SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 21:00

Čínski muži v čiernom Kaliňákovi neprekážali

Druhý deň návštevy čínskeho prezidenta prebehol bez konfliktov. Strkanice z prvého dňa sa stále neobjasnili. Minister tvrdí, že zásah bol primeraný.

(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Boli to Číňania. Na dobre padnúcich tmavých sakách mali modré kartičky, pri uchu vysielačku. Minister vnútra Robert Kaliňák v piatok vylúčil, že by to boli tajní agenti z komunistickej Číny, prípadne ochrankári prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Jeden z jeho predchodcov v úrade, poslanec KDS Vladimír Palko upozorňuje, že ak by to tak bolo, išlo by o porušenie našej suverenity.

Kto to bol a akú úlohu presne zohrali pri konfliktoch pred prezidentským palácom, kde sa vo štvrtok ich agresívne naladení krajania púšťali do slovenských aktivistov za ľudské práva?

Diplomati či obchodníci?

Mohli by to byť ľudia z čínskeho veľvyslanectva, myslí si podpredseda Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku Ji Xingmin prezývaný Jimmy. „Tí s modrými kartičkami sú z čínskej ambasády. Majú to tam aj napísané,“ povedal čínsky podnikateľ SME. Získať odpoveď na čínskom veľvyslanectve v Bratislave bolo v posledný deň návštevy čínskej hlavy štátu nemožné – všetci sprevádzali prezidenta.

„Čínsky prezident mal so sebou 18 členov ochranky, z toho 14 boli v jeho bezprostrednej blízkosti. Na Slovensku nikto iný okrem slovenskej polície nesmie zasahovať či riadiť slovenskú políciu,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Ak by záhadní muži s modrými kartičkami boli z čínskeho veľvyslanectva, minister v tom problém nevidí. „Na to sa treba pýtať čínskeho veľvyslanectva, ale problém by bol jedine v tom, ak by porušili verejný poriadok,“ konštatoval Kaliňák.

Minister je spokojný

„V tom chaose nikto nevie presne rozlíšiť, kto čo komu a kedy urobil,“ povedal minister. Zásah polície bol podľa neho opodstatnený a adekvátny.

Číňania prišli podporiť svojho prezidenta aj v piatok na všetky miesta, kde mal program – pred Úrad vlády či na Devín, kde sa Chu Ťin-tchao vybral v sprievode ministra kultúry Mareka Maďariča. Tam sa už čínski priaznivci prezidenta do bitiek so slovenskými aktivistami nepustili.

Slovenskí policajti sú podľa Kaliňáka na podobné zásahy špeciálne cvičení a adekvátne pripravovaní. V budúcnosti má vzniknúť osobitná skupina, ktorá bude mať výcvik na všetky druhy podobných zásahov.

Aktívni boli aj domáci

Na čo sa nepýtať čínskych politikov
Tibet a dalajláma

Pre Čínu je dalajláma separatista ohrozujúci štát. Keď sa s ním stretol francúzsky prezident Sarkozy, Čína zakázala dovoz Renaultov, lebo sú nebezpečné.

Ľudské práva
Čínske väznice sú plné politických väzňov, ktorí sú často mučení. V krajine je dlhodobo najviac popráv na svete, nie sú tam slobodné médiá.

Uznanie Taiwanu
Demokratický Taiwan považuje Peking za svoje územie.

Historické tabu

V Číne je zakázané hovoriť o potlačenom povstaní Tibeťanov v roku 1959 či masakre na námestí Tien­an­men.

Komentovanie vnútornej politiky

Hákliví sú na spochybňovanie vedúcej úlohy strany.

Čínskych mužov v čiernom bolo na Hodžovom námestí vo štvrtok viac ako tých pár nenápadných, zrejme z čínskej ambasády. Obleky si zvolili aj predstavitelia Zväzu čínskych podnikateľov.

„Niektorí z našich ľudí mali visačku s nápisom uvítací výbor, boli to hlavne slovenskí Číňania z iných miest zo Slovenska, ktorí prišli privítať prezidenta,“ hovorí Jimmy.

Uvítací výbor podľa jeho slov tvorili nielen členovia troch čínskych občianskych združení – Zväz čínskych podnikateľov, Únia Číňanov na Slovensku či Čínsko-slovenská spoločnosť pre rozvoj vzájomnej spolupráce, ktoré si počas návštevy Chu Ťin-tchaa na zhromaždenia rezervovali veľkú časť bratislavského Starého Mesta, ale aj mimobratislavskí slovenskí a rakúski Číňania.

Práve muži z uvítacieho výboru patrili k najaktívnejším a najagresívnejším a aktivistom ničili ich plagáty. „Európania nepoznajú Čínu,“ vysvetľoval v piatok konflikty starší Číňan, ktorý na Slovensku žije a obchoduje 15 rokov.

Gašparovič a Paška nič nevideli

Predseda parlamentu Pavol Paška ani prezident Ivan Gašparovič sa ministra vnútra na zásah policajtov pri štvrtkovej demonštrácii pýtať nebudú. Bol podľa nich v poriadku.

Gašparovič priebeh demonštrácie pod oknami prezidentského paláca komentovať nechcel. „Pán prezident osobne incident na Hodžovom námestí nevidel, ale je presvedčený, že povinnosťou polície je zachovať verejný poriadok,“ povedal jeho hovorca Marek Trubač.

Za adekvátny považuje zásah aj Paška. „Pri podobných situáciách dochádza obvykle po celom svete aj k nejakej ujme, čo je mu vždy ľudsky ľúto, ale realizáciu takej náročnej úlohy hodnotí ako profesionálne zvládnutú,“ napísal jeho hovorca Jozef Plško.

Stíhajú Číňana

Výsledkom policajného zásahu je jeden stíhaný Číňan za krádež letákov. Polície celkovo vo štvrtok z Hodžovho námestia predviedla deväť osôb – päť našich a štyroch čínskych občanov. Všetkých ešte v ten deň prepustili, Číňana stíhajú na slobode.

Medzi zadržanými bol aj Michal Havran, ktorý pri podľa neho neprimeranom zásahu polície utrpel poranenia. Je pripravený podať trestné oznámenie. „Zranenie sa mi stalo tak, ako každému, kto sa dostane do kontaktu so slovenskou políciou. Pomliaždili mi rebrá a hrudník, začal som krvácať z tváre.“ Polícia má podľa neho problém vyhodnotiť situáciu a mýli si politických aktivistov s opitými neonacistami z futbalových štadiónov.

V akej je po predvedení situácii, nemal jasno Ondrej Dostál, ktorý stretnutia aktivistov zvolával. „Po vypočutí bol preklasifikovaný na svedka krádeže,“ potvrdil policajný hovorca František Peczár. Dostál o preklasifikovaní nevedel. Predstavitelia mimovládnych organizácií v piatok pred Úradom vlády protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Číne aj na Slovensku. „Žiadame, aby sa polícia verejne ospravedlnila zadržaným občanom, ktorým prívrženci čínskeho režimu znemožnili pokojne demonštrovať,“ vyhlásili zástupcovia Konzervatívneho inštitútu, Falun Gongu, Človeka v ohrození a Amnesty International.

Opozíciu zásah proti aktivistom rozhneval

Kaliňák má zásah Číňanov proti aktivistom a nečinnosť polície vysvetliť poslancom.

BRATISLAVA. Kto sú títo čínski muži v tmavých oblekoch, ktorí bijú slovenských demonštrantov ako niekde v Tibete, a to na zvrchovanom území Slovenskej republiky, ktorá je členom EÚ a NATO? Aj takúto otázku chcel v parlamente položiť ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi zo Smeru poslanec KDS Vladimír Palko.

V ruke držal fotografiu zo štvrtkovej demonštrácie, na ktorej Číňania trhajú slovenskému aktivistovi z rúk transparent. Koaliční poslanci Palkov návrh, aby Kaliňák prišiel parlamentu zásah vysvetliť, zmietli zo stola. Minister bol v piatok pracovne na východe krajiny a vysvetľoval až neskôr podvečer médiám.

Preveria, či to boli čínske štruktúry

Počínanie policajtov napokon budúci týždeň v parlamente vysvetľovať bude vo výbore pre obranu a bezpečnosť. Vyzvali ho štyria opoziční poslanci z výboru a poslanec HZDS Ján Kovarčík.

„Cieľom má byť schválenie poslaneckého prieskumu na ministerstve vnútra, ktorý dá odpoveď, či štruktúry čínskeho komunistického režimu zasahovali v Bratislave proti slovenským občanom,“ napísali.

Zásah údajných čínskych agentov rozhneval aj ďalších poslancov. „Je zrejmé, že tí ľudia v oblekoch a s visačkami pravdepodobne patrili k čínskej policajnej službe a to, že polícia nevedela našich občanov ochrániť pred násilím, je veľmi vážne,“ povedal poslanec KDH Daniel Lipšic. „Na Slovensku, keď niekto rozprestrie transparent, nie je možné, aby mu ho niekto násilím bral. Máme tu slobodu prejavu a to si musí uvedomiť aj čínska bezpečnostná služba.“

Agenti, hovorili poslanci

„Je veľmi zvláštne, ak na Hodžovom námestí napadnú slovenských demonštrantov Číňania a polícia sa tvári, akoby útočníci boli Slováci, a nie opačne,“ hovoril aj poslanec SDKÚ Martin Pado.

Poslanec SMK József Berényi považuje za škandalózne, že poriadok nezabezpečila polícia a proti aktivistom nechala nastúpiť bezpečnostné zložky iného štátu. „Predstavte si, že by takto na Slovensku zasiahla maďarská polícia, aká by bola reakcia vládnej koalície,“ pýtal sa.

Koaliční poslanci komentovať zásah Číňanov i polície zatiaľ nechcú. Nemáme dostatok informácií, počkajme si na vysvetlenie ministra, tvrdia zhodne. Výnimkou je poslanec HZDS Kovarčík. „Pokiaľ sa nevyjasnia niektoré podozrenia, mal by minister uvažovať aj o vyvodení zodpovednosti,“ tvrdí.

Michal Piško
Diaľnice môže stavať Čína

BRATISLAVA. Počas dvoch dní na Slovensku čínsky prezident Chu Ťin-tchao nemusel odpovedať ani na jednu novinársku otázku. Po stretnutiach s premiérom a predsedom Národnej rady vydali tlačové oddelenia našich ústavných činiteľov správy, v ktorých informovali veľmi podobným – úradným – jazykom o rozvoji hospodárskych vzťahov, záujme udržať dialóg s Čínou, či napísali, že Pavol Paška zagratuloval komunistickej Číne k 60. výročiu vzniku, ktoré oslávi 1. októbra.

Veľmi podobným štýlom ako slovenské tlačové oddelenia informovala o návšteve čínska štátna agentúra Sinchua – Nová Čína. Čínsko-slovenské vzťahy sa podľa nej za posledné roky dostali do fázy rapídneho rozvoja, o demonštráciách sa nezmienila ani okrajovo.

Premiér Robert Fico hovoril s Chu Ťin-tchaom aj o možnosti, že by sa silné čínske firmy mohli podieľať na výstavbe diaľnic. „Mohol by to byť spôsob, akým vyriešime nedostatok finančných prostriedkov, respektíve ich predražovanie pri výstavbe diaľnic formou PPP projektov,“ povedal Fico.

„Nechceme ďalšie montážne haly,“ zdôraznil. „Boli by sme radi, keby čínske podniky u nás investovali do výroby s vysokou pridanou hodnotou, napríklad v oblasti nových technológií.“

Prezident Chu upozornil, že ešte stále je veľa čínskych podnikov, ktoré nepoznajú hospodárske úspechy Slovenska a možnosti investovania na našom území. Medzi slovenskými ústavnými činiteľmi sa podľa vlastných slov cítil ako medzi priateľmi.

(mch, tasr, sita)
Čínsky prezident? Stredne rizikový

BRATISLAVA. Čínsky prezident Chu Ťin-tchao je stredná váha. Nie je to charakteristika jeho fyzickej sily, ale bezpečnostných opatrení, platných počas jeho návštevy na Slovensku.

Policajný prezident Ján Packa ho radí do spoločnosti nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. „Je v strede stupnice bezpečnostných opatrení,“ hovorí Packa, ktorý bol roky šéfom ochrankárov.

Stačil jeden vrtuľník

Ochrana ústavných činiteľov má podľa Packu päť stupňov. „Pri Bushovi je to absolútna jednotka,“ spomína na bratislavský summit Bush-Putin v roku 2005. „Pri americkom prezidentovi sme zabezpečili aj vzdušný priestor, teraz sa tak nestalo.“ Čínskemu prezidentovi na bezpečnostnej stupnici priraďuje „dva a pol až trojku“.

Voľnejšie bezpečnostné opatrenia boli zjavné už v prvý deň oficiálnej návštevy. Na letisku bolo pri prílete Chu Ťin-tchaa len zopár policajtov a ochrankárov. Po bratislavskom letisku sa dalo prechádzať prakticky bez obmedzení, vo vzduchu celý deň patrolovala jediná helikoptéra.

Podobne, aj keď začali Číňania vo štvrtok pred prezidentským palácom trhať slovenským aktivistom z rúk transparenty, na mieste bola asi iba desiatka policajtov.

Išlo do tuhého

Až neskôr, krátko pred príchodom čínskeho prezidenta, sa Hodžovo námestie policajtmi zahustilo. V okolí prezidentského paláca bolo aj zopár ostreľovačov. Celkovo polícia nasadila 650 svojich ľudí.

(jkr, mk)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 034
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 541
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 610
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 372
 5. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 273
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 065
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 046
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 579
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 487
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 941
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stanislav Mičev.

Historik hovorí o degradácii odkazu SNP.


3 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Prečo šéf Sme rodina nástojí na silnom Žilinkovi?


8 h
Maďarskí fanúšikovia počas zápasu Maďarsko - Anglicko, kvalifikácia na MS vo futbale 2022.

Pre maďarskú federáciu ide už o druhý trest za sebou.


SITA 4 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František v Šaštíne.

Na zdravie dohliadalo spolu viac ako 100 záchranárov a 236 dobrovoľníkov.


TASR 1 h
Minister financií Igor Matovič.

Polícia zabezpečila priestor a vykonala pyrotechnickú prehliadku.


TASR 2 h
Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár.

Koaliční lídri Kollárov odchod neriešili.


2 h
Ekonomická Univerzita v Bratislave

Spolupráca vedcov s Čínou má riziká.


2 h
Skryť Zatvoriť reklamu