BRATISLAVA. V Bratislavskom kraji policajti zaznamenali od začiatku tohto roka do konca mája 113 lúpežných prepadnutí na osobách. Objektom záujmu páchateľov je často práve mobilný telefón. O ten v utorok (23. júna) prišiel aj 34-ročný Bratislavčan.
"Po ceste od Predstaničného námestia smerom k Pražskej ulici sa mu v nočných hodinách prihovorila neznáma žena s tým, aby ju ponúkol cigaretou, neskôr od neho pýtala i peniaze. Potom, čo Bratislavčan požiadavkám ženy nevyhovel, pristúpil k nemu neznámy muž. Ten mu násilím odcudzil jednak finančnú hotovosť a tiež mobilný telefón," informovala dnes TASR Tatiana Kurucová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave.
Druhý prípad, pri ktorom prišiel násilím o mobilný telefón 28-ročný muž, sa stal takisto v utorok popoludní na križovatke ulíc Šíravská a Hradská ulica v Bratislave. Neznámy páchateľ po lúpeži z miesta činu ušiel.
V oboch prípadoch policajti po páchateľoch pátrajú, na príslušných úradoch justičnej a kriminálnej polície začali vyšetrovatelia trestné stíhanie vo veci zločinov lúpeže. Uvedené lúpeže sa zaobišli bez zranení. "Škody, ktoré páchatelia napáchajú, však môžu mať ďalekosiahlejšie následky. Psychická ujma sa vyčísliť nedá," upozornila Kurucová.
Polícia preto pre občanov pripravila niekoľko odporúčaní, ktorými by sa mali riadiť najmä v noci, keď sú mimo svojho domova: v nočných hodinách uprednostniť taxík pred nočnými spojmi a dohodnúť sa s taxikárom, aby odišiel až potom, ako vstúpite do domu, vyhýbať sa neosvetleným uliciam, parkom a tiež podchodom, najmä ženy by sa počas nočných návratov mali nechať sprevádzať ďalšou osobou. Ďalej polícia odporúča, aby občania a najmä deti zbytočne nevystavovali svoj mobilný telefón na verejnosti. "Ak vás okolnosti nútia chodiť domov samých v neskorých večerných alebo nočných hodinách, zaobstarajte si niektorú z účinných obranných vecí ako napríklad slzotvorný sprej, paralyzátor alebo aspoň dáždnik.