BRATISLAVA. Organizácia priamo podliehajúca Ministerstvu školstva (MŠ) SR porušuje vysokoškolský zákon. Tvrdí to predseda Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Miroslav Beblavý. V piatok budú študenti robiť prijímacie skúšky na andragogiku, ktorú bude v priestoroch bratislavskej Academie Istropolitana vyučovať Univerzita Palackého z českého Olomouca.
Zahraničné vysoké školy, ktoré chcú na Slovensku pôsobiť, musia požiadať MŠ o udelenie oprávnenia. Podľa analytikov inštitútu toto povolenie Univerzita Palackého nemá, a teda na Slovensku pôsobiť nesmie. Academia Istropolitana je príspevkovou organizáciou rezortu, jej riaditeľa menuje a odvoláva priamo minister.
Problematický je aj fakt, že univerzita od študentov žiada ročné školné 15-tisíc českých korún (asi 600 eur). Podľa zákona však pre zahraničné vysoké školy pôsobiace na území Slovenska platia rovnaké pravidlá ako v ich domovskej krajine. V Českej republike verejné vysoké školy poplatky za štúdium vyberať nesmú. Keby teda škola mala oprávnenie, školné by vyberať nemohla.
"Ministri Martin Fronc aj Ján Mikolaj bojovali proti tomu, aby vysoké školy fungovali aj bez akreditácie. Mikolaj zlyháva pri dodržiavaní zákona, ktorý sám presadil. Celý problém ide výslovne proti literám zákona, ktorého cieľom bolo práve tomuto zabrániť," vyhlásil Beblavý a dodal, že "v rezorte je s prepáčením bordel". Analytička inštitútu pre vysoké školy Renáta Králiková tvrdí, že celou situáciou tu môže vzniknúť precedens. "Niektoré školy prísne hodnotíme a iné tu podnikajú," tvrdí.
Inštitút dnes písomne vo veci osloví aj ministerstvo, ktoré žiadajú o prešetrenie situácie a udelenie pokuty obom inštitúciám. Podľa vysokoškolského zákona totiž Univerzite Palackého aj Academii Istropolitana hrozí sankcia pol milióna eur. Navyše musia do troch mesiacov ukončiť nelegálnu činnosť. Celý problém sa však môže najviac dotknúť študentov. Môže sa im totiž štúdium predražiť, ak by sa stalo, že musia študovať v Česku, prípadne sa im môže štúdium úplne zrušiť. SGI sa preto rozhodol problém zverejniť už pred prijímačkami, aby študenti o situácii vedeli.