BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák bude zrejme čeliť odvolávaniu v parlamente. Opoziční poslanci nevidia inú možnosť po tom, ako koaliční poslanci ignorovali zasadnutie výboru pre ľudské práva, ktorý sa mal v prítomnosti zástupcov mimovládok venovať zásahu polície proti demonštrantom počas návštevy čínskeho prezidenta.
Mimovládky si nevypočul
„Je potrebné nazbierať 30 podpisov a bude záležať, či koalícia bude ochotná zvolať mimoriadne zasadnutie Národnej rady na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie,“ povedal František Mikloško, keď si poslanci vypočuli argumenty aktivistov a pozreli videozáznam, ktorý chceli ukázať aj kolegom z koalície.
Podľa Vladimíra Palka jednoznačne dokazuje, že polícia bola počas zásahu dezinformovaná a neschopná plniť si svoje úlohy. Palko sa včera snažil dostať tému policajného zásahu do pléna Národnej rady, poslanci to odmietli.
Kaliňák sa na včerajšom výbore zúčastnil, keď však jeho predseda József Berényi oznámil, že výbor nie je uznášaniaschopný, na diskusiu s mimovládnymi organizáciami vo výbore nezostal.
Kaliňák: Videá dám prešetriť
„Všetky informácie som už poslancom poskytol, keď som o tejto téme hovoril v Národnej rade vo štvrtok, v piatok i pondelok. Ak majú mimovládky záujem o diskusiu, ja s tým nemám problém, ak ma oslovia,“ reagoval minister.
Jeden z organizátorov protestu na Hodžovom námestí Ondrej Dostál si myslí, že ministerstvo vnútra nemá záujem udalosti spred prezidentského paláca prešetriť.
„Minister využil neúčasť koaličných poslancov na rokovaní výboru a odišiel. Je to jasný signál, že udalosti prešetriť nechce,“ povedal Dostál. Kaliňák sa napokon rozhodol, že nové zábery, ktoré mu dali mimovládky, preverí. „Dnes si to pozriem a zajtra to odovzdám inšpekcii na prešetrenie,“ povedal SME.
Poslanci Smeru aj predseda SNS neúčasť na výbore odôvodnili inými pracovnými povinnosťami. Obštrukciu nevylúčil šéf parlamentu Pavol Paška zo Smeru. „Neviem, či išlo o náhodu, alebo o obštrukciu, ktorá patrí k parlamentarizmu.“
Kaliňák: Potrebujeme nový zákon o zhromažďovaní
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by veľmi privítal novelu zákona o zhromažďovaní, keďže súčasne platný zákon je účinný už od roku 1990. Povedal to po dnešnom stretnutí členov Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a postavenie žien, na ktorom sa malo hovoriť o policajnom zásahu pred Prezidentským palácom počas návštevy čínskej hlavy štátu. Výbor však bol pre neúčasť koaličných poslancov neuznášaniaschopný.
"Súčasný zákon o zhromažďovaní je ešte výsledkom novembra 1989. Všetci sme chceli mať toto právo, ale za 20 rokov by už chcel vývoj niečo iné," konštatoval vicepremiér. Nemyslí si však, že je vhodné, aby takúto novelu pripravila vládna koalícia. "Odporúčam opozičným poslancom, aby spracovali nový návrh zákona. Určite bude mať šancu prejsť, ak bude naozaj prevenciou pred tým, aby na zhromaždeniach nedochádzalo ku konfliktným situáciám," povedal.
Kaliňák tvrdí, že nemôže povedať, ako by mal tento zákon vyzerať, "lebo budeme obvinení, že chceme zúžiť priestor pre demonštrácie. My len chceme, aby sme mali dostatok prostriedkov na to, ako zabrániť konfliktom," zdôraznil. Myslí si, že s takýmto návrhom môžu prísť aj mimovládne organizácie. "My na to budeme radi reflektovať. Nám by to pomohlo," ubezpečil.
Potrebu nového zákona potvrdil aj šéf ľudskoprávneho výboru József Berényi (SMK). "Je pravda, že tento zákon je starý a bolo by ho treba novelizovať. Je to ale citlivá téma a rok pred voľbami som skeptik, či sa to dá urobiť," reagoval. Domnieva sa, že v tejto veci majú ostatné krajiny veľké skúsenosti, pričom SR by sa mohla obrátiť na Radu Európy či Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, aby preskúmali náš existujúci zákon, či je v súlade s dnešnými požiadavkami. "Potom by sme mohli pristúpiť ku konsenzuálnemu riešeniu zákona," dodal Berényi.
TASR

Beata
Balogová
