BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj pohrozil školám, ktoré rozdali vysvedčenia ešte v piatok 26. júna, teda dva dni pred koncom školského roka. "Ide o všeobecne záväzný právny predpis, a na to sú mechanizmy, ako v prípade jeho porušenia postupovať," povedal na dnešnej tlačovej besede Mikolaj.
Na školy pošle po skončení roka štátnu školskú inšpekciu, ktorá situáciu preverí spolu s krajskými školskými úradmi. Mikolaj označil za nekorektné, že niektoré základné a stredné školy svojvoľne skončili o dva dni skôr. "Samozrejme, tam je aj zákonník práce, tam nie je jednoduché neprísť dva dni do práce," dodal. Časť škôl požiadala o možnosť odovzdať vysvedčenia predčasne oficiálnou cestou, ich sa sankcie týkať nebudú.
Tento rok dostane koncoročné vysvedčenia vyše 700-tisíc žiakov základných a stredných škôl. Školákov čakajú dvojmesačné letné prázdniny. Do lavíc sa vrátia v stredu 2. septembra.
Mikolaj preverí, či česká univerzita na Slovensku neporušuje zákon
Ministerstvo školstva preverí, či Univerzita Palackého z Olomouca, ktorá pred časom na Slovensku zorganizovala prijímacie pohovory na bakalárske štúdium, neporušuje zákon. Na stretnutí s novinármi to dnes povedal šéf úradu Ján Mikolaj (SNS). Mimovládny Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) už skôr tvrdil, že česká vysoká škola nemá na poskytovanie vysokoškolského štúdia v krajine oprávnenie a nemôže preto robiť na Slovensku ani prijímačky.
S olomouckou univerzitou spolupracuje aj priamo riadená organizácia ministerstva Academia Istropolitana, ktorá jej prenajíma priestory. Na svojich stránkach tiež zverejnila inzerát o prijímačkách.
Spolupráca s Univerzitou Palackého, ktorej pôsobenie na Slovensku úrad chce hĺbkovo preveriť, však ministrovi neprekáža. "V rámci nájomnej zmluvy nikto neposudzuje, akú činnosť ten jeho partner vykonáva," argumentoval Mikolaj. Poznamenal, že Academia Istropolitana má s českou vysokou školou podpísanú komerčnú zmluvu o prenájme priestorov od roku 2003.
Minister nevedel povedať, či sa v priestoroch Academie Istropolitana konajú iba prijímačky, alebo sa aj vyučuje. "Ak zistíme, že (Univerzita Palackého, pozn. ČTK) vyučovala na Slovensku, a nemá oprávnenie, tak máme atribúty, ako túto školu či už pokutovať alebo jej to zakázať," dodal. Sankcia za protizákonné prijímačky sa pohybuje od 16.596,50 eura do 497.908,50 eura (od zhruba pol milióna Sk do takmer 15 miliónov Sk), rovnako to platí aj o protizákonnom poskytovaní vysokoškolského štúdia.
Univerzita Palackého v zozname zahraničných vysokých škôl s potrebným oprávnením na stránkach ministerstva školstva nefiguruje. Podľa mimovládnej organizácie SGI však zákon neporušuje len česká škola, ale aj Academia Istropolitana; tým, že na organizovaní údajne nezákonných prijímačiek spolupracuje. Academia Istropolitana sa do pozornosti médií dostala už skôr pre udelenie zákazky Mikolajovmu známemu Mariánovi Kováčikovi. Minister potvrdil, že Kováčika pozná, ovplyvňovanie výberového konania však poprel.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 20 verejných vysokých škôl, tri štátne, desať súkromných a dve zahraničné vysoké školy z Českej republiky.
ČTK