AKTUALIZOVANÉ 20:21

Sudcov povedie pochybný Harabin

Premiér Robert Fico príde o ministra spravodlivosti. Štefana Harabina chce Súdna rada za predsedu Najvyššieho súdu. Rozhodne o tom prezident.

Hlasovanie Súdnej rady sprevádzali protesty. Mnohí mali červené tričká s karikatúrou Štefana Harabina a jeho výrokom, ktorýv parlamente adresoval Danielovi Lipšicovi.(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Ani jeden hlas za Evu Babiakovú, pätnásť v prospech Štefana Harabina. Keď podpredsedníčka Súdnej rady Viera Petríková oznámila výsledok voľby nového šéfa Najvyššieho súdu v plnej pojednávacej miestnosti, ktorá sa na včerajšie dopoludnie stala zasadačkou Súdnej rady, to zašumelo.

Hlasovanie takmer všetkých zo sedemnástich členov Súdnej rady za Harabina prítomných zaskočilo. Potlesk preto nasledoval až po niekoľkých sekundách. Postarali sa oň Harabinovi prívrženci, ktorí pricestovali z celého Slovenska.

Sudcovia a riaditelia ministerstvom riadených organizácií zaplnili takmer celú miestnosť. Podporovateľom Babiakovej ostalo len zopár stoličiek.

Dusno v sále

Kto hlasoval


17 členov súdnej rady: Jana Bajánková, Mária Bujňáková, Igor
Burger, Ján Burik, Ida Hanzelová,
Daniel Hudák, Peter Hulla, Jozef Janík, Helena Kožíková, Anna Marková, Richard Molnár, Bohumil Novák, Viera Petríková, Juraj Sopoliga, Gabriela Šimonová, Daniela Švecová, Mária Usačevová


15 boli za, 0 proti, 2 sa zdržali

Atmosféra pred voľbou bola napätá. Na Najvyššom súde bolo dusno. Záujem o voľbu bol veľký, a preto sa Súdna rada rozhodla rozdávať vstupenky. Tie justičná stráž kontrolovala niekoľkokrát a bez lístka sa dovnútra miestnosti nikto nedostal.

Vzduch bol čoskoro nedýchateľný. Po prvýkrát zastal vzduch už krátko po vystúpení sudkyne Babiakovej, keď sa o slovo prihlásila členka rady Helena Kožíková. „Osobne nepochybujem o vašich odborných kvalitách, ale keďže vás nepoznám, snažila som sa zistiť niečo viac o vás,“ začala bratislavská okresná sudkyňa, ktorá sa vraj od Babiakovej kolegov dozvedela, že má problém s alkoholom. „Je to pravda?“ pýtala sa Kožíková.

Kandidátka na otázku neodpovedala. Považovala ju za nevhodnú a nedôstojnú. Jasné odmietnutie, ako to urobila pred novinármi, pred radou chýbalo. V miestnosti pôsobila zaskočene.

Zato Harabina nevykoľajila ani otázka o vzťahoch s Bakim Sadikim, s človekom, ktorý bol podozrivý z obchodovania s drogami a s ktorým si krátko pred jeho zadržaním v telefonáte tykal. Harabin opäť priznal, že sa pozná len s jeho manželkou a že o Sadikim ako sudca Najvyššieho súdu nerozhodoval.

Konkrétna otázka nepadla

Na to, prečo si tykal a rozprával sa o synovi a prípadnej návšteve s človekom, s ktorým nemá nijaký kamarátsky vzťah sa už ani jeden z členov Súdnej rady neopýtal. Stačilo im ministrovo stručné vysvetlenie, ako aj predchádzajúce vystúpenie o špinavej kampani na jeho osobu.

Necelá hodinka ubehla a verejné vypočutie kandidátov sa skončilo. Miestnosť ostala prázdna a členovia rady mohli voliť. Tajne, za zavretými dverami. Chvíľku, kým spočítali svoje hlasy, novinári tipovali, ako to dopadne.

Po otázke o probléme s alkoholom už o Harabinovom víťazstve nezapochyboval nikto. Po vyhlásení výsledkov si obaja kandidáti podali narýchlo ruku. Babiaková odišla do svojej kancelárie, minister sa postavil pred novinárov. Podporovateľom jeho protikandidátky odkázal, že ak „budú robiť, nemusia sa báť“.

Na rad sa možno dostane aj Ústavný súd

Neúspešná kandidátka EVABABIAKOVÁ nevylúčila, že sa po voľbe obráti na Ústavný súd. Dôvodomje, či minister Štefan Harabin s prerušeným výkonom sudcu mohol kandidovať.

Čo hovoríte na výsledok hlasovania?

„Dalo sa to asi očakávať.“

Prečo?

„S ohľadom na zloženie Súdnej rady.“

Ste sklamaná?

„Trošku aj sklamaná, lebo mnohí sme boli obviňovaní nielen z toho, čo sme urobili, ale aj z toho, čo sme neurobili.“

Ako ste vnímali otázku o tom, či máte problém s alkoholom?

„Nerada by som sa k tejto téme vyjadrovala. Spýtajte sa mojich kolegov, či majú takéto skúsenosti so mnou.“

Členka rady Helena Kožíková hovorila o tom, že vaši kolegovia museli za vás zaskakovať. Chýbali ste niekedy bez ospravedlnenia v práci?

„Neviem, z akých zdrojov pani Kožíková čerpala, ale podľa môjho názoru to nie je pravda.“

Ako si predstavujete svoju budúcnosť na Najvyššom súde pod vedením Harabina?

„To je otázka budúcnosti. “

Viete si predstaviť spoluprácu s Harabinom?

„V minulosti som s ním spolupracovala. Predseda senátu nie je priamo závislý od predsedu Najvyššieho súdu, ktorý zabezpečuje správu súdu.“

Už považujete voľbu za uzavretú alebo sa obrátite na Ústavný súd?

„Nechcela by som sa hneď vyjadriť. Musím to ešte zvážiť.“

Nevylučujete to?

„Samozrejme, nevylučujem.“

Prekvapilo vás, že Štefan Harabin získal až 15 hlasov?

„Ani to ma neprekvapilo.“

O čom to svedčí?

„Keďže má taký úspech, tak asi o jeho popularite.“

Aká bude justícia pod vedením Harabina?

„To ukáže budúcnosť.“

Autor clanku
Víťazových káuz je viac
Štefan Harabin (52)
 • Je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (1976-1980).
 • Po škole vykonával sudcovskú prax ako justičný čakateľ na Krajskom súde v Košiciach, sudcom je od roku 1983.
 • V rokoch 1983 až 1990 bol sudcom Okresného súdu v Poprade, odkiaľ prešiel na Krajský súd v Košiciach.
 • V rokoch 1991 až 1992 bol vedúcim trestného oddelenia na ministerstve spravodlivosti.
 • Od roku 1993 pôsobil na Najvyššom súde, ktorý riadil v rokoch 1998 až 2003.
 • Ministrom spravodlivosti je od 4. júla 2006, má prerušený výkon funkcie sudcu.
 • Ovláda francúzsky a ruský jazyk, je ženatý a má štyri deti.
BRATISLAVA. Družný telefonát s človekom podozrivým z obchodovania s drogami, či antisemitské poznámky, alebo klamstvá nie sú jedinými kauzami Štefana Harabina. Tieto sa s ním spájajú, lebo sú posledné. Harabina sprevádzali kauzy ešte skôr, ako sa ministrom stal.

Médiá si ho všimli už ako predsedu Najvyššieho súdu. Do funkcie ho zvolili poslanci ešte za Mečiarovej vlády vo februári 1998. Po dvoch rokoch dal minister spravodlivosti Ján Čarnogurský návrh na jeho odvolanie. Dôvodom bolo, že počas svojho pôsobenia potvrdil, že nie je takou morálnou a odbornou autoritou, aby mohol stáť na čele Najvyššieho súdu. Poslanci Harabina neodvolali a do roku 2003 pokračoval vo funkcii. Počas týchto rokov chýbala na Najvyššom súde elektronická podateľňa, ktorá zabezpečuje náhodné rozdeľovanie spisov.

Koncom roka 2002 sa opäť uchádzal o zvolenie. Voľby vyhral, ale Ústavný súd povedal, že jeho protikandidát bol znevýhodnený, keďže na rozdiel od Harabina nebol členom Súdnej rady a nemohol hlasovať. V ďalších voľbách už nebol zvolený.

Do volieb v roku 2006 na Najvyššom súde pôsobil ako predseda trestného senátu.

Veronika Šutková, SITA

Ministerstvo má viesť ďalší sudca

Meno nového ministra bude známe v priebehu niekoľkých dní. V HZDS sa hovorí, že ním bude opäť sudca. Medzi najhorúcejších kandidátov patria podpredsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová a kontroverzný michalovský sudca Jozef Soročina.

Naopak, meno prokurátora Tibora Šumichrasta sa už nespomína – údajne pre pochybnosti premiéra Roberta Fica o ňom.

Autor clanku
Mladí smútili. Pochovali spravodlivosť

Kým Súdna rada volila nového šéfa Najvyššieho súdu, pred budovou mrzli občianski aktivisti. Ich protesty boli márne.

BRATISLAVA. „Spravodlivosť nás opustila.“ Poslednú rozlúčku s ňou pripravili na obed pred ministerstvom spravodlivosti mládežnícke organizácie opozičných politických strán. Spravodlivosť aj symbolicky pochovali v Dunaji. Zatiaľ čo sa oni lúčili so spravodlivosťou, spokojný Štefan Harabin odpovedal na otázky novinárov.

Jeho slová často prerušoval zvonka prenikavý piskot. To boli zase aktivisti mimovládnych organizácií, ale aj náhodní okoloidúci. Tí sa do poslednej chvíle snažili zapôsobiť na Súdnu radu, aby dala Harabinovi „červenú“.

Harabin za nimi nevyšiel. „Koľko ľudí píska? Desať? Veď Slovensko má päť a pol milióna ľudí,“ reagoval. Tí ľudia vonku podľa neho nevedia nič iné, ako zdvihnúť transparent nad hlavou. „Vy ich pozdravte. Vy ste im robili kampaň,“ odkázal novinárom.

Veronika Šutková

Ján Kovarčík (HZDS): Štefan Harabin je kvalifikovaný odborník, ktorý sa vyzná v problematike. Keď bol predsedom Najvyššieho súdu, skracovala sa lehota konania.

Mojmír Mamojka (Smer) predseda ústavnoprávneho výboru: Je to výsledok, ktorý bol asi predpokladaný. Treba len dúfať, že funkciu bude vykonávať tak, ako sa patrí na predsedu Najvyššieho súdu.

Daniel Lipšic (KDH): V štáte sa môžeme sporiť o výšku daní alebo o dôchodkovú reformu, ale v tom, že vrcholnú funkciu v súdnictve nemôže zastávať človek, ktorý mal kamarátske vzťahy s bossom albánskej drogovej mafie, ktorý verejne klamal, zneužíval funkciu pre svoj osobný prospech, by sme sa sporiť nemali. Na tom by sme sa mali zhodnúť, že to prijateľné nie je.

Mikuláš Dzurinda (SDKÚ): Šéfom Najvyššieho súdu sa stal človek, ktorý sa ním nikdy stať nemal predovšetkým pre svoje pochybné kontakty s pochybnými ľuďmi. V slovenskej justícii budú silnieť politické tlaky na politické ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.

Štefan Detvai prezident Slovenskej advokátskej komory: Voľbu berieme na vedomie. Zvolila ho Súdna rada na základe ústavy a zákona, ktorý bol schválený za vlády terajšej opozície. Teraz už len čakáme, kedy sa ujme funkcie predsedu Najvyššieho súdu. Hodnotiť ho budeme až po určitom čase, keď bude vykonávať funkciu.

Zuzana Wienk, organizátorka protiharabinových protestov, Aliancia Fair-play: Ak sa Súdna rada domnieva, že Štefan Harabin zosobňuje cnosti, ktoré by prvý človek justície mal mať, tak nás Boh ochraňuj pred slovenskou justíciou! Po dnešku je viac než zrejmé, že problémom súdnictva nie je jedna osoba, ale skupina, ktorá ho ovláda a ktorej výklad hodnôt je úplne zvrátený.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 921
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 919
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 7 641
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 686
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 357
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 138
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 086
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 885
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 885
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 3 874

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

DOMOV

Politici, ktorým zrušia stranu, nebudú môcť ďalej pôsobiť

V zahraničí zákaz pôsobiť v politike znamenal pre niektorých ľudí politický koniec.

Neprehliadnite tiež

Slováci by si radi zachovali pozíciu medzi Západom a Východom

V krajinách strednej a východnej Európy podpora NATO zaostáva za podporou pre EÚ.

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

Slovensko má po 35 rokoch druhé národné plemeno oviec - slovenskú dojnú ovcu

Vyšľachtená je z pôvodných slovenských plemien a špecializovaných dojných plemien.

Gajdoš sa stretol s ministrom obrany Spojených arabských emirátov

Hlavnými témami rokovania boli rozvoj spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.