BRATISLAVA. Aktivisti sa okrem iného sťažovali, že verejnosť sa nemohla vyjadriť k projektu v rámci posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA) ešte pred rozbehnutím prác. Slovenské elektrárne (SE) majú na dostavbu dvoch blokov platné stavebné povolenie z roku 1986, správu EIA musia predložiť pred ich spustením do prevádzky.
"Jediné moje vysvetlenie, prečo Enel nepristúpil k štandardnému posudzovaniu vplyvov, je to, že tým nechcel strácať čas," poznamenal externý konzultant hnutia Greenpeace pre oblasť energetiky a klimatických zmien Karel Polanecký. Ak by SE pod kontrolou talianskeho koncernu Enel postupovali štandardne a nechali si najskôr vypracovať EIA a až potom začali s dostavbou, sprevádzkovanie blokov by sa oddialilo, dodal.
"Predmetom posudzovania je vplyv prevádzky na životné prostredie, nie posudzovanie samotnej stavby," upozornil hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva. Elektrárne už skôr zverejnili stanovisko, že štúdiu vplyvov prevádzky na životné prostredie im stačí doložiť až pred spustením blokov, pretože nejde o novú stavbu, ani o zásadnú zmenu pôvodného projektu. Obvyklú štúdiu EIA spoločnosť nepotrebuje k projektu dostavby elektrárne ani podľa vlaňajšieho stanoviska ministerstva životného prostredia.
Elektrárne plánujú spustiť prevádzku tretieho bloku Mochoviec v roku 2012, o rok neskôr má začať fungovať aj štvrtý blok. Spoločnosť oficiálne oznámila rozbehnutie prác v novembri 2008, podľa vtedajších informácií si dokončenie elektrárne vyžiada investície za 2,78 miliardy eur (83,75 miliardy Sk). Tretí a štvrtý blok elektrárne v Mochovciach (EMO) sa začal stavať v roku 1987, projekt bol pre nedostatok financií zastavený o päť rokov neskôr.
Ekologické organizácie vyčítali dostavbe Mochoviec aj údajnú slabú informovanosť verejnosti o projekte, či podľa nich zastaranú ruskú technológiu, ktorá sa má v elektrárni využívať. Nepozdáva sa im ani úroveň bezpečnosti zdroja, kritizovali aj nastavenie poplatkov do fondu na likvidáciu použitého jadrového paliva.
Na konferencii venovanej téme európskeho kontextu dostavby Mochoviec dostali priestor aj odborníci zo zahraničia, napríklad z Česka a Rakúska. Zástupcovia SE účasť napriek pozvánke nepotvrdili.
Dostavbu Mochoviec podporuje aj vláda Roberta Fica (Smer-SD), ktorá sa netají priateľským postojom k jadrovej energetike. Slovensko sa po nútenom odstavení starších blokov atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach stalo závislé od dovozu elektriny zo zahraničia. Ich výpadok majú nahradiť práve ďalšie jadrové zdroje. Ficov kabinet sa spoločne s českým koncernom ČEZ rozhodol stavať novú elektráreň v Bohuniciach. Zdroj sa má začať stavať v roku 2014, spustenie výroby je naplánované do roku 2020.