Nespokojní lesníci poskytli Dozornej rade podniku štvorstranový dokument, v ktorom uviedli konkrétne podozrenia zo spáchania trestných činov.
BANSKÁ BYSTRICA . V štátnom podniku Lesy SR to vrie. Protestujúci lesníci, ktorí sa pred niekoľkými dňami otvorene postavili proti netransparentnosti a klientelizmu v podniku, predložili v pondelok Dozornej rade štvorstranový dokument, v ktorom uvádzajú konkrétne podozrenia z porušení zákona a nehospodárneho nakladania so štátnymi financiami. Hovorca iniciatívy Jozef Marko tvrdí, že podávajú trestné oznámenie a sú ochotní svedčiť pred políciou.
„Dnes ráno sme odovzdali tajomníkovi Dozornej rady Lesy SR štvorstranový list, v ktorom sú uvedené veľmi konkrétne podozrenia zo spáchania trestných činov nehospodárneho nakladania so štátnymi prostriedkami. Čakáme, ako zareaguje Dozorná rada, ktorá rokuje v Liptovskom Hrádku. Bez ohľadu na výsledok, sme pripravení dať podnet orgánom činným v trestnom konaní, aby sa zaoberali skutočnosťami, ktoré sa nám podarilo získať vďaka lojalite kolegov. Sme pripravení dotiahnuť túto záležitosť do konca, v prospech očistenia mena lesníkov a ozdravenia firmy," vyhlásil Marko.
Protest lesníkov podporuje aj kultúrna elita
Nespokojní lesníci v pondelok odštartovali petíciu s názvom Ľudia pre lesy, ktorú adresovali prezidentovi, premiérovi a ministrovi pôdohospodárstva. V petičnom výbore sa okrem iných objavili aj špičky slovenskej kultúry, napríklad herec Ladislav Chudík, spisovateľ Ladislav Ťažký, Tomáš Janovic, Ľubomír Feldek, či sochár František Guldan. Začiatok celonárodnej petície označili za symbolický, pretože je 20 rokov od chvíle, keď bola predstavená výzva Nekolik vět.
„Touto petíciou žiadame, aby lesy neboli nikým a ničím zneužívané, ale trvalo zachované pre ďalšie generácie. Žiadame, aby lesnícke organizácie a podniky obhospodarovali lesy na Slovensku zodpovedne, odborne a transparentne, bez koristníctva, bez politického vplyvu a vplyvov lobistických a záujmových skupín. Sme proti tomu, aby lesy boli predmetom politického obchodovania!," píše slovenským politickým špičkám petičný výbor.
Organizátori zdôrazňujú, že petícia nemá žiadny politický podtext a žiadny politický cieľ. Tvrdia, žwe chcú len otvorene, zodpovedne a slušne upozorniť na súčasné negatívne dianie v lesnom hospodárstve všetkých, ktorým záleží na budúcnosti lesov a lesníctva na Slovensku.
Trvanie petície nie je ohraničené. Organizátori by považovali za úspech, keby zozbierali viac ako 100 tisíc podpisov, aby sa petíciou museli zaoberať poslanci parlamentu.
SDKÚ: Fico by mal zamietnuť dotáciu a preveriť personálne prepojenia
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) by mal odmietnuť štátnu pôžičku pre Lesy SR, š. p. a prestať si zakrývať oči pred situáciou v tomto podniku. Na dnešnom brífingu to uviedla poslankyňa Národnej rady (NR) SR za opozičnú SDKÚ Jarmila Tkáčová ako reakciu na konanie ministerstva pôdohospodárstva, ktoré minulý týždeň na vládu predložilo návrh na schválenie pôžičky pre tento štátny podnik vo výške 67 miliónov eur (2 miliardy Sk). Rokovanie o tomto bode bolo dočasne prerušené.
"Ak je reštrukturalizačný projekt Lesov SR dobrý, tak ho obhája aj pred komerčnou bankou a zároveň budú nútení ju aj splatiť, čo v prípade štátnej pôžičky nie je celkom isté," tvrdí poslankyňa. Zároveň by mal premiér podľa nej preveriť personálne pozadie všetkých firiem, ktoré dlhujú Lesom SR za dodávku dreva a porovnať tieto osobné prepojenia s aktuálne obchodujúcimi firmami. Denník Sme dnes v tejto súvislosti napísal, že polícia vyšetruje, ako je možné, že tento štátny podnik obchodoval s firmami, ktoré mu dlhodobo neplatili desiatky miliónov korún. Štátne podniky majú totiž zakázané obchodovať s dlžníkmi.
Podnik chce od občanov pôžičku
Tkáčová tiež pripomenula list niektorých zamestnancov a odborárov Lesov SR, podľa ktorého sa ekonomická situácia podniku zhoršuje nielen pre globálnu hospodársku krízu, ale aj pre neschopnosť manažmentu. "Problémom je, že za riaditeľov lesných závodov boli vymenované osoby blízke koaličným stranám. Keď sme boli na poslaneckom prieskume, uistili nás, že to bude v poriadku, ale je to v poriadku iba formálne," upozornila. Nepáči sa jej tiež, že podnik sa v dôsledku zlého a nehospodárneho vedenia dostal do veľmi zlej ekonomickej situácie a požaduje od občanov tohto štátu pôžičku, ktorú by chcel začať splácať až v roku 2012. "Myslím si, že je to nedovolená štátna pomoc, ktorá okrem iného znevýhodňuje súkromných vlastníkov lesov," konštatovala opozičná poslankyňa.
Za problematické označila aj podozrenie, že na lesných správach sú uzatvárané zmluvy o predaji dreva s firmami so "zaujímavým personálnym prepojením" na spoločnosti, ktoré skrachovali a zostali dlžné Lesom SR. Zároveň podľa Tkáčovej rastie predaj dreva cez sprostredkovateľské firmy, teda Lesy SR sa oberajú o zisk, ktorý by im mala nahradiť spomínaná pôžička. Za povestnú špičku ľadovca pritom považuje "rozkrádanie dreva v expedičnom sklade v Liptovskom Hrádku, čo poukazuje na systémovú chybu v štátnych lesoch".
Celú kauzu v Lesoch SR považuje za výstavný príklad plytvania, rabovania a neschopnosti riadiť štátny majetok. Konkrétne firmy, ktoré majú byť personálne prepojené s už skrachovanými spoločnosťami a v súčasnosti s Lesmi SR obchodujú, však Tkáčová menovať nechcela. "Myslím, že je to práca ministerskej inšpekcie. Na tieto podozrenia zatiaľ nemám dôkazy, musíme ich zhromažďovať," uzavrela.

Beata
Balogová
