BRATISLAVA. nie. Slovensko sa tak vyhne prípadnému konaniu zo strany Európskej komisie (EK).
Ako súčasť právnej normy prešiel aj pozmeňovací návrh z dielne poslanca Jána Chrbeta (SNS), ktorý nepriamo novelizuje geologický zákon. Chrbet tu definuje pojem "environmentálna záťaž", ako aj otázky súvisiace so sanáciou takýchto záťaží. Nepriama novela tiež počíta s vytvorením informačného systému, ktorý by obciam uľahčil čerpanie zdrojov z eurofondov na tieto účely.
Samotná novela vodného zákona napríklad od septembra upraví zisťovanie výskytu, ako aj kvality podzemných vôd i realizáciu opatrení na zabránenie alebo obmedzenie vstupu znečisťujúcich látok do podzemných vôd.
Novela tiež stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Európskeho spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva, ako napríklad úprava oblastí povodí či úhrada nákladov za vodohospodárske služby. V súvislosti s úhradou nákladov sa zakotvuje povinnosť ministerstva životného prostredia predložiť vláde na schválenie motivačný cenový mechanizmus v oblasti úhrady týchto nákladov.
Rezort má tiež stanoviť základné podmienky, ktoré treba pri jeho vypracovaní akceptovať, vrátane spôsobu zabezpečenia návratnosti nákladov. Úhrada nákladov za vodohospodárske služby zahŕňa náklady na ochranu životného prostredia a náklady na zdroje v súlade s princípom znečisťovateľ platí.
Pri určovaní výšky nákladov za vodohospodárske služby sa bude vychádzať z ekonomickej analýzy nakladania s vodami. Na základe výsledkov ekonomickej analýzy ministerstvo vypracuje do roku 2010 návrh cenovej politiky. "Cenová politika musí dostatočne motivovať užívateľov vôd k efektívnemu využívaniu vodných zdrojov, čím sa prispeje k dosiahnutiu environmentálnych cieľov a k zabezpečeniu návratnosti nákladov," konštatuje rezort v dôvodovej správe.