SME

Rozpustili združenie, ktoré presadzuje autonómiu

Občianske združenie - Harmónia AT to odmieta. Tvrdí, že od 16. júna sa zmenilo na hnutie. Ministerstvo o tom záznam nemá.

BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra rozpustilo občianske združenie Harmónia AT - polgári társulás v Dunajskej Strede. Podľa neho totiž združenie presadzovalo vytvorenie autonómie pre maďarskú národnostnú menšinu na Slovensku.

ČTK o tom dnes informovala Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Z obdobných príčin vlani rozpustili i združenie Nomos regionalizmus. Pre roznecovanie národnej nenávisti dostali zasa zákaz extrémisti zo Slovenskej pospolitosti.

"Prostredníctvom internetovej stránky občianske združenie (Harmónia AT) presadzovalo vytvorenie autonómie pre maďarskú menšinu na území Slovenskej republiky. Zverejnením dokumentu ´Autonómia statútum tervezet´ občianske združenie porušuje ústavu a jej zákony. Podľa ústavy územie Slovenskej republiky je jednotné a nedeliteľné," upozornilo v tlačovej správe ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčka SNS Anna Belousovová si myslí, že na Slovensku vznikne ďalšie združenie, ktoré má podobné programové ciele, ako občianske združenie (OZ) Harmónia AT. "SNS vyjadruje obavy, že na našom území vznikne ďalšie podobné združenie s podobnými programovými cieľmi," povedala Belousovová. Je preto podľa nej načase zamyslieť sa, či nie je namieste prijať takú zákonnú úpravu, ktorá by prísnejšie – trestnoprávne postihla tých, ktorí cielene ohrozujú ústavnosť a územnú celistvosť SR.

Podľa Koišovej občianske združenie v máji listom vyzvali, aby s takýmito aktivitami prestalo. Harmónia AT, ktorá mala pôvodne upevňovať demokraciu a ochranu ľudských práv, na výzvu vraj nereagovala, a preto rozhodli o jej rozpustení.

Podobný osud postihol aj združenie Nomos regionalizmus, ktorého šéf János Bósza presadzoval autonómiu na juhu Slovenska. Združenie údajne chcelo, aby sa hlavným mestom zriadenej autonómie južného Slovenska stali Košice, jeho projekt sa mal dotknúť celkovo 16 okresov. Bósza sa podľa niektorých informácií bránil, že mu nešlo o zmenu hraníc, ale len o územnú regionálnu autonómiu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Belousovovej program združenia Harmónia AT verejne harmonizoval s politickým programom maďarskej strany Fidesz, jeho fungovanie bolo preto podľa nej pre SNS neprijateľné. "SNS sa hneď po ohlásení prvých aktivít tohto združenia vyjadrila, že presadzovanie vytvorenia autonómie pre maďarskú národnú menšinu na území SR ohrozuje ústavnosť SR, nepatrí do modernej európskej spoločnosti a že drvivá väčšina občanov SR bez ohľadu na národnosť o autonómiu nestojí a ani s ňou nesúhlasí. Združenie konalo tak proti ich vôli a robilo z nich nevedomý nástroj vlastnej politiky a politických cieľov," uviedla Belousovová. Podobné združenia sú podľa nej nástrojom politiky Budapešti, ktorá "sa snaží v ľuďoch stále oživovať myšlienky Veľkého Maďarska," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku žije zhruba polmiliónová maďarská menšina, ktorej záujmy zastupuje opozičná Strana maďarskej koalície (SMK). Tá sa oficiálne k vytvoreniu autonómie nehlási, jej popredný predstaviteľ Miklós Duray však už neraz čelil kritike za radikálne názory na rozširovanie práv maďarskej národnostnej menšiny.

Ministerstvo vnútra minulý rok rozpustilo aj extrémistické združenie Slovenská pospolitosť, členovia ktorého v minulosti vzbudili rozruch pochodmi v uniformách pripomínajúcich vojnový slovenský štát. Najvyšší súd v minulosti rozpustil ultranacionalistickú Slovenskú pospolitosť-Národnú stranu, ktorá sa hlásila k myšlienkam prezidenta vojnového štátu Jozefa Tisa. Súd rozhodol o rozpustení, lebo podľa neho strana vo svojich stanovách navrhovala obmedzenia volebného práva, čo bolo v rozpore s ústavou. Slovenská pospolitosť potom pokračovala ako občianske združenie.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko-maďarské vzťahy sú dlhodobo napäté. Maďarským politikom sa napríklad nepozdáva, že vo vláde Roberta Fica (Smer-SD) má zastúpenie i SNS Jána Slotu, ktorý je známy svojimi protimaďarským vyjadreniami. Časť slovenských politikov zasa za radikálne názory kritizuje predsedu maďarskej opozičnej strany Fidesz Viktora Orbána.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu