SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií od 11.5.-13.5. 2001

Česi majú najlepší vzťah k Slovákom

Praha 11. mája (TASR) - Tolerancia českej verejnosti k príslušníkom menšín sa postupne zvyšuje a jednoznačne najlepší vzťah majú Česi k Slovákom. Pre 90 percent opýtaných je susedstvo Slovákov bezproblémové a 82 percent by veľmi dobre prijalo, keby si ich dieťa vybralo za životného partnera práve Slováka. Podľa prieskumu verejnej mienky Strediska empirických výskumov (STEM) sa postupne lepší aj vzťah k Nemcom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi polovica opýtaných má úplne nekonfliktný vzťah k Nemcom a približne rovnaký vzťah majú napríklad aj ku kazašským Čechom a k Židom. Prevažná väčšina opýtaných má veľmi dobrý vzťah k Francúzom a k Američanom. Výrazný odstup až odpor má väčšina respondentov k Rusom, Vietnamcom a k Rómom. V porovnaní s rokom 1994 sa však vzťah k Rómom a Vietnamcov aspoň u časti populácie zlepšil.

SkryťVypnúť reklamu

Respondenti sa v prieskume vyjadrovali k tomu, že by príslušníci národnostných menšín boli ich susedmi, alebo ich deti priviedli členov týchto menšín do rodiny ako svojich životných partnerov.

Suseda Slováka by veľmi dobre prijalo 90 percent opýtaných, hneď za Slovákmi sa umiestnili Francúzi so 72 percentami a Američania so 65 percentami. Najhoršie dopadli Rómovia, ktorých by chcelo v susedstve len deväť percent opýtaných. Bez problémov by prijalo za susedov Vietnamcov len 16 percent opýtaných a pre 22 percent respondentov je veľmi dobré susedstvo Rusov.

Slováka by do rodiny bez problémov prijalo 82 percent opýtaných, Francúza 57 a Američana 52 percent opýtaných Čechov. Najhoršie dopadli Rómovia, ktorých by do rodiny bez problémov prijali len štyri percentá, za nimi nasledujú Vietnamci s piatimi percentami a Rusa by si za partnera pre svojho potomka želalo len 13 percent opýtaných.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vládnom kabinete v Bratislave by malo prísť ku zmenám

Viedeň 11. mája (TASR) - Po odvolaní Pavla Hamžíka z funkcie podpredsedu vlády SR kvôli údajnej sprenevere peňazí z fondov EÚ sa na čiernu listinu prepúšťania dostalo ešte niekoľko ministrov slovenskej vlády. Túto skutočnosť potvrdil aj inak váhavý premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý na otázku, týkajúcu sa možných zmien vo svojom vládnom kabinete, odpovedal: "Práve som začal", informuje dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.

V skutočnosti sa čierna listina kandidátov na odvolanie stále rozširuje. Ministrovi vnútra Ladislavovi Pittnerovi z Dzurindovej SDKÚ vytkli dokonca provládne orientovaní novinári, že pripomína starého pána, ktorý dokáže spakruky rozprávať dobrodružné historky, pokiaľ mu niekto zaplatí dva, tri štamperlíky, píše Der Standard a zároveň dodáva, že oveľa háklivejší je prípad ďalšieho podpredsedu slovenskej vlády Pála Csákyho.

SkryťVypnúť reklamu

Populárnemu politikovi Strany maďarskej koalície (SMK) sa vytýka, že peniaze Svetovej banky použil na iné účely, než na aké boli pôvodne určené.

Tretím často kritizovaným členom Dzurindovej vlády je minister Peter Magvaši zo Strany demokratickej ľavice, informuje rakúsky denník.

Magvašiho málo nádejnú pozíciu naznačuje žiadosť o opravu článku, ktorý síce vyšiel už pred mesiacom, o ktorú však jeho ministerstvo požiadalo redakciu rakúskeho Der Standard až tento týždeň. Na celej veci je najzaujímavejšia skutočnosť, že ministerstvo sa pikantne ohradilo nie proti hlavnej myšlienke článku: že totiž slovenská vláda ignoruje masovú nezamestnanosť vo svojej krajine, ale opravilo len jeden detail: internetová diskusia, na ktorej sa Magvaši podľa Standardu zúčastnil namiesto toho, aby sedel v parlamente, sa nekonala zarovno s debatou, na ktorej mal byť prítomný, uzatvára poznámku Der Standard.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri kultúry V4 sa zhodli na potrebe ochrany tradičnej ľudovej kultúry

Praha/Český Krumlov 11. mája (TASR) - Na ochrane tradičnej ľudovej kultúry v krajinách Visegrádskej štvorky (V4) zhodli sa dnes na záver dvojdňového stretnutia Českom Krumlove ministri kultúry členských krajín V4: Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska.

Ministri si na rokovaní v Krumlove vymenili informácie o súčasnom stave legislatívy v oblasti audiovízie vo vzťahu k integračnému procesu do EÚ a dohodli sa, že je potrebné pokračovať vo výmene informácií o postupujúcom procese v tejto oblasti.

Výsledkom stretnutia sú aj konkrétne projekty. Ako uviedol Kňažko, ministri hovorili napríklad o folklórnom festivale Východná, kde už bude pripravená visegrádska sekcia festivalu. Pripravuje sa aj projekt samostatného visegrádskeho folklórneho festivalu a ministri hovorili aj spolupráci v oblasti kinematografie.

SkryťVypnúť reklamu

Minister kultúry SR Milan Kňažko vyzdvihol dôležitosť iniciatívy ministrov kultúry v oblasti ochrany tradičnej ľudovej kultúry. Ako dnes uviedol pre TASR, kultúrou sa dá povedať viac, než sa dá povedať len diplomatickou cestou alebo inými prostriedkami. "Myslím si, že je to veľmi dôležité, veľmi potrebné a som rád, že oblasť kultúry vo visegrádskej spolupráci naozaj nezaostáva za tými ostatnými," dodal slovenský minister.

Nepochybne dôležitá je podľa neho spolupráca v oblasti legislatívy a spoločného postupu vo vytváraní legislatívnych noriem v oblasti mediálneho prostredia. Krajiny V4 majú podľa neho podobné problémy, čo sa týka vzťahu verejnoprávnych a komerčných médií a je potrebné spolu hľadať riešenia, aby prispeli k ochrane a rozvoju národnej kultúry v audiovizuálnej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri sa zhodli, že je potrebné ochraňovať a uchovávať oblasť tradičnej ľudovej kultúry. V tejto súvislosti je úloha štátu nezastupiteľná, i keď v budúcnosti by mala rozhodujúca rola pripadnúť regionálnej samospráve a občianskym združeniam. Ministri sa zhodli, že je potrebné venovať zvláštnu pozornosť folklórnym tradíciám národnostných menšín.

Maďarsko na schôdzke v Českom Krumlove zastupoval minister kultúrneho dedičstva Zoltán Rockenbauer, Poľsko minister kultúry a kultúrneho dedičstva Kazimierz Ujazdowski a Českú republiku minister kultúry Pavel Dostál.

Siedme stretnutie ministrov kultúry V4 sa uskutoční 22. a 23. júna 2001 vo Vratislavi v Poľsku. Jeho témou bude spoločná podpora kultúry v rámci regiónu V4 v EÚ a všeobecné problémy kultúry v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

VZ CSS sa zaoberalo aj protislovenskými nápismi z nedávnej minulosti

Budapešť 11. mája (TASR) - Dokumenty o prevzatí Slovenského výskumného ústavu v Békešskej Čabe, Zakladajúcu listinu a členov Vedeckej rady ústavu, ako aj uznesenie o hospodárení s majetkom Celoštátnej slovenskej samosprávy schválili tento týždeň delegáti Valného zhromaždenia CSS na svojom druhom tohtoročnom zasadaní v Budapešti.

Prítomní prerokovali aj otázky súvisiace s nedávnym objavením sa protislovenských nápisov v Békešskej Čabe a v Gyule a poverili vedenie CSS, aby intervenovalo u generálneho prokurátora Maďarskej republiky s cieľom dosiahnuť prekvalifikovanie trestného činu medzičasom odhalených páchateľov, ktorých stíhajú iba kvôli poškodzovaniu majetku. Súčasne sa zaoberali návrhmi na ocenenia CSS a prípravami Dňa Slovákov v Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda CSS Ján Fuzik informoval prítomných o činnosti samosprávy od posledného zasadnutia VZ a načrtol najaktuálnejšie úlohy nasledujúcich mesiacov.

CSS sa chce pričiniť o to, aby sa čím skôr realizoval príjem signálov Slovenskej televízie v Slovákmi obývaných lokalitách Maďarskej republiky, aby deti slovenských krajanov mali na Slovensku k dispozícii celoročnú školu v prírode. Medzi pálčivé úlohy patrí aj otázka financovania Slovenského výskumného ústavu, ako aj zabezpečenie finančných prostriedkov, nevyhnutných na rekonštrukciu sídla národnostného školského zariadenia v Slovenskom Komlóši.

Najvyšší predstaviteľ CSS informoval prítomných, že spoločne s predsedami celoštátnych samospráv Nemcov a Chorvátov zaslal list ministerke spravodlivosti Ibolyi Dávidovej, v ktorom signatári žiadajú obnovenie pozastaveného procesu prác na novele národnostného a volebného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Delegáti Valného zhromaždenia CSS podporili obsah listu a rozhodne odmietli navrhované zmeny, podľa ktorých by sa voľby do menšinových samospráv mali konať šesť týždňov po komunálnych voľbách. Takisto nesúhlasili s návrhom, aby minimálny počet platných hlasov pre menšinových kandidátov nebol stanovený podľa počtu obyvateľov obcí, ale podľa počtu príslušníkov národnosti.

O prípravách Dňa Slovákov informovala účastníkov zasadnutia podpredsedníčka CSS Etelka Rybová. V rámci osláv, ktoré sa budú konať 7. júla 2001 v Sudiciach, vystúpia podľa jej slov ľudové súbory zo Santova, Šárišápu, Kondorošu, Veňarcu a zo Sudíc. Tu sa uskutoční aj slávnostné odovzdanie ocenení CSS Za našu národnosť.

Na návrh predsedu CSS delegáti vyslovili súhlas s tým, aby sa na funkciu šéfredaktora Ľudových novín, ktorého mandát vyprší v tomto roku, a riaditeľa spomínaného výskumného ústavu vypísalo konkurzné konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vatikán ocenil snahy honorárneho konzula SR pre Viedeň a Dolné Rakúsko

Viedeň 11. mája (TASR) - Apoštolský nuncius Svätej stolice v Rakúsku Msgr. Donato Squicciarini odovzdal vo štvrtok vo Viedni honorárnemu konzulovi SR v Rakúsku s pôsobnosťou pre Viedeň a Dolné Rakúsko Ing. arch. Walterovi Hildebrandovi, Dr.h.c., vyznamenanie Rad sv. Silvestra s hviezdou,

Vyznamenanie udelil dr. Hildebrandovi pápež Ján Pavol II. vlani 23. novembra za zásluhy pri obnove cirkevných pamiatok a výstavbe chrámov, ako aj na vytváraní podmienok pre vzdelávanie v oblasti rodiny a manželstva.

Na slávnostnom akte sa vo Viedni zúčastnili viacerí zástupcovia diplomatického zboru i kolegovia vyznamenaného.

V Melbourne otvorili konzulárny úrad SR

SkryťVypnúť reklamu

Melbourne 11. mája (TASR) - Konzulárny úrad SR vedený honorárnym konzulom Vojtechom Markušom dnes slávnostne otvorili v Melbourne, metropole austrálskeho zväzového štátu Viktória. Úrad otvorila veľvyslankyňa SR v Austrálii Anna Tureničová za prítomnosti člena vlády, ministra pre cestovný ruch a multikulturálne záležitosti Johna Pandazopoulosa, predstaviteľov kabinetu štátu Viktória a ďalších asi 50 hostí.

Obaja predstavitelia zdôraznili mimoriadny význam novootvoreného úradu pri rozvoji a prehlbovaní vzájomnej austrálsko-slovenskej spolupráce.

Podľa oficiálnych štatistických údajov najviac obyvateľov Austrálie hlásiacich sa k slovenskej národnosti žije práve v Melbourne (1544 ľudí). Počet krajanov žijúcich v tomto meste, vrátane Slovákov z Vojvodiny, sa odhaduje na 4000. Základnou funkciou novootvoreného honorárneho konzulátu bude popri rozvoji obchodno-ekonomickej a podnikateľskej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Austráliou aj prehlbovanie vzájomných kultúrnych vzťahov a poskytovanie širokospektrálnych informácií krajanskej komunite a ostatným záujemcom.

SkryťVypnúť reklamu

O bratislavskej konferencii o otázkach NATO informujú svetové médiá

Washington/Bratislava 11. mája (TASR) - Konferenciu Európske nové demokracie: Líderstvo a zodpovednosť, ktorá sa za účasti premiérov a vysokých predstaviteľov vlád desiatich krajín usilujúcich sa o členstvo v EÚ a NATO koná v týchto dňoch v Bratislave, si dnes naďalej všímajú aj zahraničné agentúry a ďalšie médiá.

Príklad členských štátov NATO Českej republiky, Maďarska a Poľska a sľub väčšej bezpečnosti a stability inšpirovali ďalších v strednej a východnej Európe a na Balkáne k ich nasledovaniu, uvádza americká agentúra Associated Press (AP).

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave dnes vydalo vyhlásenie, v ktorom plány na expanziu NATO nazýva "vážnou chybou, vyvolávajúcou negatívne zmeny vo vojensko-strategickej štruktúre a deliacich čiar v Európe. Bez demokratického Ruska Európa nemôže byť úplnou a slobodnou." Ignorujúc námietky Moskvy, trojdňová konferencia podľa AP "vyprodukovala" takzvané Bratislavské vyhlásenie, ktoré vyzýva na zrýchlené úsilie o rozšírenie NATO a predstavuje víziu Európy a budúcnosť aliancie v očiach kandidátskych krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Analytici tvrdia, že toto stretnutie bude mať len malý vplyv na rokovania kandidátskych krajín o členstve v NATO, avšak je strategicky umiestnené pred nadchádzajúci summit ministrov zahraničných vecí členských štátov aliancie, ktorý sa bude konať ešte v priebehu tohto mesiaca v maďarskej metropole Budapešti, píše dnes britská agentúra Reuters. Podľa nej sa kandidátske krajiny nádejajú, že práve na budapeštianskej schôdzke sa odštartuje vážna fáza debaty o rozširovaní.

Slovinsko a Slovensko majú podľa slov českého prezidenta najväčšie šance na pozvanie v budúcom roku, pričom vrcholné stretnutie aliancie v Prahe bez pozvania nových členov by odporovalo "princípu otvorených dverí", cituje slová z prejavu českého prezidenta Václava Havla nemecká agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Prijatie do NATO patrí k zahraničnopolitickým prioritám slovenskej vlády. Premiér Mikuláš Dzurinda pri každej príležitosti zdôrazňuje, že Slovensko je ochotné splniť kritériá NATO formulované v Akčnom pláne členstva (MAP), napísala dnes rakúska agentúra APA.

Dzurinda môže počítať s podporou všetkých relevantných politických strán. Dokonca aj Slovenská národná strana (SNS), niekdajší zásadný odporca členstva v NATO, zaobaľuje svoje výhrady do diplomatickejšieho jazyka než pred rokom. Vstup do NATO však podporuje iba 42 percent Slovákov, píše APA.

Desať stredoeurópskych šéfov vlád dnes na konferencii v Bratislave potvrdilo svoje prianie na členstvo v NATO, informovala nemecká televízna stanica ZDF. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vo svojom otváracom prejave povedal, že mnoho krajín už ukázalo schopnosť kooperovať s vojenským zväzkom, pričom poukázal najmä na Bulharsko a Rumunsko, ktoré povolili využitie ich vzdušného priestoru pri náletoch na Juhosláviu, uvádza ďalej ZDF.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dnešného vydania Mladej fronty Dnes slovenská metropola vo štvrtok zažila príval politikov porovnateľný snáď len s korunováciou cisárovnej Márie Terézie v dobách, keď Bratislava bývala metropolou Uhorska.

Slovensko je síce považované za horúceho favorita na vstup do NATO, ale množia sa aj náznaky, že veľa bude záležať na výsledku volieb na budúci rok, uvádza dnes český denník Lidové noviny (LN). Svoju úlohu podľa neho zohrajú aj ďalšie faktory, počínajúc postojom Washingtonu cez skúsenosti s troma novými členmi aliancie až po obavy z konfrontácie s Ruskom kvôli prípadnému rozšíreniu aliancie o pobaltské krajiny. Práve bratislavská konferencia možno prinesie prvé náznaky, ako by mohol dopadnúť pražský summit NATO.

Český rozhlas priniesol názor politológa, poradcu bývalého amerického prezidenta Zbigniewa Brzezinského, podľa ktorého by mala aliancia pozvať do svojich radov najmenej troch kandidátov a rýchle ukončiť neistotu okolo svojho budúceho rozšírenia. Brzezinski alianciu vyzval, aby na schôdzke v Prahe boli prizvaní najmenej traja najlepšie pripravení kandidáti, vrátane jedného pobaltského štátu.

Podľa televízie Prima z rokovania vyplynulo, že aliancia sa na budúci rok rozšíri. Televízia vyzdvihla posolstvo prezidenta USA Georgea Busha, ktorý oznámil, že v rozširovaní aliancie nebudú hrať žiadnu úlohu geografické, alebo historické aspekty, ale pripravenosť kandidátov, čo podľa Primy povzbudilo hlavne pobaltské štáty.

Česká televízia spomenula otvorený list vplyvných amerických zákonodarcov, podľa ktorých je rozširovania aliancie v záujme Spojených štátov a vstup ČR, Poľska a Maďarska ukázal, že tento proces NATO posilňuje. Podľa ČT bol hlavný rečník, český prezident Václav Havel jedným z mála popredných predstaviteľov členských krajín NATO, ktorý jasne narysoval nové hranice aliancie v budúcnosti.

V Pittsburghu sa koná štvrtý ročník karpato-rusínskeho festivalu

Pittsburgh 12. mája (TASR) - Štvrtý ročník karpato-rusínskeho festivalu, počas ktorého prezentujú v Pittsburghu americkí Rusíni umenie svojho národa z východoeurópskeho regiónu, sa dnes uskutoční v Múzeu Andyho Warhola. TASR o tom informoval Walter Orange z oddelenia pre styky s Európou Karpato-rusínskej spoločnosti so sídlom v Pittsburghu.

V múzeu venovanom najznámejšiemu Rusínovi dnes jeho krajania predstavia svoje piesne a tance, kroje, výtvarné umenie a pochvália sa aj svojou tradičnou kuchyňou. Celodenná akcia sa začne obvyklým obradom, ktorý budú celebrovať miestni predstavitelia pravoslávnej a gréckokatolíckej cirkvi.

Na podujatí sa zúčastnia aj členovia Warholovej rodiny, ktorí budú viesť diskusiu na tému zachovávania rusínskych zvykov v rodinách.

Andy Warhol (1928 87) patril medzi výrazné osobnosti 60. rokov a preslávil sa ako zakladateľ pop artu. Svetoznámy umelec pochádzal zo Slovenska, odkiaľ jeho rodičia emigrovali do Spojených štátov. V Medzilaborciach mu zasvätili Múzeum moderného umenia.

Právo: Havel sa vyslovil pre alianciu siahajúcu od Aljašky po Tallin

Praha 12. mája (TASR) - Piatkovému prejavu prezidenta ČR Václava Havla na bratislavskej konferencii 10 kandidátskych krajín, usilujúcich sa o vstup do NATO, sa dnes venujú všetky veľké české denníky.

Nevyhnutnosť ďalšieho rozšírenia Severoatlantickej aliancie bola hlavným motívom piatkového prejavu českého prezidenta, píšu Lidové noviny (LN). Európske postkomunistické krajiny k Západu skutočne patria. Historicky, kultúrne, hodnotovo i geograficky, tvrdí Havel.

"NATO si uvedomuje svoju dnešnú identitu a priestor, kam až sa môže a má rozšíriť. Tento priestor, ktorý nazývame Západom, sa rozprestiera medzi Aljaškou na západnej strane a Tallinom na strane východnej," cituje z Havlovho hodinového prejavu Právo.

Aliancia musí prizvať nových členov už na svojej vrcholnej schôdzke, ktorá sa bude konať budúci rok v Prahe, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Medzi nimi by nemali chýbať pobaltské krajiny, ani Slovinsko a Slovensko. Summit bez pozvania nových členov by podľa Havla odporoval "princípu otvorených dverí".

Český prezident sa ale nedomnieva, že členom aliancie by sa mohlo niekedy v budúcnosti stať aj Rusko. "Rusko ako člena NATO si osobne veľmi predstaviť neviem, a hlavne si nemyslím, že by jeho členstvo k čomukoľvek dobrému pomohlo," uviedol Havel.

Zároveň ale uistil, že z neho nehovorí zášť, povýšenosť, ani strach z Ruska, ale pokúša sa nazývať veci pravými menami, pretože - na rozdiel od mnohých zaliečavých západných politikov - si myslí, že Rusku je treba hovoriť pravdu do očí, nech je akokoľvek nepríjemná.

Za prizvanie Bratislavy k vstupu do aliancie sa Havel postavil celkom jednoznačne. Utvrdil v tom aj slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, s ktorým sa stretol po prílete do Bratislavy, uvádza Právo.

"Pokiaľ Slovensko nestretne nejaký tragický zvrat, k čomu verím nedôjde, má podľa môjho odhadu spolu so Slovinskom veľkú šancu, že mu bude v Prahe členstvo ponúknuté. Za Českú republiku môžem zodpovedne povedať, že bude takýto krok všetkou silou podporovať," predniesol večer Havel.

Podľa názoru mnohých západných analytikov je však tento "tragický" zvrat veľmi reálny, dodáva MfD, pretože najväčšie šance na víťazstvo v parlamentných voľbách budúci rok má Hnutie za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. Mečiara pritom členské štáty NATO považujú za úplne neprijateľného politika, ktorého účasť vo vláde by pravdepodobne opäť zmarila vstup SR do aliancie.

Nemecká a rakúska tlač o bratislavskej konferencii kandidátskych krajín NATO

Frankfurt/Viedeň 12. mája (TASR) - Dnešné vydania nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a niektorých rakúskych denníkov informujú o konferencii kandidátskych krajín NATO, ktorá sa pod heslom Nové európske demokracie: líderstvo a zodpovednosť, skončila dnes v Bratislave.

Slovenských politikov mrzí skutočnosť, že Slovensko sa - ako jediná krajina Visegrádskej štvorky - nestalo členom aliancie už v prvej vlne rozširovania, píše nemecký mienkotvorný denník FAZ a dodáva, že obyvateľstvo Slovenska pozerá však na členstvo v NATO väčšinou skepticky. Svoju úlohu tu zohrávajú neutralistické tendencie, obraz Slovenska ako sprostredkovateľa medzi Východom a Západom, zakotvený vo všetkých politických subjektoch bez rozdielu, ale aj vplyv historických všeslovanských sympatií.

Dzurindova vláda obrátila v roku 1999 proti sebe celú verejnú mienku, keď na začiatku vojny v Kosove povolila prelety lietadiel NATO nad územím Slovenska, informuje nemecký denník a dopĺňa, že na rozdiel od minulosti, kedy sa verilo, že NATO po krátkom čase vládnutia Dzurindovej vlády pozmení takzvaný madridský protokol o rozširovaní NATO z roku 1997, sa slovenskí politici priklonili k realistickejším záverom a prestali už rátať s akousi osobitnou slovenskou cestou. Skôr naopak, slovenská diplomacia zdôrazňuje v poslednom čase veľmi intenzívne svoju solidaritu s inými kandidátskymi krajinami a spomína predovšetkým posilnenie tzv. vilniuskej skupiny pôvodne deviatich kandidátskych krajín, rozšírenej len nedávno o Chorvátsko.

Od čias korunovácie Márie Terézie nevidela slovenská metropola toľko prominentných hostí, ako na konferencii kandidátskych krajín NATO, píše dnešné vydanie rakúskeho konzervatívneho denníka Die Presse a poznamenáva, že s myšlienkou na okrúhly stôl v Bratislave prišiel slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý chcel svoju krajinu prezentovať zároveň ako motor nového kola rozširovania aliancie. Za to, že Slovensko sa členom NATO nestalo spoločne s Maďarskom, Poľskom a Českom, nesie zodpovednosť Dzurindov predchodca Vladimír Mečiar, pripomína Die Presse a konštatuje, že bratislavská konferencia vyvolala hnev v Moskve. V Bushovom posolstve, ktoré účastníkom stretnutia v Bratislave prečítal námestník ministra zahraničných vecí USA Marc Grossman, sa totiž uvádza, že dvere do NATO sú otvorené aj pre tri pobaltské republiky. A táto predstava je pre ruskú politickú špičku očividne stále neprijateľná, uvádza Die Presse.

Rakúsky liberálny denník Der Standard vo svojom spravodajstve o konferencii v Bratislave, pripomína, že desať kandidátov na členstvo v NATO dostalo od USA verbálnu podporu, avšak nijaké konkrétne prísľuby. Bratislavská konferencia mala za cieľ zdôrazniť nezvrátiteľnosť politického vývoja od komunizmu k prozápadnej orientácii krajín strednej a východnej Európy, konštatuje denník a podčiarkuje, že premiér M. Dzurinda prezentoval na stretnutí osobitne hrdo svoju krajinu, ktorá sa kvôli politike jeho predchodcu V. Mečiara nestala členom aliancie zarovno s Poľskom, Maďarskom a ČR. Noviny zároveň prinášajú názor štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Rastislava Kačera, ktorý verí, že momentálne skeptický postoj občanov Slovenska voči členstvu v NATO je spôsobený len nedostatkom informácií, ktorý má odstrániť dôsledná informačná kampaň vlády, začínajúca sa v lete.

Väčšina ruských médií o bratislavskej konferencii mlčí

Moskva 12. mája (TASR) - Len okrajový záujem vyvolala v ruských médiách medzinárodná konferencia kandidátov na rozšírenie NATO v Bratislave. Hlavné ruské televízne stanice a ústredné denníky o konferencii buď neinformovali vôbec, alebo priniesli len niekoľko stručných údajov.

Ruské štátna agentúra RIA Novosti dnes konštatovala, že predstavitelia desiatich postkomunistických krajín východnej Európy v Bratislave vyzvali alianciu na uskutočnenie druhej vlny rozšírenia už na pražskom summite na jeseň roku 2002.

V súvislosti s tým, že bratislavskej konferencie Európske nové demokracie - líderstvo a zodpovednosť sa zúčastnili premiéri kandidátskych krajín, RIA označila podujatie za najvýznamnejšiu schôdzku, aká sa v samostatnej SR konala od jej vzniku v roku 1993.

Ruská televízna stanica TVC ešte vo štvrtok 10. mája divákom v súvislosti s konferenciou v Bratislave pripomenula, že kandidáti plného členstva v aliancii si bez NATO "nevedia predstaviť ďalší rozvoj". Dvere aliancie sú podľa TVC otvorené, ale aj kandidátske krajiny musia prejavovať aktivitu. "Ale hrubé rysy receptu, ako sa zapáčiť NATO, sú známe už teraz: Okrem upevnenia ozbrojených síl a prechodu na aliančné zbraňové štandardy, je to aj tvrdý postoj k Rusku," konštatovala ruská televízna stanica.

Ako moderátor TVC v narážke na nedávne vyhostenie ruských diplomatov zo Sofie ďalej vysvetlil, v Bulharsku sa vzťahy s Ruskom rozhodli zhoršiť pomocou špionážnych škandálov, v krajinách ako Slovensko, Chorvátsko, Slovinsko sa narýchlo zavádza vízová povinnosť. Tieto krajiny pritom nedbali ani na obavy, že turistický ruch "bez turistov z Ruska" sa v týchto krajinách zrúti.

Dlhodobo odmietavý postoj Ruska k rozšíreniu Severoatlantickej aliancie pre TASR potvrdil v minulých dňoch aj vysoký predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí. Ďalšie kolo rozšírenia Severoatlantickej aliancie o krajiny strednej a východnej Európy nie je podľa ruskej diplomacie ani v záujme Ruska ani v záujmoch zaistenia európskej bezpečnosti.

Moskva nevidí pre rozširovací proces žiadne dôvody. "Nie je to správna cesta na zaistenie bezpečnosti v Európe," povedal TASR ruský diplomat, ktorý tlmočil oficiálny postoj MZV RF, ale chcel zostať v anonymite.

"V odmietavom postoji Ruska k rozšíreniu NATO nenastali žiadne zmeny, naša pozícia je principiálne nemenná," povedal diplomat s tým, že pre Moskvu je neprijateľný vstup do NATO tak pobaltských štátov, ako aj Slovinska a Slovenska.

Prezident Schuster vystúpi v Európskom parlamente

Brusel 13. mája (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster vystúpi v stredu 16. mája na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Počas jednodňovej návštevy sídla EP sa stretne tiež s jeho predsedníčkou Nicole Fontainovou, predsedami jednotlivých politických frakcií a komisárom Európskej únie (EÚ) pre rozšírenie Günterom Verheugenom.

Prezidenta budú počas pobytu v Štrasburgu sprevádzať vicepremiér pre legislatívu, poverený otázkami európskej integrácie Ľubomír Fogaš a minister zahraničných vecí Eduard Kukan.

Svoj prejav pred poslancami prednesie Schuster v stredu presne napoludnie. Stane sa tak prvým slovenským prezidentom, ktorý vystúpi na pôde EP. Pôvodne mal Európsky parlament navštíviť už minulý rok v júli, vzhľadom na vážne zdravotné problémy však vtedy musela byť návšteva zrušená.

Ešte pred vystúpením v pléne sa Schuster na bilaterálnom rokovaní stretne so šéfkou EP Nicole Fontainovou. Potom obaja absolvujú spoločnú tlačovú konferenciu a slávnostný obed, ktorým sa oficiálna časť programu v EP skončí.

Potom bude slovenský prezident krátko rokovať so šéfmi jednotlivých politických frakcií zastúpených v EP - kresťanskými demokratmi, socialistami, liberálmi a zelenými a poskytne rozhovor televíznej stanici ARTE. Delegácia sa následne presunie na radnicu mesta Štrasburg, kde sa Schuster podpíše do zlatej knihy mesta a príjme ho primátorka Fabienne Kellerová.

Priamo na radnici sa na záver návštevy uskutoční bilaterálne rokovanie s európskym komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom, po ktorom prezident Schuster so sprievodom odcestuje späť do vlasti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 003
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 124
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 417
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 6 320
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 265
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 848
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 162
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Najmenej zásahov bolo v Trenčianskom kraji.


TASR
Ilustračné foto.

Podmienkou je záväzok pracovať po skončení štúdia v štátnej správe.


TASR
Ľuboš Blaha

Hnutie považuje za neprípustné obhajovanie extrémistu Bombica.


SITA 3
Studený front nad Poľskom, vlní a rozpadáva sa nad Slovenskom.

Búrková sezóna sa v rámci roka predlžuje.


TASR

Sportnet

Aleksandar Čavrič s číslom 77 sa teší z gólu.

Čavrič bol najlepším Slovákom v zahraničí.


Adam Sýkora v drese Slovenska.

Trojica Viliam Kmec, Jakub Demek a Samuel Hlavaj v súčasnej situácii reprezentáciu neposilní.


Futbalisti SSC Neapol Stanislav Lobotka (vľavo) v zápase s Interom Miláno.

Obhajca titulu Inter síce disponuje výrazne lepším skóre, no to sa v prípade rovnosti bodov neberie do úvahy.


Reuters
Martin Pospíšil.

Slovenský útočník Calgary Flames by si rád zahral opäť s bratom Kristiánom.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu