KOŠICE. Výletníci, ktorých láka kúpanie v prírode, môžu tento rok využiť niektorú z 36 lokalít pri 24 jazerách odporúčaných hygienikmi. Tí prekontrolovali 70 vybraných pláží, voda v 34 z nich však normám nezodpovedá.
Jazerá vhodné na kúpanie
Banskobystrický
Ružiná - pri obci Divín Ružiná - pri obci Ružiná Pláž ORMET, Teplý vrch Drieňok, Teplý vrch Dolno Hodrušské jazero, Hodruša - Hámre Veľké Richnavské jazero, Štiavnické Bane Počúvadlianske jazero, Banská Štiavnica Veľké Kolpašské jazero, Banský Studenec Vindšachtské jazero, Štiavnické Bane Bratislavský
Ivanka pri Dunaji Veľký Draždiak, Petržalka Zlaté piesky, Ružinov Vajnorské jazero, Vajnory Slnečné jazerá, Senec Košický
Vinianske jazero, Vinné Zemplínska Šírava - Biela hora, Vinné Zemplínska Šírava - Hôrka, Vinné Zemplínska Šírava - Medvedia Hora, Kaluža Zemplínska Šírava - Kamenec,Klokočov Zemplínska Šírava - Paľkov, Kusín Pod Bukovcom, Bukovec Ružín, Košická Belá Prešovský
Veľká Domaša - Tíšava, Bžany Veľká Domaša - Valkov, Bžany Veľká Domaša - Dobrá pláž, Kvakovce Veľká Domaša - Holčíkovce Veľká Domaša - Poľany, Holčíkovce Veľká Domaša - Nová Kelča Veľká Domaša - Nová Kelča - poloostrov Delňa, Prešov Trenčiansky
Zelená voda, Nové Mesto nad Váhom Trnavský
Šulianske jazero, Vojka nad Dunajom Vojčianske jazero, Vojka nad Dunajom Gazarka, Šaštín - Stráže Kunovská priehrada, Sobotište Žilinský
Liptovská Mara, Liptovský Trnovec Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva, 2009
Zoznam nezahŕňa tie kúpaliská, ktoré sú vhodné na kúpanie, ale nepatrili medzi sedemdesiatku kontrolovaných
Kvalita prírodných kúpalísk sa na Slovensku výraznejšie nemení, oproti vlaňajšku je medzi odporúčanými o jedno jazero viac, povedala ČTK hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Lenka Šramková.
Medzi tradične obľúbené jazerá, v ktorých sa aj tento rok dá kúpať, patria napríklad Domaša, Zemplínska šírava, Ružín, Ivanka pri Dunaji, Teplý vrch, Zelená voda, Liptovská Mara či Slnečné jazerá. Kvalita vody sa však môže líšiť aj na rôznych lokalitách pri jednom jazere.
Tento rok pribudlo do zoznamu odporúčaných Veľké Kolpašské jazero pri Banskej Štiavnici. Nie však preto, že by sa oproti vlaňajšku voda v jazere vyčistila; vodná plocha bola totiž vlani vypustená.
"Najväčším problémom prírodných kúpalísk je výskyt toxických siníc, ktoré sa môžu hromadiť na vodnej hladine v podobe kaše," uviedla Šramková.
Organizmy môžu najmä u detí vyvolať alergické reakcie, napríklad dýchacie problémy. Prehltnutie takejto vody môže zas spôsobiť zvracanie a hnačky, upozornila Šramková.
Do vody sa však tiež môžu dostať výlučky hlodavcov. Tie môžu u človeka vyvolať ochorenie s príznakmi chrípky či zápalu mozgových blán a postihujú pečeň či obličky.
Zoznam odporúčaných jazier zverejňuje ÚVZ pravidelne na svojej internetovej stránke. Šramková však upozornila, že údaje sa môžu počas sezóny meniť. Jazerá, ktoré zo začiatku sezóny normám vyhovujú, môžu neskôr limity prekročiť. Naopak, vodné plochy s vyšším výskytom baktérií sa môžu počas leta samy prečistiť.
Kvalitu vody v jazerách ovplyvňuje najmä človek a počasie. Znečisteniu vody môže prispieť napríklad nadmerné rybárčenie, vyhadzovanie odpadkov či chýbajúce sociálne zariadenia v blízkosti pláže. Vyššie teploty zas podporujú množenie siníc, poznamenala Šramková.
Hygienici v krajine pravidelne počas leta sledujú 70 lokalít, na Slovensku sú však podľa Šramkovej desiatky ďalších jazier, v ktorých kvalita vody môže na príjemné letné kúpanie postačovať.
Záujem o kúpanie pri jazerách však podľa Šramkovej klesá. "Čoraz viac vlastníkov ani správcov vodných plôch nemá záujem o prevádzkovanie lokalít ako prírodných kúpalísk," poznamenala Šramková.
Zásady, ktoré by ste mali dodržiavať pri kúpaní
Odporúčania Úradu verejného zdravotníctva.
Pri návšteve kúpalísk nezabúdajte na nasledovné zásady:
Na prírodných kúpaliskách Nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody. Nevstupujte do vody, ktorá na vás pôsobí odpudivo. Rešpektujte značenia o zákaze kúpania a upozornenia v okolí vodnej plochy. Do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo. Do vody vstupujte postupne a vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu. Nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo. Nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami či sinicami. Nevstupujte do vodných plôch, v okolí ktorých ste našli uhynuté vtáky alebo zvieratá. Na umelých kúpaliskách Pred vstupom do bazénu sa osprchujte a prejdite brodiskom. Pred vstupom do bazénu si všimnite farbu vody, zákal či zápach, resp. plávajúce znečistenia na hladine. Nekúpte sa vo vode, ak zapácha po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité zelené povlaky, resp. poškodené kachličky. Nevstupujte do bazénu ak viete, že máte prenosné ochorenie. Používajte WC. Rešpektujte výstražné značenia pri bazéne. Neskáčte "hlavičky" tam, kde je to zakázané. Môžete ublížiť nielen sebe, ale aj iným ľuďom. Po každom kúpaní sa dôkladne osprchujte a čo najskôr prezlečte do suchého oblečenia! Najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách, ktoré sú pravidelne kontrolované orgánmi verejného zdravotníctva. Preto navštevujte kúpaliská s povolenou a kvalitnou prevádzkou a pred návštevou kúpaliska sa informujte o jeho aktuálnom stave.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva
Všetky umelé aj prírodné slovenské kúpaliská na mape. Kliknite

Beata
Balogová
