SME

Nástenku má na stole polícia

Trestné oznámenie na sporný tender ešte dopĺňajú, podanie proti šéfovi Úradu pre verejné obstarávanie zamietli.

Naša najslávnejšia nástenka.Naša najslávnejšia nástenka. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Úrad boja proti korupcii stále nerozhodol, či bude vyšetrovať sporný, dnes už zrušený tender vyhlásený na nástenke ministerstva výstavby.

Prípad majú policajti na stole od konca januára a je už niekoľko mesiacov v štádiu „dopĺňania trestného oznámenia“, povedal policajný hovorca Martin Korch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oznámenie, ktoré polícia dostala na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala, odmietla ako neodôvodnené.

Polícia by podľa niektorých právnikov mala vyšetriť, či nástenkový tender nebol podvod.

SkryťVypnúť reklamu

Pochybenia

Podozrenia o tendri zverejnili Úrad pre verejné obstarávanie aj Najvyšší kontrolný úrad.

Tender bol podľa NKÚ nepriehľadný a v rozpore s viacerými zákonmi. Úradu sa nepáčilo, že bol zverejnený iba na nástenke – nepovažuje to za verejne prístupné miesto, keďže dvere na chodbu ovláda elektronický vrátnik.

Ministerstvo výstavby ovládané SNS malo podľa NKÚ tender zverejniť na internetovej stránke. V iných prípadoch s oveľa nižšími sumami, ako je 3,6 miliardy korún, tak urobilo.

NKÚ kritizoval aj to, že ministerstvo uzavrelo iný typ zmluvy, ako bolo uvedené v súťažných podkladoch, nezverejnilo cenu predpokladanej hodnoty zákazky a nesnažilo sa dosiahnuť najnižšiu cenu. Zmluvu označil za nevýhodnú pre štát. Tiež vyhlásil, že ministerstvo preplatilo faktúru za účasť na konferencii za vyšší počet ľudí, ako na nej bol, a právne služby, za ktoré platilo firme Avocat, nevie preukázať.

SkryťVypnúť reklamu

Tender rieši aj prokuratúra

Zmluvu už zrušili minister výstavby Marian Janušek vyhlásil tender na služby len na nástenke, prihlásilo sa iba konzorcium firiem Zamedia a Avocat, blízkych Jánovi Slotovi, na tender upozornili médiá, Fico odvolal Janušeka z funkcie,

ministrom sa stal Igor Štefanov, ktorý sám predražené faktúry z tendra podpisoval, Európska komisia povedala,že tender z eurofondov neuhradí, Štefanov však tvrdí, že s ňou ešte rokuje Fico požiadal Štefanova, aby zmluvu zrušil, ten tak urobil a konzorcium firiem bez nároku na odškodné súhlasilo.

Okrem polície má tender na stole aj Okresná prokuratúra Bratislava I. Podnet Aliancie fair-play jej posunula krajská prokuratúra, ktorej ho poslala Generálna prokuratúra.

Štát by mal podľa aliancie žiadať späť peniaze, ktoré firmám blízkym predsedovi SNS vyplatil za predražené položky. Ministerstvo výstavby napríklad zaplatilo za návrh loga milión korún, hoci iné ministerstvo len niekoľko desiatok tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď si prokurátorka preštuduje spis, rozhodne ako ďalej,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry René Vanek.

K žiadosti o vrátenie vyplatených peňazí sa chcel pôvodne vyjadriť aj premiér Robert Fico. Tvrdil, že si od ministra vypýta analýzu minutých peňazí.

Nedávno sa ukázalo, že analýzu mu mu Štefanov poskytol „ústne“, a Fico sa už k predraženým položkám nevyjadruje.

Európska komisia vyhlásila, že tender, ktorý mal byť financovaný z eurofondov, nepreplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 14 999
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 312
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 979
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 531
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 003
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 518
  7. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 479
  8. Plátené tašky a opakované použitie 3 242
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu