BRATISLAVA. Ak ide o život, nik nepozerá na hodinky. Zavolať kedykoľvek polícii, hasičom či na pohotovosť vyzerá samozrejmé. Už na jeseň sa to však môže zmeniť.
Poslanec Smeru Jozef Valocký navrhol, aby pohotovosti zatvárali už o polnoci. Návrh prešiel do druhého čítania, definitívne má o ňom parlament rozhodnúť v septembri.
Záverečná o polnoci na pohotovosti má podľa Valockého jednoduché vysvetlenie – v noci tam chodí najmenej ľudí.
Poslanec svoj návrh bráni tým, že iba vypočul lekárov, ktorí sa sťažovali na dlhé služby a nízke platy. Sami lekári však tvrdia, že takto to nemysleli.
Predseda Asociácie poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci Jozef Vančo hovorí, že čas pohotovostí prichádza práve v noci, keď ľudia často nemajú inú možnosť, ako sa dostať k lekárovi. To môžeme rovnako zrušiť aj hasičov, hovorí.
Kolaps po polnoci Čo ostáva bez pohotovostí využiť centrálny príjem nemocníc – otázne je, ako sa tam pacient dopraví; telefonicky konzultovať zdravotný stav s operačným strediskom záchrannej služby tam nemusí byť iba lekár, ale aj sestra; v prípade akútnych problémov príde záchranka; Nateraz je na Slovensku spolu 214 pohotovostí
„Ku kolapsom alebo ťažkým žlčníkovým záchvatom dochádza medzi treťou a štvrtou hodinou v noci a k týmto prípadom chodíme prevažne my, nie záchranári,“ vysvetľuje Vančo.
Valocký odporúča ľuďom, ktorí budú mať po polnoci zdravotné problémy, aby svoj zdravotný stav konzultovali cez telefón. A ak by mal niekto akútne zhoršenie zdravotného stavu, môže si zavolať záchranku.
Záchranky však nemôžu byť úplnou náhradou za pohotovosti, hovorí Michal Bahelka, podpredseda Asociácie poskytovateľov Záchrannej zdravotnej služby. Otázka podľa neho nestojí tak, či záchranári dokážu vykryť výpadok pohotovosti.
Problém podľa neho nastane, ak sanitku zavolajú k menej vážnemu prípadu. Môže potom chýbať pri ohrození života. Po pacienta potom budú musieť poslať záchranku zo vzdialenejšej nemocnice.
Možno ešte ustúpi „Pokiaľ sa budú dohadovať, či tam záchranka pôjde, alebo nie, pacient môže jednoducho zomrieť,“ hovorí aj Vančo.
„Otázka hodín bude ešte vec diskusie a dohodneme sa nejako,“ reaguje na argumenty odborníkov Valocký. Hovorí, že nie je dôležité, do koľkej bude pohotovosť otvorená, ale to, aby sa do jej fungovania zaviedol systém.

Beata
Balogová
