Športovú Trojku chcú na leto vypnúť

Nižňanský chce pozastaviť vysielanie Trojky, za necelý rok vysielania veľký rozruch neurobila.

Riaditeľ STV Nižňanský chce vysielanie športovej Trojky v lete pozastaviť.(Zdroj: TASR)

Vysoké ambície vedenia pri štarte Trojky sa po necelom roku nenaplnili.

BRATISLAVA. Medzi opatreniami generálneho riaditeľa STV Štefana Nižňanského, ktorými chce riešiť nepriaznivú finančnú situáciu, je aj rozhodnutie v lete pozastaviť vysielanie Trojky. V stredu ho má posúdiť Rada STV a po ňom riaditeľ začne, ako píše v rozhodnutí, „legislatívne kroky vedúce k pozastaveniu vysielania STV 3 v mesiacoch júl a august.“

Oficiálne však STV o tejto plánovanej zmene neinformovala. Denník SME požiadal vedenie o zhodnotenie doterajšieho vysielania a o odpoveď, aké má plány s Trojkou. Nižňanský odmietol odpovedať, odmietol dokonca poskytnúť aj údaje o sledovanosti či aktuálnom pokrytí Trojkou.

„Keďže sa zdá, že vaša redakcia disponuje viacerými dobre platenými a ochotnými informátormi z vnútorného prostredia STV, urobte rozhovor s nimi a uveďte vo vašom denníku aj ich „ctené“ mená,“ reagoval na otázky denníka SME. Na otázky nereagoval ani šéfredaktor Hlavnej redakcie športu Gabriel Kollár.

Minulý týždeň vláda schválila kompenzáciu pre STV vo výške viac ako 6,5 milióna eur. Vypnutie či pozastavenie Trojky nie je však zažehnané. Ako povedal pre SME predseda Rady STV Martin Kákoš, Nižňanský z programu najbližšieho zasadnutia rady otázku Trojky nestiahol.

Kliknite - obrázok zväčšíte


Zdroj: PMT/TNS

Prerušiť alebo zrušiť?

Redaktori športovej redakcie sa však obávajú, aby prerušenie vysielania netrvalo dlhšie. Väčšina z nich poslala otvorený list a vyzvala Radu STV, aby „nesúhlasili so zastavením vysielania Trojky.“ „Je to na rozhodnutí generálneho riaditeľa,“ povedal Kákoš. O osud Trojky sa okrem športovej redakcie obáva aj člen rady Bohumír Bobocký: „Z programového hľadiska je tu isté riziko, že kábloví operátori nahradia zrnenie iným programom a Trojka sa nebude mať kam vrátiť.“

Vysoké ambície

Pred necelým rokom Nižňanský v deň začiatku olympijských hier odštartoval Trojku výstrelom z pištole. Redakcia nebola pripravená technicky ani personálne. Pritom STV má podľa zákona určený hraničný termín len rok 2012, keď má vysielať na štyroch okruhoch.

Do športovej redakcie nastúpili zväčša elévi, ktorí museli zabezpečiť vysoký počet hodín vysielania. Personálne sa naplnili riadiace posty, naopak počet výkonných redaktorov je stále nedostačujúci. Napríklad z plánovaných 24 redaktorov spravodajcov mala redakcia na konci roka len 9. Štart televízie mala uľahčiť dotácia od štátu vo výške troch miliónov eur (presne 90 783 000 korún). Tretinu z nej televízia nevyčerpala údajne pre prísne účelové kritériá.

Program mal ambície propagovať hlavne slovenský šport, či vzbudiť záujem o šport u mladých a vychovávať. Magazíny, ktoré tomu mali napomáhať, však divákov veľmi nezaujali a postupne sa z ponuky vytratili. Dnes majú prevahu prenosy a reprízy.

Vysokú položku z rozpočtu Trojky tvorilo technické vybavenie, desiatky miliónov korún šli na nákup práv od hokejového a futbalového zväzu. Viac magazínov sa vyrábalo v externom prostredí pričom cena viacerých bola neúmerne vysoká. Napríklad externe vyrábaný 30­minútový lifestylový magazín Zdravo a naplno, ktorého jeden diel aj s reprízou stál televíziu okolo 200­tisíc korún, v priemere sledovalo len asi dvetisíc divákov. Podobne na tom bola relácia o mládežníckom športe Športová akadémia.

Pohľad z rady

„Ambície boli väčšie ako schopnosti, o čom svedčí aj to, že viac ako tretinu finančných prostriedkov určených na Trojku musela STV vrátiť,“ povedal bývalý predseda rady Bobocký. Riešením by podľa neho bola komplexná reštrukturalizácia programovej ponuky okruhov vrátane reštrukturalizácie nákladov. No pochybuje, „či je toho niekto z vedenia STV schopný“.

„Útoky na Trojku sa mi zdajú priam koordinované konkurenciou, mrzí ma, že aj zvnútra Rady STV,“ hovorí člen rady Peter Malec. Sledovanosť síce, ako hovorí, mohla byť lepšia, „ale ak porovnávam porovnateľné - české a maďarské športové okruhy - môžeme byť spokojní“. Najdôležitejším krokom podľa neho je rozšíriť súčasné pokrytie.

Divákov je „pár“ tisíc

Počet divákov Trojky sa ráta len na tisíce. Priemerný trhový podiel Trojky v tomto roku je okolo 0,9 percenta, porovnateľný je s číslami športového kanálu Českej televízie. Sledovanosť kolíše podľa druhu vysielaných športov. Najvyšší prepad zaznamenala krátko po skončení olympiády, keď sa jej vysielanie skrátilo na sedem hodín denne, podiel klesol na necelých 0,4 percenta.

Medzi najsledovanejšie relácie patria hokejové a futbalové súťaže – samotné zápasy aj magazíny – (napríklad hokejová Slovnaft extraliga, MS v hokeji „20“ z Kanady, Liga majstrov, MS v hokeji, Pohár UEFA, kvalifikácia na MS vo futbale) z iných športov napríklad preteky F 1, tenis Hoppmanov pohár, Fed Cup, či MS v biatlone.

Autor Trojky Miklánek: Šetriť sa dá na vedení. Stačia dvaja

Trojku po necelom roku hodnotí ANDREJ MIKLÁNEK, autor a projektový šéf príprav Trojky, ktorý po štarte z STV odišiel.

miklanek.jpgSTV na Trojku nevyčerpala celú dotáciu, napriek tomu živorí.

„Z terajšieho rozpočtu STV je naozaj problém financovať tri okruhy, keďže sa nenaplnili predpokladané efekty nového zákona o poplatkoch. No a hlavne treba šetriť, nie na nákupe kancelárskeho papiera či mzdách kľúčových zamestnancov, ale tam, kde to prinesie efekt - treba otvoriť zmluvy na vysielanie domáceho futbalu a hokeja. Tam neexistuje žiadny racionálny argument, prečo platiť a už absolútne nie toľko, koľko momentálne platí STV. Na predraženú futbalovú a hokejovú ligu doplácajú všetky ostatné slovenské športy, keďže už niet peňazí na výrobu priamych prenosov. Rovnako nezostávajú peniaze na kvalitné zahraničné akvizície, od budúcej sezóny možno nebude futbalová Liga majstrov ani NHL."

Prečo by STV nemala za futbalové, hokejové práva platiť?

„Pretože samotné náklady na výrobu jedného priameho prenosu sú okolo 10­tisíc eur, príjmy z reklamy minimálne a STV je jediný záujemca na trhu o tieto produkty. Verejnoprávnou povinnosťou STV je investovať peniaze do výroby priamych prenosov, a to aj v prípade, že je to čistá strata, pretože hokejová i futbalová liga oslovujú istú časť koncesionárov. Cena za práva je výsostne komerčná kategória a môže sa generovať len v trhovej súťaži. Komerčné televízie však dlhodobo nemajú záujem o vysielanie domácej futbalovej či hokejovej ligy. Ak je len jeden záujemca - STV, tak jej úlohou nie je platiť za práva, ale dostať šport na obrazovku. Nech skúsia zväzy vypísať verejnú súťaž a uvidí sa. Ak by sa STV prihlásila s ponukou jedno euro, aj tak by bola najvyššia."

Kde by ste poradili šetriť?

„Napríklad na zúžení riadiaceho aparátu. Šport riadia 4 osoby - šéfredaktor, vedúci redakcie, intendant a šéfproducent. Podľa mňa by stačili dvaja. Ak je nevyhnutné jeden z momentálne troch existujúcich okruhov z finančných dôvodov zrušiť, určite by to nemala byť Trojka. Tá má totiž jasný zmysel a poslanie. Poskytuje to, čo komercia nie, a teda vytvára predpoklady fungovania duálneho systému v televíznom priestore - na jednej strane navzájom si konkurujúce silné komerčné televízie a na strane druhej verejnoprávna alternatíva. To platí aj o Dvojke, je tam kvalitná ponuka dokumentov a pod. Zrušiť treba skôr Jednotku. Je to taká slabšia komerčná televízia viažuca na seba nejaké zostatky reklamy. V žiadnom aspekte neponúka alternatívu voči komercii."

Prečo sa Trojka neuchytila?

Uchytila sa lepšie ako v Čechách ČT4 sport, ak berieme do úvahy sledovanosť. Objektívnym problémom Trojky je stále slabé pokrytie (reálne približne 50 percent obyvateľov). Dosiahnuť viac však nie je možné bez primeraného marketingu - divák musí vedieť čo a kedy si na Trojke nájde a každá zmena musí byť náležite odkomunikovaná. Trojka môže mať unikátne postavenie - v nákupe televíznych práv, pretože má zatiaľ minimálnu konkurenciu, čo je veľká výhoda oproti Česku, Poľsku, Maďarsku či Rakúsku. Z tejto výhody je možné vyťažiť predovšetkým nízku cenu a veľmi lukratívnu ponuku zo svetového športu, a to Trojka aj urobila - v jej štruktúre sa objavila F1, futbalová i hokejová Liga majstrov, NHL, futbalové EURO a viacero ďalších skvostov. Ak má Trojka podporovať slovenský šport, musí byť sledovaná a mať stabilný trhový podiel a musí mať vypestovaný divácky návyk. A to najľahšie dosiahne, ak kvalitný svetový šport, ideálne so slovenskou účasťou (napr. NHL) vyšperkuje tým najlepším z domácich športových podujatí. To bol pôvodný koncept Trojky.

Z STV ste po štarte Trojky odišli. Prečo?

Bolo mi jasné, že moje pohľady na Trojku a jej poslanie sa vzďaľujú od predstáv mojich nadriadených. Taká situácia je z dlhodobého pohľadu neriešiteľná a permanentný konflikt nikomu nič neprináša. To rozhodnutie vo mne dozrievalo dlhšiu dobu. S vedením STV mám stále korektný vzťah, avšak viaceré názory diametrálne odlišné. Projekt Trojky som dokončil, odmakal celú prípravu i hektické momenty pri štarte, rovnako LOH v Pekingu, potom všetko odovzdal svojim nástupcom. Na vlastnú žiadosť ukončil pracovný pomer.

Mirka Kernová

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 10. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 3. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 5. Už aj seniori presadajú do SUV
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 7. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 8. Bratislava gets a new public space and park
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 10. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 540
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 4 072
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 462
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 921
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 723
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 366
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 122
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 102
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 685
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 602

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to v prípade brancov začala aktívne robiť.

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

Neprehliadnite tiež

Domov

Aj my sme tu. Malé nemocnice sa búria proti Druckerovej sieti urgentov

Prečo nemáme právo na zdravotnú starostlivosť ako všetci, pýta sa zástupkyňa riaditeľa nemocnice vo Veľkom Krtíši.

Domov

Pripomeňte si vstup vojsk Varšavskej zmluvy na fotografiách

Pred 49 rokmi vtrhli na územie vtedajšieho Československa vojská Varšavskej zmluvy.

Domov

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

Domov

Nepovalím si vlastnú vládu, odkazuje Fico vo videu Sulíkovi

Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka sú v súčasnosti jediným riešením predčasné voľby.