BRATISLAVA. Hoci slovenskí vládni predstavitelia neotvorili pred čínskym prezidentom otázku ľudských práv, po jeho odchode zo Slovenska našli odvahu na kritiku správania niektorých Číňanov.
„Evidentne nešlo o slušne vychovaných ľudí a diplomatov, keď sa o transparenty naťahovali so Slovákmi,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Policajný prezident Ján Packa dodal, že „aj diplomat je len človek“.
Minister vnútra odhalil pred poslancami parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť aj identitu mužov v čiernych oblekoch, ktorí minulý štvrtok pred Prezidentským palácom bránili aktivistom za ľudské práva protestovať proti ich porušovaniu v Číne.
Malo ísť o 30 diplomatov z okolitých štátov, o ktoré posilnilo svoje rady čínske veľvyslanectvo pred návštevou čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku. „Nešlo o žiadnych čínskych policajtov, agentov či iné bezpečnostné zložky,“ povedal Kaliňák.
Prieskum nebude
Opozičným poslancom Martinovi Padovi (SDKÚ) ani Vladimírovi Palkovi (KDS) ministrovo vysvetlenie nestačilo, výbor im však poslanecký prieskum na ministerstve vnútra zatrhol. „Je to hanba, čo tu poslanci koalície predviedli. Sú to komunisti. Čínske zložky tu vo štvrtok nahradili slovenskú štátnu moc,“ povedal Palko.
Tému chce opäť dostať do pléna Národnej rady, odvolávanie Kaliňáka však zatiaľ nechystá.
Čína: Na vine sú aktivisti
Čínske veľvyslanectvo mužov v čiernom nevysvetlilo, hoci pripustilo, že svojich ľudí na Hodžovom námestí malo. Tvrdí, že za incident môžu ľudskoprávni aktivisti. „Tvrdenia niektorých „svedkov“, že títo páni z veľvyslanectva podnecovali ostatných čínskych občanov na námestí, aby aktivistom brali transparenty, sú úplne vymyslené. Aktivisti sa zamiešali do davu, ktorý vítal prezidenta, trhali transparenty a útočili na čínskych krajanov, aby narušili návštevu nášho prezidenta. Ich činnosť by mala byť odsúdená a potrestaná,“ uviedla Gao Hong, 1. tajomníčka čínskeho veľvyslanectva.
Kaliňák pritom viackrát tvrdil, že „vyšetrovaním sa preukázalo, kto komu čo ukradol, keďže stíhaný je čínsky občan“. O tejto skutočnosti však čínske veľvyslanectvo neinformoval.
Aktivisti: Máme dôkazy
Incident bude mať súdnu dohru. Trestné oznámenie už podalo niekoľko ľudí. „Prijali sme dve trestné oznámenia – jedno od čínskej ženy, ktorú na Hodžovom námestí niekto zhodil zo schodov, a od Ondreja Dostála v súvislosti s odcudzením jeho propagačných materiálov,“ povedal hovorca polície František Peczár.
Trestné oznámenie pre podozrenie z porušenia zákona pri štvrtkovom zásahu polície podal aj jeden z predvedených a zranených aktivistov Michal Havran ml. spolu s Eduardom Chmelárom. „Máme veľa dôkazov, svedkov a videozáznamy, ktoré dokazujú, kto bol obeť a že polícia zasahovala proti obetiam útokov namiesto páchateľom,“ povedal Chmelár.