Harabina by mala na čele ministerstva spravodlivosti vystriedať žena.
BRATISLAVA. Od voľby Súdnej rady neuplynulo ani 24 hodín a prezident Ivan Gašparovič už vymenoval Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu. Stal sa ním na najbližších päť rokov. Prezident nepočkal ani na to, či Harabinova protikandidátka nepodá ústavnú sťažnosť.
Stĺpček Mariána Leška o rýchlom vymenovaní Harabina - V Trysku - KLIKNITE Peter Schutz porovnáva voľbu predsedu Najvyššieho súdu v Maďarsku a na Slovensku - KLIKNITE - Karikatúra a Kontrast Zuzana Wienk o zvolení Harabina - KLIKNITE - 1825 dní temna
Eva Babiaková v pondelok nevylúčila, že sa na Ústavný súd obráti. V utorok sa nevyjadrila. Na súde by mohla napadnúť, či Harabin mohol kandidovať, keďže sudcovskú funkciu mal ako minister spravodlivosti prerušenú. Za predsedu Najvyššieho súdu môže totiž kandidovať len sudca.
Prezidentov hovorca Marek Trubač tvrdí, že vymenovanie bolo rýchle pre nabitý prezidentov program. Súdna rada podľa Trubača navyše v pondelok rozhodla jednoznačne. Za Harabina hlasovalo 15 zo 17 členov. „Nebol dôvod na spochybňovanie jej rozhodnutia.“
Budem rád, keď s výkonom vašej práce nebudete spokojný len vy, ale dôležité bude, aby bol spokojný občan.
Ivan Gašparovič,
prezident SR
Prezident pri vymenovaní novému predsedovi Najvyššieho súdu odkázal, že bude rád, „keď s výkonom vašej práce nebudete spokojný len vy, ale dôležité bude, aby sme boli spokojní všetci, aby bol spokojný občan“.
Návrat k sudcom „Vraciam sa do prostredia, ktoré dôverne poznám,“ povedal Harabin. Na Najvyššom súde pôsobil ako sudca, v rokoch 1998 až 2003 ho aj riadil. Teraz je jeho prioritou zrýchliť konanie. Pri vymenovaní uisťoval, že funkciu bude vykonávať „čestne, svedomito a v súlade s ústavou a zákonmi“.
V minulosti počas jeho pôsobenia na Najvyššom súde chýbala elektronická podateľňa, ktorá zabezpečuje náhodné prideľovanie spisov.
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť zistil, že v rokoch 2001 a 2002 využil Harabin legislatívnu dieru a udelil si najvyššie odmeny v histórii súdu.
Pred odchodom na Najvyšší súd sa Harabin snažil zmenou zákona posilniť právomoci predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady v jednej osobe na úkor ministra spravodlivosti. Jeho návrh koaličná rada odložila na september. Pochybnosti o presune kompetencií naznačoval Smer.
Fico ho zastúpi
Do osudu novely by mohol zasiahnuť nový minister spravodlivosti. Zatiaľ ministerstvo povedie premiér Robert Fico, a to až dovtedy, kým Vladimír Mečiar nenájde Harabinovho nástupcu. „V hre sú tri sudkyne,“ tvrdili v utorok viacerí členovia vedenia HZDS. Podľa informácií SME ide o prezidentku Združenia sudcov Slovenska Jarmilu Sopkovú Maximovú, podpredsedníčku Najvyššieho súdu Danielu Švecovú, o ktorej sa hovorí ako o pravej ruke Harabina.
Treťou je trenčianska sudkyňa, ktorej meno nepozná ani väčšina ľudí zo straníckeho vedenia.
O telefonáte nechce hovoriť
Harabin si tykal
s Bakim Sadikim popis
nadpis
Sadiki: Štefan Harabin?
Harabin: Áno.
Sadiki: Som ťa nespoznal vôbec po hlase, vieš.
Harabin: No tak telefón trošku mení hlas. Čo máš nového?
Sadiki: Nič, len tak volám, že jak sa máš.
(Krátený prepis rozhovoru, ktoréhé pravosť potvrdila Genrálna prokuratúra.)
Harabin stále nevysvetlil, prečo si v telefonáte so Sadikim tykal.
BRATISLAVA. Nový predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin si podľa prepisu telefonátu pred pätnástimi rokmi s Bakim Sadikim tykal. Sadikiho telefón odpočúvala polícia, pretože ho podozrievala z obchodovania s drogami.
Slovenské súdy ho však nikdy neodsúdili. Odpykal si len tresty za nedovolené ozbrojovanie a colný delikt.
Harabin tvrdí, že so Sadikim nemá žiaden „kamarátsky vzťah“, poznal sa len s jeho manželkou v mladosti. Na otázku, či si bežne tyká s ľuďmi, ktorí nie sú jeho známi, ani v utorok neodpovedal. „Denník SME permanentne klame,“ povedal.
Slovenskému rozhlasu tvrdil, že na túto otázku už „ikskrát odpovedal“.
Novinárom odporučil, aby sa pýtali poslancov SDKÚ Lucie Žitňanskej a Daniela Lipšica z KDH na ich vzťahy.
Veronika Šutková

Beata
Balogová
