Demonštráciám proti nedodržiavaniu ľudských práv v Číne pri návšteve čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa sa venovali aj svetové médiá. „Prívrženci Chu Ťin-tchaa napadli aktivistov," napísala nemecká agentúra DPA. „Gašparovič s Chuom vo všetkom súhlasil," videla veci oficiálna čínska agentúra Nová Čína.
Prinášame prehľad ako sa o našich protestoch vo svete písalo:
Agence France-Presse (AFP, francúzska tlačová agentúra): Slovenská polícia vo štvrtok zatkla deväť ľudí po tom, čo vypukli potýčky počas ľudskoprávneho protestu proti čínskemu prezidentovi. „Slovenská polícia zadržala protestujúcich namiesto útočníkov," povedal AFP Juraj Kušnierik. Eduard Chmelár zo slovenskej Amnesty International videl incident, pri ktorom mal jeden z protestujúcich „poranenú hlavu a museli ho odviezť do nemocnice a ako ženu z Asociácie Falun Gong ošetrili na mieste". Bratislavská radnica zakázala protest šiestich mimovládnych organizácií, oficiálne preto, lebo námestie pred prezidentským palácom bolo rezervované prezidentskou kanceláriou (správu prevzali napríklad singapurské Straits Times, thajský Bangkok Post či Tibetan Review).
Deutsche Presse Agentur (dpa, nemecká tlačová agentúra): Prívrženci Chu Ťin-tchaa napadli aktivistov protestujúcich proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Skupinka čínskych prívržencov Chua sa na chvíľu stretla s aktivistami pred prezidentským palácom v Bratislave. Potýčky vyvolali na Slovensku, ktoré sa zbavilo komunizmu takmer pred 20 rokmi, rozhorčenie.
BILD-Zeitung (nemecký denník): „Traja z demonštrantov padli na zem," povedal očitý svedok. Polícia pritom namiesto útočníkov zatkla demonštrantov, informoval ďalej svedok.
Associated Press (AP, americká tlačová agentúra): Úrady zakázali plánované protestné zhromaždenie pred prezidentským palácom, kde sa prezidenti stretli. Veľká skupina Číňanov s čínskymi a slovenskými zástavami, ktorí prišli privítať Chua, svojim počtom prevyšovala pár desiatok protestujúcich s plagátmi „Rešpektujte ľudské práva" alebo „Zastavte zabíjanie a mučenie". Polícia zatkla niekoľko ľudí z oboch táborov (správu prevzali napríklad Boston Globe či Los Angeles Times).
Reuters (britská tlačová agentúra): Policajti, niektorí v špeciálnej výstroji, sa prebili do davu, keď sa stovky aktivistov z oboch táborov zhromažďovali pred prezidentským palácom v centre Bratislavy iba krátko predtým ako sa mal Chu stretnúť s Ivanom Gašparovičom.
Sinchua - Nová Čína (oficiálna čínska tlačová agentúra), o demonštráciách sa nezmienila ani okrajovo: Čínsko-slovenské vzťahy sa za posledné roky dostali do fázy rapídneho rozvoja. Slovensko je jedným z najrýchlejšie rastúcich členov EÚ a Čína je najväčšou rozvojovou krajinou na svete. Úplne súhlasiac s Chuovými názormi, Gašparovič vyhlásil, že návšteva čínskeho prezidenta má obrovský význam. Slovensko uznáva politiku iba jednej Číny, dodal.
Epoch Times (denník hnutia Falun Gong): Keď sa aktivisti pokúsili rozprestrieť svoje transparenty, prívrženci Chua na nich začali slovne a fyzicky útočiť. Tí najaktívnejší sa im pokúsili transparenty vytrhnúť. Keď sa im to podarilo, roztrhali ich alebo utiekli. Jedného čínskeho muža preto zatkli za pokus o krádež. Ako zbraň proti transparentom poslúžila aj čínska zástava. Slovenské médiá a účastníci protestu kritizovali pasivitu polície, ktorá neochránila slovenských občanov pred útokmi členov čínskeho „uvítacieho výboru".
Polska Agencja Prasowa (PAP, poľská tlačová agentúra): Obhajcovia ľudských práv sa stretli z prívržencami Číňanov vítajúcich prezidenta Chua pred prezidentským palácom. Číňania na ľudskoprávnych aktivistov útočili a ničili im transparenty (Správu zverejnili napríklad denníky Gazeta Wyborcza či Rzeczpospolita).
TN.cz (portál televízie Nova): Na Slovensku sa bila delegácia čínskeho prezidenta s demonštrantmi. Číňania v čiernych oblekoch opakovane napádali aktivistov. Demonštrácia sa skončila, keď ju starosta mestskej štvrti označil za nepovolenú a vyzval všetkých demonštrantov, aby sa rozišli.
Mladá fronta Dnes a portál iDnes.cz: Bitkou sa skončil protest slovenských mimovládnych organizácií pred prezidentským palácom v Bratislave, kde je na návšteve čínsky prezident. Slovenskí policajti sa potom pokúsili zatknúť aj jedného výtržníka z radov Číňanov. V tej chvíli sa do potýčky zapojil aj muž v obleku, zrejme člen ochranky čínskeho prezidenta. Polícia potom nechala výtržníka odísť.
Hospodářské noviny: Bitka medzi demonštratmi otvorila včera návštevu čínskeho prezidenta v Bratislave. Pred prezidentským palácom sa do seba pustili členovia čínskeho podnikateľského zväzu na Slovensku a aktivisti za ľudské práva. Nevídané napätie vyvrcholilo vo chvíli, keď sa priaznivci prezidenta v červených šiltovkách snažili strhnúť transparenty aktivistov.

Beata
Balogová
