BRATISLAVA, ZVOLEN. Prezident Ivan Gašparovič v pondelok zažil poplach na palube vládneho špeciálu. Prvýkrát v druhom volebnom období cestoval na zahraničnú návštevu – do Prahy.
V čase, keď už lietadlo rolovalo na dráhu, zavolal do prezidentskej kancelárie muž, že ak prezident nastúpi do lietadla, hrozí mu nebezpečenstvo.
Šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov okamžite odlet zastavil. Lietadlo premiestnili do zadnej časti letiska. Všetci pasažieri museli vystúpiť. Polícia pri prehliadke nič podozrivé nenašla, Gašparovič s asi dvojhodinovým meškaním odletel.
V tej chvíli už polícia poznala páchateľa. Podľa informácií SME prezidentovi telefonoval muž, ktorý býva v rodinnom dome v Sielnici pri Zvolene. Mladá žena, ktorá nám včera otvorila, odmietla o incidente hovoriť. „Nič sa nevyjadrujem, dnes určite nie, ďakujem,“ povedala s tým, že má návštevu a zavrela dvere.
Sielničania tvrdia, že asi 30-ročný muž sa prisťahoval do obce približne pred pol rokom z Lučenca, ale veľa o ňom nevedia.
„Je taký zvláštny,“ povedala staršia žena. Údajne o sebe hovorí, že sa zaoberá numerológiou, ale Sielničania tomu veľmi neveria.
Prvá cesta
Cesta do Česka je prvou oficiálnou návštevou Gašparoviča po opätovnom nástupe do úradu. Sprevádza ho manželka aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Gašparovič sa stretol so svojím kolegom Václavom Klausom, prezidenti nakoniec stihli aj spoločnú tlačovú konferenciu. Uskutočniť by sa mala i popoludňajšia schôdzka s českým premiérom Janom Fischerom. Zrušené ale bolo položenie vencov pri soche Milana Rastislava Štefánika na Petříne.
Prvú oficiálnu návštevu slovenského najvyššieho ústavného činiteľa po opätovnom nástupe do funkcie označil Klaus za symbolickú, keďže ako pripomenul, medzi oboma krajinami neexistujú žiadne mimoriadne problémy, ktoré by bolo treba pravidelne riešiť na najvyššej úrovni. Dnešná návšteva podľa neho dokazuje, že aj 16 rokov po rozdelení federácie sú vzťahy príkladné.
Riešenia problémov nehľadajú
Slovenský náprotivok potvrdil Klausove slová a zdôraznil, že pri vzájomných rozhovorov nehľadajú riešenia problémov, ale sú skôr inšpiráciou na diskusiu k aktuálnym otázkam. Ani rozdielny názor na niektoré z nich nie je podľa Gašparoviča dôvodom na to, aby to krajiny rozdeľovalo.
Prezidenti zároveň poďakovali všetkým záchranárom a ľuďom, ktorí pomáhali pri povodniach v Čechách aj na Slovensku a vyjadrili sústrasť pozostalým obetí živelnej pohromy.
Klaus sa dotkol tiež ratifikácie Lisabonskej zmluvy, ktorú považuje za tragický omyl pre Európu. Pokiaľ je viacero inštitúcií či jednotlivcov alebo národov, ktoré zatiaľ s Lisabonskou zmluvou vyjadrujú svoj nesúhlas, alebo ju neratifikovali, tak nevidím dôvod, prečo by som ich mal predbiehať. Budem rád, keď niektorí z nich dá stop Lisabonskej zmluve, uzavrel.
Autor: Daniel Vražda čtk

Beata
Balogová
