BRATISLAVA. Pasy sú od pondelka o niečo osobnejšie. Každý nový cestovný doklad už polícia vydáva aj so zakódovanými odtlačkami prstov.
Pri vybavovaní pasu úradníci nasnímajú odtlačky oboch ukazovákov a tie spolu s fotografiou tváre zakódujú do špeciálneho čipu. Údaje z čipu vie prečítať iba na to určená čítačka.
Pre ľudí sa nič nemení, hovorí polícia. „Proces prijatia žiadosti sa spomalí len o čas potrebný na zosnímanie odtlačkov," povedala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Poláčiková.
Prvý deň predsa vybavovanie spomalil - ráno na niektorých miestach policajtom novézariadenia nefungovali. Pasy s biometrickými údajmi od nás žiadala Európska únia, jej požiadavku plníme s týždňovým predstihom.
Odtlačky prstov v pasoch boli tiež podmienkou, ktorú si dalo USA na zrušenie víz.
Identita na tanieri Rovnaké lehoty,
viac údajov Čakacie lehoty pri vybavovaní pasu sa nemajú predĺžiť. Nemenia sa ani ceny:
jeden mesiac – 33 eur;
do 48 hodín – 132 eur. Bez odtlačku budú naďalej pasy detí do 12 rokov a zdravotne postihnutých, ktorým to postihnutie neumožňuje. Staré pasy vydané do 22. júna
platia aj naďalej.
Hlavným dôvodom je zvýšenie bezpečnosti pri kontrole osôb,časom aj urýchlenie identifikácie. Napríklad letisko v britskom Manchestri zaviedlo špeciálne kontroly pre cestujúcich s odtlačkom v pase. Kontrola
je výrazne rýchlejšia, nečaká sa v radoch.
Európske nadšenie z odtlačkov v pasoch brzdia viacerí bezpečnostní experti. Upozorňujú na riziko straty identity. „Je to ako keby ste všade, kde chodíte, za sebou nechávali heslo k svojmu počítaču, bez
toho, aby ste ho niekedy v budúcnosti mohli zmeniť," povedala pre Register.com Karsten Nohlová z americkej University of Virginia a jedna z vedúcich kritikov zavádzania biometrických údajov v Nemecku.
Po krádeži pasu si totiž zlodej môže vytvoriť repliku odtlačku, ktorú potom môže použiť napríklad v trezoroch, alebo bezpečnostných zámkoch.
Slovenská polícia sa zneužitia neobáva, pripomína však, že „osoby sú povinné si chrániť svoje doklady pred poškodením, stratou a krádežou".
Minister bez odtlačkov Ako na to, ukázali kritici pred rokom práve v Nemecku, keď krajina zavádzala centrálnu evidenciu odtlačkov prstov občanov pre boj proti terorizmu. Na verejnej recepcii zosnímali z pohára odtlačky ministra vnútra Wolfganga Schaubleho, ktorý zákon podporoval. Ich repliku, ako aj návod, ako pomocou špeciálnej fólie oklamať zariadenia na čítanie odtlačkov, následne zverejnili v časopise Die Datenschleuder.
Minister tak už nikdy nebude môcť na overovanie svojej identity používať iba odtlačok prsta. Vyrobiť jeho repliku si môže takmer každý.

Beata
Balogová
