BRATISLAVA. Na Slovensku v minulom roku nedochádzalo k výraznému porušovaniu ľudských práv, napriek tomu ako ich chronické porušovanie možno označiť prieťahy v súdnych konaniach. Na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti prezentácie Správy o dodržiavaní ľudských práv vrátane zásady rovnakého zaobchádzania v SR to uviedla výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Anna Zachová.
"Šesť-sedem rokov trvajúci súdny spor skutočne nie je ojedinelou záležitosťou. Na tento fakt stredisko upozorňuje v každej správe a žiaľ, vždy je to tak. V tejto veci k zlepšeniu vôbec nedošlo," upozornila. Naopak, za pozitívum považuje rozšírenie antidiskriminačného zákona z hľadiska diskriminácie z dôvodu veku.
Podľa jej slov je SR štandardná demokratická krajina, ktorá rešpektuje a dodržiava pravidlá a záväzky vyplývajúce z členstva v medzinárodných organizáciách. "Dôkazom je aj zvolenie SR do Rady OSN pre ľudské práva v roku 2008," argumentovala Zachová.
Vedúca odboru právnej pomoci Daniela Gemerská informovala, že problémom je aj diskriminácia žien v pracovnom prostredí, keďže až 23,6 percenta z nich dostáva nižšiu mzdu ako muži. V rámci celej Európskej únie má pritom 17 percent žien nižšie platové podmienky ako muži.
Gemerská doplnila, že v rokoch 1995-2003 dostalo SNSĽP dovedna 5600 podaní od občanov. Od roku 2004 do konca roka 2008 zaznamenali vyše 1900 podaní namietajúcich diskrimináciu a ďalších viac ako 2000 podnetov namietalo porušovanie práv a slobôd v rôznych iných oblastiach. "Za prvý polrok 2009 sa na stredisko obrátilo 696 osôb, z toho 407 vyhľadalo pomoc v regiónoch," povedala.