Športovú Trojku chcú na leto vypnúť

Nižňanský chce pozastaviť vysielanie Trojky, za necelý rok vysielania veľký rozruch neurobila.

Riaditeľ STV Nižňanský chce vysielanie športovej Trojky v lete pozastaviť.(Zdroj: TASR)

Vysoké ambície vedenia pri štarte Trojky sa po necelom roku nenaplnili.

BRATISLAVA. Medzi opatreniami generálneho riaditeľa STV Štefana Nižňanského, ktorými chce riešiť nepriaznivú finančnú situáciu, je aj rozhodnutie v lete pozastaviť vysielanie Trojky. V stredu ho má posúdiť Rada STV a po ňom riaditeľ začne, ako píše v rozhodnutí, „legislatívne kroky vedúce k pozastaveniu vysielania STV 3 v mesiacoch júl a august.“

Oficiálne však STV o tejto plánovanej zmene neinformovala. Denník SME požiadal vedenie o zhodnotenie doterajšieho vysielania a o odpoveď, aké má plány s Trojkou. Nižňanský odmietol odpovedať, odmietol dokonca poskytnúť aj údaje o sledovanosti či aktuálnom pokrytí Trojkou.

„Keďže sa zdá, že vaša redakcia disponuje viacerými dobre platenými a ochotnými informátormi z vnútorného prostredia STV, urobte rozhovor s nimi a uveďte vo vašom denníku aj ich „ctené“ mená,“ reagoval na otázky denníka SME. Na otázky nereagoval ani šéfredaktor Hlavnej redakcie športu Gabriel Kollár.

Minulý týždeň vláda schválila kompenzáciu pre STV vo výške viac ako 6,5 milióna eur. Vypnutie či pozastavenie Trojky nie je však zažehnané. Ako povedal pre SME predseda Rady STV Martin Kákoš, Nižňanský z programu najbližšieho zasadnutia rady otázku Trojky nestiahol.

Kliknite - obrázok zväčšíte


Zdroj: PMT/TNS

Prerušiť alebo zrušiť?

Redaktori športovej redakcie sa však obávajú, aby prerušenie vysielania netrvalo dlhšie. Väčšina z nich poslala otvorený list a vyzvala Radu STV, aby „nesúhlasili so zastavením vysielania Trojky.“ „Je to na rozhodnutí generálneho riaditeľa,“ povedal Kákoš. O osud Trojky sa okrem športovej redakcie obáva aj člen rady Bohumír Bobocký: „Z programového hľadiska je tu isté riziko, že kábloví operátori nahradia zrnenie iným programom a Trojka sa nebude mať kam vrátiť.“

Vysoké ambície

Pred necelým rokom Nižňanský v deň začiatku olympijských hier odštartoval Trojku výstrelom z pištole. Redakcia nebola pripravená technicky ani personálne. Pritom STV má podľa zákona určený hraničný termín len rok 2012, keď má vysielať na štyroch okruhoch.

Do športovej redakcie nastúpili zväčša elévi, ktorí museli zabezpečiť vysoký počet hodín vysielania. Personálne sa naplnili riadiace posty, naopak počet výkonných redaktorov je stále nedostačujúci. Napríklad z plánovaných 24 redaktorov spravodajcov mala redakcia na konci roka len 9. Štart televízie mala uľahčiť dotácia od štátu vo výške troch miliónov eur (presne 90 783 000 korún). Tretinu z nej televízia nevyčerpala údajne pre prísne účelové kritériá.

Program mal ambície propagovať hlavne slovenský šport, či vzbudiť záujem o šport u mladých a vychovávať. Magazíny, ktoré tomu mali napomáhať, však divákov veľmi nezaujali a postupne sa z ponuky vytratili. Dnes majú prevahu prenosy a reprízy.

Vysokú položku z rozpočtu Trojky tvorilo technické vybavenie, desiatky miliónov korún šli na nákup práv od hokejového a futbalového zväzu. Viac magazínov sa vyrábalo v externom prostredí pričom cena viacerých bola neúmerne vysoká. Napríklad externe vyrábaný 30­minútový lifestylový magazín Zdravo a naplno, ktorého jeden diel aj s reprízou stál televíziu okolo 200­tisíc korún, v priemere sledovalo len asi dvetisíc divákov. Podobne na tom bola relácia o mládežníckom športe Športová akadémia.

Pohľad z rady

„Ambície boli väčšie ako schopnosti, o čom svedčí aj to, že viac ako tretinu finančných prostriedkov určených na Trojku musela STV vrátiť,“ povedal bývalý predseda rady Bobocký. Riešením by podľa neho bola komplexná reštrukturalizácia programovej ponuky okruhov vrátane reštrukturalizácie nákladov. No pochybuje, „či je toho niekto z vedenia STV schopný“.

„Útoky na Trojku sa mi zdajú priam koordinované konkurenciou, mrzí ma, že aj zvnútra Rady STV,“ hovorí člen rady Peter Malec. Sledovanosť síce, ako hovorí, mohla byť lepšia, „ale ak porovnávam porovnateľné - české a maďarské športové okruhy - môžeme byť spokojní“. Najdôležitejším krokom podľa neho je rozšíriť súčasné pokrytie.

Divákov je „pár“ tisíc

Počet divákov Trojky sa ráta len na tisíce. Priemerný trhový podiel Trojky v tomto roku je okolo 0,9 percenta, porovnateľný je s číslami športového kanálu Českej televízie. Sledovanosť kolíše podľa druhu vysielaných športov. Najvyšší prepad zaznamenala krátko po skončení olympiády, keď sa jej vysielanie skrátilo na sedem hodín denne, podiel klesol na necelých 0,4 percenta.

Medzi najsledovanejšie relácie patria hokejové a futbalové súťaže – samotné zápasy aj magazíny – (napríklad hokejová Slovnaft extraliga, MS v hokeji „20“ z Kanady, Liga majstrov, MS v hokeji, Pohár UEFA, kvalifikácia na MS vo futbale) z iných športov napríklad preteky F 1, tenis Hoppmanov pohár, Fed Cup, či MS v biatlone.

Autor Trojky Miklánek: Šetriť sa dá na vedení. Stačia dvaja

Trojku po necelom roku hodnotí ANDREJ MIKLÁNEK, autor a projektový šéf príprav Trojky, ktorý po štarte z STV odišiel.

miklanek.jpgSTV na Trojku nevyčerpala celú dotáciu, napriek tomu živorí.

„Z terajšieho rozpočtu STV je naozaj problém financovať tri okruhy, keďže sa nenaplnili predpokladané efekty nového zákona o poplatkoch. No a hlavne treba šetriť, nie na nákupe kancelárskeho papiera či mzdách kľúčových zamestnancov, ale tam, kde to prinesie efekt - treba otvoriť zmluvy na vysielanie domáceho futbalu a hokeja. Tam neexistuje žiadny racionálny argument, prečo platiť a už absolútne nie toľko, koľko momentálne platí STV. Na predraženú futbalovú a hokejovú ligu doplácajú všetky ostatné slovenské športy, keďže už niet peňazí na výrobu priamych prenosov. Rovnako nezostávajú peniaze na kvalitné zahraničné akvizície, od budúcej sezóny možno nebude futbalová Liga majstrov ani NHL."

Prečo by STV nemala za futbalové, hokejové práva platiť?

„Pretože samotné náklady na výrobu jedného priameho prenosu sú okolo 10­tisíc eur, príjmy z reklamy minimálne a STV je jediný záujemca na trhu o tieto produkty. Verejnoprávnou povinnosťou STV je investovať peniaze do výroby priamych prenosov, a to aj v prípade, že je to čistá strata, pretože hokejová i futbalová liga oslovujú istú časť koncesionárov. Cena za práva je výsostne komerčná kategória a môže sa generovať len v trhovej súťaži. Komerčné televízie však dlhodobo nemajú záujem o vysielanie domácej futbalovej či hokejovej ligy. Ak je len jeden záujemca - STV, tak jej úlohou nie je platiť za práva, ale dostať šport na obrazovku. Nech skúsia zväzy vypísať verejnú súťaž a uvidí sa. Ak by sa STV prihlásila s ponukou jedno euro, aj tak by bola najvyššia."

Kde by ste poradili šetriť?

„Napríklad na zúžení riadiaceho aparátu. Šport riadia 4 osoby - šéfredaktor, vedúci redakcie, intendant a šéfproducent. Podľa mňa by stačili dvaja. Ak je nevyhnutné jeden z momentálne troch existujúcich okruhov z finančných dôvodov zrušiť, určite by to nemala byť Trojka. Tá má totiž jasný zmysel a poslanie. Poskytuje to, čo komercia nie, a teda vytvára predpoklady fungovania duálneho systému v televíznom priestore - na jednej strane navzájom si konkurujúce silné komerčné televízie a na strane druhej verejnoprávna alternatíva. To platí aj o Dvojke, je tam kvalitná ponuka dokumentov a pod. Zrušiť treba skôr Jednotku. Je to taká slabšia komerčná televízia viažuca na seba nejaké zostatky reklamy. V žiadnom aspekte neponúka alternatívu voči komercii."

Prečo sa Trojka neuchytila?

Uchytila sa lepšie ako v Čechách ČT4 sport, ak berieme do úvahy sledovanosť. Objektívnym problémom Trojky je stále slabé pokrytie (reálne približne 50 percent obyvateľov). Dosiahnuť viac však nie je možné bez primeraného marketingu - divák musí vedieť čo a kedy si na Trojke nájde a každá zmena musí byť náležite odkomunikovaná. Trojka môže mať unikátne postavenie - v nákupe televíznych práv, pretože má zatiaľ minimálnu konkurenciu, čo je veľká výhoda oproti Česku, Poľsku, Maďarsku či Rakúsku. Z tejto výhody je možné vyťažiť predovšetkým nízku cenu a veľmi lukratívnu ponuku zo svetového športu, a to Trojka aj urobila - v jej štruktúre sa objavila F1, futbalová i hokejová Liga majstrov, NHL, futbalové EURO a viacero ďalších skvostov. Ak má Trojka podporovať slovenský šport, musí byť sledovaná a mať stabilný trhový podiel a musí mať vypestovaný divácky návyk. A to najľahšie dosiahne, ak kvalitný svetový šport, ideálne so slovenskou účasťou (napr. NHL) vyšperkuje tým najlepším z domácich športových podujatí. To bol pôvodný koncept Trojky.

Z STV ste po štarte Trojky odišli. Prečo?

Bolo mi jasné, že moje pohľady na Trojku a jej poslanie sa vzďaľujú od predstáv mojich nadriadených. Taká situácia je z dlhodobého pohľadu neriešiteľná a permanentný konflikt nikomu nič neprináša. To rozhodnutie vo mne dozrievalo dlhšiu dobu. S vedením STV mám stále korektný vzťah, avšak viaceré názory diametrálne odlišné. Projekt Trojky som dokončil, odmakal celú prípravu i hektické momenty pri štarte, rovnako LOH v Pekingu, potom všetko odovzdal svojim nástupcom. Na vlastnú žiadosť ukončil pracovný pomer.

Mirka Kernová

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 443
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 755
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 229
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 700
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 605
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 592
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 463
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 821
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 262
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 180

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KOŠICE KORZÁR

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Neprehliadnite tiež

Majú vlastnú nemrznúcu zmes. Na Železnej studničke už kvitnú snežienky

Objavili sa prví poslovia jari. Musia však odolávať nočným mrazom, aby potešili a priniesli nádej, že jar sa už blíži.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Rómsky splnomocnenec: Darmo robíme dobré kroky, ak to nevieme predať verejnosti

Problém priznal Ravasz v oblasti terénnych sociálnych pracovníkov.

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop