Komunisti mali špiónov aj na hraniciach so Západom. Niektorí sú dodnes v štátnych funkciách.
BRATISLAVA. Zamestnanec kancelárie Bezpečnostnej rady štátu Svatopluk Ratuský, bývalý príslušník SIS Milan Lovich, podozrivý z únosu Michala Kováča mladšieho, súdny exekútor Ján Jonata. Aj títo ľudia pred rokom 1989 v represívnych zložkách komunistického režimu prenasledovali ľudí za ich politické presvedčenie.
KDE SKONČILI
Milan Lovich
zástupca náčelníka Spravodajského oddelenia pohraničníkov sa zaplietol do únosu Michala Kováča
Svatopluk Ratuský
bol v spravodajskej skupine Petržalka, pracuje v Bezpečnostnej rade.
Ján Jonata
bol v spravodajskej skupine Bratislava, je súdnym exekútorom.
Ratuský, Lovich a Jonata boli dôstojníkmi Spravodajského oddelenia 11. brigády Pohraničnej stráže. Ich zoznam vo štvrtok zverejnil Ústav pamäti národa (ÚPN).
„Táto zložka pracovala podobnými metódami ako ŠtB, s ktorou úzko spolupracovala,“ povedal predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský. Jej hlavnou úlohou bolo sledovať ľudí, ktorí chceli za komunizmu emigrovať na Západ.
Riaditeľ sekcie dokumentácie ÚPN Ľubomír Morbacher hovorí, že sa podieľali aj na únosoch či vraždách ľudí, ktorí sa pokúsili utiecť do Rakúska či do Nemecka.
Ratuského preveroval NBÚ Ratuský pred rokom denníku SME priznal, že ako vojak z povolania pracoval v Pohraničnej stráži. Čo konkrétne robil, nepovedal.
„Keď som odchádzal, musel som podpísať mlčanlivosť,“ tvrdí. Ratuský pracoval aj v SIS v čase, keď sa podieľala na únose Michala Kováča mladšieho. Hoci je zamestnancom Bezpečnostnej rady, ktorá rokuje aj o utajovaných skutočnostiach, minulý rok previerku NBÚ nemal.
„Pána Ratuského preverí NBÚ a od jeho záverov by sa mali odvíjať ďalšie kroky,“ odkázal v júli 2008 minister vnútra a podpredseda Bezpečnostnej rady Robert Kaliňák (Smer).
V podobnom duchu sa vyjadril aj jeho stranícky šéf, premiér a predseda rady Robert Fico. Ako dopadla Ratuského previerka, nie je známe, keďže NBÚ svoje zistenia nezverejňuje.
„Odpoveď vám môže dať osoba, ktorá musí súhlasiť s vykonaním previerky, alebo jej nadriadený, ktorý o vykonanie previerky žiada,“ hovorí Ivan Goldschmidt z kancelárie NBÚ. „Neobťažujte ma,“ reagoval včera Ratuský. Fico ani Kaliňák na otázku, či je v poriadku, ak človek s takouto minulosťou stále pracuje v Bezpečnostnej rade, neodpovedali.
Lovich aj Jonata mlčia Do únosu prezidentovho syna mal byť zapletený aj Lovich, ktorý bol v tejto veci aj obžalovaný. Pred súd sa však nedostal, keďže vyšetreniu tohto prípadu bráni amnestia Vladimíra Mečiara.
S Lovichom sa nám včera spojiť nepodarilo. Súdny exekútor Jonata na otázky o svojej minulosti spravodajského dôstojníka neodpovedal.
Únosy aj vraždy
Spravodajskí dôstojníci operovali až do hĺbky 60 kilometrov na území Rakúska či západného Nemecka.
BRATISLAVA. Spravodajské oddelenie 11. brigády Pohraničnej stráže (PS) vzniklo v roku 1973. Až do pádu komunistického režimu pôsobili na území juhozápadného Slovenska štyri spravodajské skupiny - Bratislava, Petržalka, Malacky a Komárno. Mali vytvorenú vlastnú sieť agentov, boli medzi nimi najmä ľudia, ktorí pracovali v hraničnom pásme s Rakúskom a západným Nemeckom.
„Zbierali a vyhodnocovali informácie o osobách, ktoré plánovali útek do zahraničia, sledovali ich a vypočúvali," hovorí o práci Spravodajského oddelenia PS pracovník sekcie dokumentácie Ústavu pamäti národa (ÚPN) Vladimír Palko. Sledovali aj takzvanú „závadovú mládež" - fanúšikov punku a západnej kultúry, o ktorých mali informácie, že chcú emigrovať.
Dôstojníci spravodajského oddelenia operovali až do hĺbky 60 kilometrov na území Rakúska a Nemecka. „Vytvárali podmienky na prechod agentov do zahraničia. Podieľali sa aj na únosoch či na vraždách ľudí, ktorí sa pokúsili ujsť na Západ," povedal riaditeľ sekcie dokumentácie ÚPN Ľubomír Morbacher.
Tí, ktorých chytili, spravidla odsúdili za trestný čin opustenia republiky. Trestná sadzba bola od troch do osem rokov väzenia.
Marek Vagovič

Beata
Balogová
