BRATISLAVA. Odmietli tak návrh ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), ktorý pre pedagogických zamestnancov pôvodne žiadal až postavenie verejného činiteľa. Zákon tiež predpokladá zvýšenie platov učiteľov a nový systém ich odmeňovania. Ak normu podpíše prezident, väčšina ustanovení začne platiť od novembra.
Úpravu postavenia učiteľov základných, stredných a vysokých škôl oproti vládnej predlohe navrhla poslankyňa Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS). Odôvodnila to tým, že pedagógom nebola zverená verejná moc. "Postavenie chránenej osoby však zabezpečí, že v prípade napadnutia učiteľa bude uložená zvýšená trestná sadzba," dodala. Priznanie statusu chránenej osoby označila opozičná poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) za duplicitné. Upozornila, že trestný zákon už dnes chráni učiteľov a vychovávateľov.
Status verejného činiteľa pre učiteľov žiadalo ministerstvo školstva, kabinet premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s tým súhlasil. Odborníci to však kritizovali, keďže štatút verejného činiteľa sprísňoval tresty aj pre pedagógov v prípade ich pochybenia. Údajne by tiež hrozilo, že by túto možnosť zneužívali rodičia školákov.
Zákon počíta aj s nárastom učiteľských platov. Zvýšenie miezd o zhruba desať percent sa však od novembra dotkne iba tých učiteľov, ktorí majú druhú kvalifikačnú, po novom atestačnú skúšku. Podľa školských odborárov pôjde zhruba o 5000 z celkového počtu viac ako 80.000 pedagógov. Pridané o štyri percentá dostanú aj tí pedagógovia, ktorí budú do učiteľskej profesie uvádzať svojich začínajúcich kolegov. Zachovaný zostane tiež príplatok za triednictvo na úrovni päť percent.
Zástupcovia samospráv, a to Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), opakovane namietali, že na zvýšenie platov nemajú peniaze. Naposledy sa platy učiteľov zvýšili od januára tohto roka o sedem percent. Priemerný plat pedagogických aj nepedagogických zamestnancov v školstve bol v prvom štvrťroku tohto roka 599 eur (18.045,47 Sk), priemerný plat učiteľov sa podľa šéfa školských odborárov Jána Gašperana pohyboval na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve v prvom štvrťroku 2009, ktorá bola 710 eur (21.389,46 Sk).
Mikolaj: Je to schodnejšia cesta
Spoločnosť by si podľa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) mala uvedomiť, že učitelia získali vyššiu ochranu a nie je jednoduché sa voči nim správať agresívne a nátlakovo. Vyhlásil to dnes po tom, ako poslanci Národnej rady (NR) SR schválili zákon o pedagogických zamestnancoch, ktorý učiteľom pridelil status chránenej osoby. Pôvodne sa však počítalo, že z učiteľov budú verejní činitelia.
"Myslím, že toto je lepšia cesta, pretože pokiaľ by boli verejní činitelia, tak s tým súvisí aj výkon a je pravda, že učitelia takýto výkon v štátnej moci nemajú," ozrejmil Mikolaj.
Odmieta honbu za kreditmi
Mikolaj sa neobáva, že zavedením kreditového systému sa budú učitelia "nahánať" na úkor kvality vyučovania za čo najväčším ziskom kreditov, čo bude znamenať zlepšenie ich platov. "Kreditový systém je už odskúšaný, my nie sme prví, ktorí ho uvádzame. Akurát bolo treba nájsť odvahu zaviesť ho do základných a stredných škôl," upozornil. Domnieva sa totiž, že nie je jednoduché odmeňovať učiteľov podľa výsledkov žiakov. "My máme niektoré výstupy ako MONITOR alebo externé maturity, ale netrúfnem si ešte podľa toho vyplácať učiteľov. Zdá sa nám byť korektnejšie, aby sa učitelia rozhodli sami," vyhlásil.
Na margo vstupných potvrdení od lekára o telesnej a duševnej spôsobilosti, ktoré budú musieť noví učitelia predkladať riaditeľovi školy, podotkol, že je to požiadavka z praxe. "Bolo niekoľko situácií, keď sa vyskytli prípady nevhodnej práce s mládežou," uzavrel.
Samotná právna norma tiež od novembra zadelí pedagógov do štyroch kariérnych stupňov, ktoré budú vyjadrovať mieru ich profesionálnych kompetencií a zároveň riešiť aj ich finančné ohodnotenie. Odmeňovanie učiteľov a výšku ich miezd má ovplyvňovať kariérny rast a ďalšie vzdelávanie.
Systém má viac motivovať
Kariérne stupne bude tvoriť začínajúci pedagogický zamestnanec, samostatný pedagogický zamestnanec, pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou a pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou. Každý stupeň bude mať základný kreditový príplatok. Platy učiteľov tak nebudú rovnaké.
Kredity pedagógovia získajú napríklad za autorstvo či spoluautorstvo schválených učebníc, učebných textov, pracovných zošitov, učebných pomôcok alebo za iné merateľné tvorivé aktivity, ktoré by súviseli s pedagogickou či odbornou činnosťou. Doba platnosti kreditov bude najviac sedem rokov. Zamestnávateľ ich platnosť môže predĺžiť najviac o tri roky, a to zo závažných dôvodov, najmä pri čerpaní materskej, rodičovskej dovolenky alebo dlhodobej práceneschopnosti. Podrobnosti získavania kreditov upraví vyhláška.
"Našou snahou je, aby tento systém bol motivačný, pretože v opačnom prípade by len stačilo mechanicky zvyšovať platy. Chceme, aby si ho učitelia vzali za svoj, pretože je dobrovoľný, každý si môže svoj profesijný štandard a kariérnu cestu vybrať sám a našou snahou je, aby to bolo podľa náročnosti aj odmenené," priblížil Mikolaj.
tasr