Fico s hlasovaním HZDS spolu s opozíciou nemá problém.
BRATISLAVA. Plán opozície, aby minister životného prostredia Viliam Turský (SNS) vysvetľoval pred parlamentom pozadie obchodu s emisnými limitmi, na druhý pokus vyšiel.
Opozícii opäť pomáhalo HZDS. Kým predvčerom na hlasovaní o prednesení správy chýbali traja poslanci SDKÚ, včera ich už bol dostatok. Za návrh Pavla Freša z SDKÚ zdvihlo ruku okrem jeho straníckych kolegov a HZDS aj celé KDH, SMK i nezávislí poslanci, ktorí odišli z opozičných strán.
Komentár Konštantína Čikovského: Von z emisnej pasce - kliknite
Za bol podľa výpisu hlasovania dokonca aj podpredseda SNS Rudolf Pučík.
Tvrdil však, že v skutočnosti hlasoval proti a chybu urobilo hlasovacie zariadenie.
Prekvapená koalícia
Kauza emisie
Slovensko predalo emisné kvóty garážovej firme Inter Blue
z Ameriky za 5,05 eura za tonu, Česi predali kvóty za viac ako dvojnásobok, čo potvrdil český minister životného prostredia, Slovensko tak pri predaji 15 miliónov ton mohlo prísť takmer o 100 miliónov eur (3 miliardy korún), za firmou môžu stáť Slováci.
V SDKÚ pred hlasovaním očakávali, že ich Mečiar podporí, tak ako predvčerom. Naopak, prekvapene sa tváril predseda SNS Ján Slota, ktorý Mečiarovi bezprostredne po hlasovaní adresoval vyčítavé pohľady a gestá. „Nikto mi nič nepovedal," hovoril Mečiar o tom, či sa niekto sťažoval.
Je vraj za to, aby vec bola „právne aj politicky čistá", a tak by ju mal minister Turský objasniť. Či by sa však mala emisná zmluva úplne zrušiť, Mečiar nepovedal. Mal zjavne dobrú náladu. „Toto nie je odveta. Toto je spravodlivosť a hľadanie spravodlivosti. Len hovorím, že ak jeden z partnerov verejne oznamuje, že nebude dodržiavať dohodu a oznamuje to vopred a nebolo ani rokovanie, že to nezodpovedá etickým princípom," vysvetľoval.
Minulý týždeň Smer spolu s opozíciou presadili vznik Špecializovaného trestného súdu, čo HZDS označilo za porušenie koaličnej dohody.
Fico problém nevidí
„Paradoxne tí, ktorí kritizujú hlasovanie s opozíciou, to predviedli," hovoril šéf klubu SNS Rafael Rafaj. Na otázku, či bola porušená koaličná zmluva, nereagoval. Predseda strany Ján Slota bol pomerne mierny a tvrdil, že okolnosti predaja emisií v parlamente dokážu obhájiť.
„Je to zvláštne. Musíme sa nad tým zamyslieť," tvrdil šéf klubu Smeru Miroslav Číž, podľa ktorého je zlé hlavne to, že sa HZDS s opozíciou zrejme dohodli.
Premiér Robert Fico v tom však nijaký problém nevidí. Tvrdil, že je to podobná situácia, ako keď oni sami hlasovali s opozíciou za vznik Špecializovaného súdu. Takéto hlasovanie podľa neho na koaličné vzťahy nemá absolútne nijaký vplyv.
„Myslím, že si aj poslanci vládnej koalície uvedomili, aká veľká zodpovednosť je to, keď Slováci vyzerajú ako chudobní príbuzní oproti Čechom alebo Maďarom," povedal Frešo.
Emisie Slovensko predalo podľa ľudí z ministerstiev životného prostredia Maďarska aj Česka výrazne lacnejšie ako oni. Kedy Turský nakoniec predloží správu, nie je jasné. Vyzerá to však, že až na septembrovú schôdzu parlamentu.
Greenpeace žiada Fica zrušiť ďalšie plnenie zmluvy o predaji emisií
Greenpeace žiada predsedu vlády Roberta Fica, aby podnikol všetky potrebné kroky vedúce k zrušeniu ďalšieho plnenia zmluvy o predaji kvót skleníkových plynov medzi Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP) a spoločnosťou Interblue Group. Zmluva je podľa Greenpeace pre Slovensko nevýhodná, pričom cenu za emisie považujú ochranári v medzinárodnom kontexte za „dumpingovú“.
Ako píšu zástupcovia Greenpeace v otvorenom liste premiérovi, tým, že SR realizovala obchod za menej výhodných podmienok, ako okolité krajiny, prišla krajina o zdroje, ktoré by teraz, v období vrcholiacej ekonomickej krízy, boli nielen vhodným investičným stimulom v ekologickej oblasti, ale mohli by výrazne efektívnejšie slúžiť aj ako jedno z protikrízových opatrení.
"To, že MŽP zverejnilo zmluvu o predaji emisií v plnom znení, ešte neznamená, že sa tým vyriešil celý problém. Práve zverejnenie zmluvy potvrdilo chyby, ktoré ministerstvo urobilo pri jej uzatváraní," uviedla Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko. Dodala, že tieto chyby sa musia napraviť, čo je úlohou predsedu vlády SR, Roberta Fica.
"Naša hlavná požiadavka je zrušenie záväzku predaja zvyšných emisných kvót, ako aj opčného práva pre Interblue Group," dodala s tým, že je neprijateľné, aby Slovensko naďalej predávalo emisné kvóty Interblue Group za tak nevýhodnú cenu. "Z peňazí, ktoré takto zarobí súkromná spoločnosť, mohli profitovať slovenskí občania a v konečnom dôsledku aj životné prostredie“, dodala Zlatňanská.
Greenpeace zdôrazňuje , že táto kauza nesmie skončiť iba vyvodením politickej zodpovednosti voči bývalému ministrovi Jánovi Chrbetovi. Podľa environmentalistov je mimoriadne zvláštne, že odbor zodpovedný za ochranu ovzdušia a klimatickú problematiku ešte stále vedie tá istá osoba, ktorá bola za problematiku emisií a ochranu klímy zodpovedná aj v čase prípravy a realizácie predaja emisných kvót firme Interblue Group.
sita

Beata
Balogová
