BANSKÁ BYSTRICA. Podozrivé predaje dreva, to je po vzbure zamestnancov ďalší problém štátneho podniku Lesy SR, kde polícia začala veľké vyšetrovanie.
Podozrenia zo zvláštnych obchodov presahujú približne päť miliónov eur, čo je okolo 140 miliónov korún. Vyšetrovatelia preverujú okrem už známej krádeže 19-tisíc kubických metrov dreva v odhadovanej cene okolo 770tisíc eur z Liptovského Hrádku aj obchody s drevom, prenájmy revírov, platené poľovačky, ochranné opatrenia, ale aj predaje množstva majetku v štátnom podniku v posledných rokoch.
Túto informáciu z dôveryhodného zdroja z ministerstva vnútra potvrdil Stanislav Háber z ministerstva pôdohospodárstva.
„Áno, ministerstvo má informácie, že polícia tak koná,“ reagoval Háber. Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík (HZDS) prípad podrobne sleduje a jeho úradníci spolupracujú s vyšetrovateľmi.
Klientelistický systém bol vždy odsúdeniahodný, ale v čase krízy je obzvlášť poburujúci, lebo existenčne ohrozuje tisíce zamestnancov štátneho podniku. Komentár Mariána Leška. Alebo si prečítajte Stĺpček Petra Schutza.
Ministerstvo potvrdilo aj celoplošné kontroly vo všetkých lesných závodoch. Nariadil ich generálny riaditeľ Lesov SR Jozef Minďáš, ktorého jeho podriadení v otvorenom liste obvinili z tunelovania štátneho podniku a podpisovania pre podnik nevýhodných zmlúv.
Rozvojovo technický riaditeľ Lesov SR Peter Chrust pre SME minulý týždeň povedal, že každý lesný závod je pridelený určitej koaličnej strane. „Tuším je sedem závodov SNS, osem závodov HZDS a zvyšok Smeru.“
Tím vyšetrovateľov preveruje, ako je možné, že Lesy SR obchodovali s firmami, ktoré im dlhodobo neplatili desiatky miliónov korún.
Obchodujú, aj keď si to zakázali
Čo preverujú obchody s drevom, predaje podnikom, ktoré neplatili prenájmy poľovných revírov platené poľovačky predaje majetku kontroly prebiehajú v lesných závodoch
Lesy obchodovali so svojimi veľkými dlžníkmi, hoci im to ich vlastné predpisy zakazujú. Štátny podnik môže s firmou uzatvoriť nové zmluvy, len ak má zmluvne zabezpečené, že mu starý dlh aj s úrokmi splatí do troch mesiacov.
Firmy však dlhy neplatili a pohľadávky štátneho podniku podľa hovorkyne Anity Fákovej začiatkom tohto roku dosiahli 17,72 milióna eur. Za rok stúpli o viac ako tri milióny eur. Dlhy staršie ako tri roky sú asi za desať miliónov eur.
„So žiadnym z dlžníkov neobchodujeme,“ tvrdí obchodný riaditeľ Lesov SR Jaroslav Holiga. Pripustil, že pohľadávky troch partnerov závodu v Liptovskom Hrádku, ktorý pre chýbajúce drevo už niekoľko týždňov vyšetruje polícia, presahujú sto miliónov korún. Povedal, že generálne riaditeľstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
„Upozorňovali sme na to, keď boli pohľadávky relatívne veľmi dobré. Dohodli splátkové kalendáre. Neplnili sa a išlo to do veľkých súm. Riaditeľ z Hrádku hovoril, že to rieši, ale drevo odchádzalo,“ hovorí Holiga. „Po príkaze generálneho riaditeľa som to okamžite zastavil. Došlo tam k vážnej chybe, ale určite nie úmyselne.“
Generálne riaditeľstvo má podľa neho systém, ktorý umožňuje sledovať denne vývoj pohľadávok. Na otázku, ako teda obrovské dlhy vznikli, odpovedal, že jednoducho. Po víchriciach a lykožrútovej kalamite v posledných rokoch bol podľa neho odber dreva taký veľký, že pohľadávky rástli. Vplyvy politických strán nepripúšťa.
Medzi neplatičov patrí aj podnikateľ Pavol Hudáček z Harichoviec pri Spišskej Novej Vsi. Muž s rovnakým menom a miestom bydliska kandidoval za HZDS v parlamentných voľbách v roku 2006. Ešte vlani dlžil štátnemu podniku viac ako 1,4 milióna eur.
Firmy: zaplatíme Hudáček rozhovor o dlhoch viac ako deň odkladal a potom povedal, že na dlžnú sumu si nespomína. Tvrdí, že do dvoch až troch týždňov dlh splatí. „Pripravujeme projekt, ktorý by mohol zamestnať 500 až tisíc ľudí. Nechajte nás pracovať.“
Medzi najväčších dlžníkov štátneho podniku patrí aj firma Woodcraft. Vlani dlhovala viac ako milión eur.
Advokát spoločnosti Maroš Ježík nesúhlasí. „Pohľadávka vznikla tak, že Lesy SR jednostranne bez odsúhlasenia dodali veľké množstvo guľatiny. Po dohode ju nevrátili, ale postupne sa započítava s nárokom na úhradu ceny za práce.“
Konateľ spoločnosti Maroš Lipták potvrdil, že pre štátne lesy robia ďalej a započítavajú po dohode s generálnym riaditeľom. Dlh by chceli do konca roka zlikvidovať.
Spoločnosť Terco dlhuje viac ako jeden a pol milióna eur. Štátny podnik asi peniaze nikdy nedostane – konateľ firmy zomrel.

Beata
Balogová
