec to vypálilo tak, že sa jej musel ospravedlniť priamo minister vnútra Kaliňák. Teraz polícia opäť zasahovala kvôli pár ľuďom, vyjadrujúcim svoj názor. Žijeme v normálnej krajine?

Minister Kaliňák dnes volal aj mne a pýtal sa, či je všetko v poriadku. Veci, ktoré sa tu dejú, nepovažujem za normálne. S Balli Marzec som si písal krátko pred dnešným protestom. Chcel som tlmočiť jej pozdravy našim ľuďom, protestujúcim na námestí. Keďže som však, podobne ako ona, bol políciou odvlečený, tak som sa k tomu nedostal. Správanie sa polície v oboch prípadoch nepovažujem z primerané. A v tomto prípade aj postupy ďalších orgánov - Kancelárie prezidenta SR, samosprávy Starého Mesta, krajského súdu.

Na druhej strane stále žijeme v slobodnej krajine. Po pár hodinách som bol z cely vonku a hrozí mi, podľa všetkého, maximálne nejaká pokuta. Ľuďom, ktorí chcú dávať najavo svoj názor v Číne, hrozí väzenie. Protesty na Námestí Tien-an-men pred 20 rokmi nerozháňala polícia, ale tanky. Ešte stále teda nie sme v komunistickej Číne, hoci o tom dnes na námestí viacerí zapochybovali.

Skúste popísať priebeh celej akcie. Prišili ste na námestie, čo sa dialo následne? Zaujíma ma situácia do momentu, keď proti vám zasiahla polícia.

Opakovane som videl, ako sa naši ľudia, ktorí prišli protestovať, pokúšali rozvinúť nejaký transparent. Hneď k nim prišla skupinka dobre organizovaných Číňanov, postavila sa pred nich so svojim transparentom, aby ten protestný nebolo vidieť. Bola to jasná snaha zabrániť slovenským občanom v tom, aby slobodne vyjadrili svoj kritický názor na porušovanie ľudských práv komunistickým režimom v Číne. Niektorým ich menšie letáky Číňania rovno vytrhli alebo roztrhali. Slovenská polícia proti takýmto prejavom, aj napriek výzvam, nezasahovala.

Zrazu som videl, ako slovenskí policajti dosť surovým spôsobom vliekli mladého aktivistu preč. Vznikla tam tlačenica a ja som sa pripojil k ľuďom, ktorí sa im v tom pokúsili zabrániť. Potom som už len ležal na zemi a na rukách mal putá.

Peter Kunder zverejnil video a napísal: „Na záberoch čínski „demonštranti" za prítomnosti Číňanov s visačkami „Uvítací výbor" napadli aktivistu s transparentom. Začali ho mlátiť, dievča, ktoré sa ho zastalo, začali mlátiť tiež. Dialo sa to tak 8-10 metrov od zásahovej jednotky polície... Podobná situácia sa opakovala o pár metrov ďalej znova ešte niekoľkokrát. Čínski „vlastenci" napádali aj starších ľudí. Na zhromaždení som si všimol exposlanca Osuského... Košeľu vzadu mal roztrhanú na franforce do polovice chrbta. Dôvodom útoku na neho bol zrejme fakt, že držal v ruke letáčik s nápisom „Ľudské práva v Číne"..." Toto nevyzerá ako omylné konanie polície, ale jej zámerné prehliadanie čínskych výtržníkov. Nemôže to znamenať, že naši policajti jednoducho mali také pokyny?

Keby také pokyny mali, zrejme by sa nesprávali inak. Zrejme bez pokynov nekonali. Nemám žiadnu pochybnosť, že Číňania, ktorí prišli na námestie, nekonali spontánne, ale boli zorganizovaní čínskymi úradmi. Z toho, čo som videl i počul, mám dojem, že slovenská polícia sa nesprávala tak, aby umožnila slovenským občanom vyjadriť ich názor a chránila ich slobodu prejavu, ale aby uľahčila organizovaným čínskym skupinám snahu eliminovať všetky protesty. Chceli vytvoriť dojem, že na námestí sú len ľudia, ktorí nadšene vítajú súdruha Chu.

Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že polícia a vedenie rezortu podliehajú pokynom čínskych organizátorov návštevy, nie? To nesvedčí o autonómnosti polície na našom území.

Až tak ďaleko by som nešiel, ale vyzerá to tak, že dobrý pocit čínskeho prezidenta z návštevy Slovenska je pre slovenskú políciu, teda lepšie povedané pre tých, čo ju riadia, dôležitejší než právo slovenských občanov slobodne prejaviť svoj kritický názor.

dostal_zadrzanie.jpg

Krajský policajný šéf Pavel Brath pre SITA povedal, že ste si pri incidente chránili majetok. Prívrženec Chu Ťin-tchaa vám totiž chcel ukoristiť transparent. Podľa Bratha ste však na námestí neposlúchli policajta, preto vás z námestia odviedli. Až neskôr sa vysvetlilo, ako k incidentu došlo. Ako to presne bolo?

Ja som sa stal súčasťou incidentu až v momente, keď som videl, ako policajti surovo odvádzajú z námestia mladého demonštranta. Pokus o ukoristenie transparentu som nevidel. Neskôr jeden Číňan ukradol aj moje letáky, ktoré som zveril Marcelovi Zajacovi, ale to som už bol v cele.

Ako sa k vám správala polícia? Koľko času ste strávili na jej oddelení?

Moje zadržanie zdôvodňovali neuposlúchnutím výzvy verejného činiteľa. Na začiatku to s tým nasadzovaním pút vyzeralo naozaj divoko. Myslím si, že sa to dalo urobiť trochu menej drsne, najmä to, ako nás viedli do vozidla a držali s putami na rukách, položených na kapote. Ale potom sa už, aspoň ku mne, správali slušne. Museli sme odovzdať všetky veci, vrátane šnúrok od topánok. Následne ma previezli na iné oddelenie, lebo polícia zadržala Číňana podozrivého z krádeže mojich letákov, takže som vypovedal najskôr ako poškodený, až potom ako podozrivý zo spáchania priestupku. Z polície som sa dostal po piatich hodinách. Väčšinu času som však nestrávil v cele, ale na chodbe toho druhého oddelenia. Už aj so šnúrkami v topánkach.

Nie je paradoxné, že podobne skončil napríklad aj váš ideologický oponent Michal Havran mladší, príslušníci Falun Gong, či ortodoxný žid? Čínske praktiky spájajú nespojiteľné?

Osobne nemám problém spolupracovať a spájať sa aj s ľuďmi, s ktorými mám na mnohé veci odlišné názory. Sú, pochopiteľne, isté hranice, ktoré nemožno prekročiť, ale to, že sa s niekým líšim v názore na EÚ alebo USA, neznamená, že sa nemôžeme zhodnúť napríklad v spoločnom odpore proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Michal Havran mladší bol zavretý v susednej cele. Škoda, že sme tam neboli dlhšie, spoločný pobyt za mrežami ľudí zbližuje. Ale počul som, že práve u neho má incident aj nejaké zdravotné následky.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru cez TASR informovalo, že policajný zákrok bol oprávnený a použitý na obnovenie verejného poriadku. Klame?

Asi si pod obnovením verejného poriadku predstavujem niečo iné, ako krajské riaditeľstvo, najmä keď počúvam o atakoch Číňanov proti demonštrantom, ku ktorým došlo až po našom predvedení na políciu.

dostal1.JPG

Gašparovič a Chu Ťin-Tchao predstúpili pred novinárov len s krátkymi vyhláseniami. Nemali preto šancu opýtať sa, či sa hovorilo aj o ľudských právach. Gašparoviča, aj čínsku návštevu platíme zo svojich daní. Je normálne, aby neodpovedali na oprávnené otázky?

Nijako ma to neprekvapuje. A určite nehovorili. Prinajmenšom Gašparovič by sa k tomu vyjadriť mal a verím, že novinári sa ho na to v budúcnosti spýtajú.

Čínsky prezident povedal, že s Gašparovičom hovorili aj o tom, že bilaterálne vzťahy sa budú naďalej rozvíjať na základe vzájomného rešpektu a vzájomného nezasahovania do vnútorných vecí druhej strany. Znamená to, že Slovensko rezignovalo na vlastný názor, nech by sa v Číne dialo čokoľvek?

Asi ani nemožno hovoriť o rezignácii. U ľudí ako Fico alebo Gašparovič je prejavom ich názoru, že nemajú žiadny názor na takú vec, ako sú ľudské práva v Číne.

Peter Schutz o v komentári o čínskej návšteve napísal: „I tak sú tie tri miliardy dolárov objemu zanedbateľný zlomok celkového slovenského dovozu. Ani skutočnosť, že obchodný obrat, teda import z Číny, sa od roku 2000 zvýšil šesťdesiatnásobne, nič neuberá z faktu, že reči o biznise sú vypchávkou, ktorá má dodať akože zmysel tomuto hemženiu politikov." Je v poriadku, ak akákoľvek krajina priviera oči nad utrpením ľudí v Číne pre ekonomické záujmy?

Keby som si myslel, že je to v poriadku, tak netrávim dnešné popoludnie v policajnej cele.

Tento rok bude 20. výročie novembrovej revolúcie. Ešte aj po takom dlhom čase tu polícia nechá mlátiť, respektíve zadržať ľudí, vyjadrujúcich svoj názor na komunistov. Máme ich dokonca pri moci, tých čínskych vítame s fanfárami. Pohli sme sa vôbec dopredu?

Určite sme niekde inde ako pred 20 rokmi. Verím, že to, čo sa teraz stalo, nie je a nemôže byť norma spoločnosti, v ktorej žijeme. A či to tak bude, závisí predovšetkým od nás. Naša možnosť ovplyvňovať svoj osud je ďaleko väčšia, ako bola pred revolúciou. Máme problémy, dejú sa excesy, ale máme aj možnosť sa im postaviť. Áno, máme tu síce aj komunistov pri moci, ale je opäť len na nás, aby sme si s nimi poradili a zmenili to.

Štvrtková aktivita vraj nebola posledná. Chystáte ďalšiu?

V piatok doobeda (t.j. dnes, pozn. autora) sa má čínsky prezident stretnúť s premiérom Ficom na Úrade vlády. Keďže nám nebolo umožnené vyjadriť svoj názor pred Prezidentským palácom, pozývam všetkých, aby sa individuálne zúčastnili protestu na Námestí slobody. Bude sa konať v piatok o 10.30 hod. Má sa tam konať zhromaždenie, ohlásené Čínsko-slovenskou spoločnosťou pre rozvoj vzájomnej spolupráce. Verím, že prídu všetci, ktorým záleží na dobrej a demokratickej budúcnosti ľudí v Číne.

Rozhovor bol pripravený cez službu Skype.

Všetky predchádzajúce rozhovory si môžete prečítať tu.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať
 2. 30 rokov slobody: Predplaťte si SME.sk za mimoriadnu cenu
 3. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 4. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 5. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 6. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 7. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 8. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 9. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 10. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 1. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 2. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 3. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 4. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 5. 30 rokov slobody: Predplaťte si SME.sk za mimoriadnu cenu
 6. Laserovou terapiou proti chorobám z povolania
 7. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 8. Zdarma doživotně radary a zľava 23 % na autokamery Mio MiVue 731
 9. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 10. Zo staršieho domu moderné sídlo pre mladú rodinku
 1. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 8 795
 2. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 8 012
 3. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 7 976
 4. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 6 605
 5. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 6 558
 6. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 6 330
 7. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 6 282
 8. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE 5 853
 9. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 5 608
 10. 30 rokov slobody: Predplaťte si SME.sk za mimoriadnu cenu 5 274

Hlavné správy zo Sme.sk

Stĺpček šéfredaktorky

Sloboda sa už nedala zastaviť

Strážcovia komunistických privilégií ešte urobili posledný pokus.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Brazílsky útočník Wesley Moraes ešte ako hráč Trenčína (vľavo).

Neprehliadnite tiež

Ukrajincov zadržali s takmer 700 kilami jantáru. Skončili za mrežami

Nerast mal hodnotu vyše pol milióna, údajne smeroval do Hongkongu.

Jedného z Ukrajincov odvádzajú do väznice.

Ako sa Peter Lieskovský nestal prvým porevolučným predsedom MsNV v Prešove

Po roku 1968 ho komunisti odkopli, v roku 1989 s nimi vyjednával legálne odovzdanie moci.

Peter Lieskovský, jeden z hlavných aktérov Novembra '89 v Prešove.
Rozhovor

Učiteľka roka: Nebráňme deťom byť zvedavé

Zuzana Tkáčová o tom, ako sa dá meniť vyučovanie aj bez zmeny systému.

Zuzana Tkáčová s Hadim Partovihom, zakladateľom portálu Code.org, o kreativite v digitálnom veku.
Marián Kuffa.