KOŠICE. Vedecká rada Technickej univerzity v Košiciach včera schválila návrh na vymenovanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka za profesora v študijnom odbore elektroenergetika. Jahnátek, ktorý je absolventom Chemicko-technologickej fakulty SVŠT v Bratislave a odborníkom na makromolekulárnu chémiu a materiálové inžinierstvo, je o krok bližšie k dosiahnutiu najvyššieho akademického titulu v diametrálne odlišnom odbore. Nespĺňa pritom všetky kritériá.
Jahnátek si verí
Nevyhnutnou podmienkou na začatie inauguračného konania je minimálne päť rokov pedagogickej činnosti od získania titulu docent v študijnom odbore, v ktorom sa má uchádzačovi udeliť profesorský titul. Do dĺžky učiteľskej praxe sa počíta len čas, počas ktorého mal uchádzač pracovný pomer s vysokou školou, na ktorej sa odbor vyučuje.
Jahnátek nebol a nie je zamestnancom fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, ktorá ho na profesúru navrhla, a na škole ani nevyučoval. „To je váš výklad,“ povedal po zasadnutí Jahnátek.
Ako uviedol, podklady, ktoré súvisia s menovaním za profesora, posúdili vedecké rady fakulty a univerzity: „Došli k názoru, že spĺňam všetky kritériá.“
Rektor technickej univerzity v Košiciach Anton Čižmár nevidí v súvislosti s inauguračným konaním na vymenovanie Jahnátka za profesora problém a minister podľa neho spĺňa všetky podmienky. Na otázku, či Jahnátek má minimálne päťročnú pedadogickú prax v odbore a či má so školou uzavretú pracovnú zmluvu, neodpovedal. Odvolal sa na tajné hlasovanie vedeckej rady, ktorá drvivou väčšinou hlasov návrh schválila.
Rozhodne minister školstva
Návrh ešte musí posúdiť minister školstva, ktorý ho predkladá prezidentovi. „Súčasný minister školstva už nepredložil niekoľko návrhov z vysokých škôl prezidentovi na vymenovanie za profesora práve z dôvodu, že nebolo zrejmé splnenie kritérií. Takto bude postupovať aj v budúcnosti,“ odpovedala hovorkyňa ministerstva Dana Španková, či už takto niekedy konal.
Minister verí, že jeho profesúra je v poriadku
Minister hospodárstva obhajoval profesorskú kandidatúru vyše pol hodiny. Zo zasadačky vychádzal s úsmevom.
Prečo sa uchádzate o titul profesora v elektroenergetike, keď ste odborníkom v makromolekulárnej chémii a v odbore materiálového inžinierstva, v ktorom ste habilitovali na docenta?
„Verím, že záujem médií sa sústredí aj na existujúcich profesorov, aj na nových uchádzačov. Táto komunita si to zaslúži. Vzhľadom na to, že som vo verejnej funkcii, snažím sa prísne oddeliť súkromné aktivity od pracovných, nechcem sa k takýmto iniciatívam vyjadrovať.“
Ste vo verejnej funkcii, mali by ste povedať, prečo ste sa rozhodli uchádzať o titul v odbore, ktorý ste neštudovali a v ktorom ste nepracovali.
„Kde ste na to prišli?“
Nespĺňate podmienku dĺžky pedagogickej činnosti v odbore elektroenergetika.
„Od začiatku výskumnej práce som pracoval v odbore elektrostatika. Dúfam, že uznávate, že elektrostatika je súčasťou elektroenergetiky. Máte trošku skreslenú predstavu, čo je pedagogický proces. To nie je len klasické vyučovanie, prednášanie, vedenie cvičení.“
Podľa kritérií na menovanie za profesora uchádzač musí mať pracovnú zmluvu so školou, na ktorej sa odbor vyučuje. Vy máte pracovný pomer s Materiálovotechnologickou fakultou STU v Trnave. Z toho vyplýva, že nespĺňate jedno z hlavných kritérií.
„To je váš výklad. Všetky moje podklady, ktoré súvisia s menovaním za profesora, posúdili vedecké rady fakulty a univerzity. Dospeli k názoru, že spĺňam všetky kritériá.“
sen

Beata
Balogová
