BRATISLAVA. Žlčníkový záchvat prichádza obvykle po polnoci, ľuďom pomáhajú lekári na pohotovosti. Od novembra chce Smer pohotovosti po polnoci zrušiť.
Ten, kto bude mať v noci pocit, že potrebuje lekára, musí to telefonicky konzultovať. Dozvie sa, či je voľná sanitka, lekár príde a pomôže, alebo ho pošlú na centrálny príjem do nemocnice.
Zrušenie pohotovostí navrhol poslanec Smeru Jozef Valocký, v pondelok sa ho zastal minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru. Premiér Robert Fico odkázal, že problematike nerozumie. "Premiér nie je schopný viesť odbornú diskusiu o zatváraní pohotovostí po polnoci," povedal Braňo Ondruš, šéf tlačového odboru predsedu vlády.
Návrh na zrušenie podal poslanec a nie ministerstvo zdravotníctva. Smer tak vylúčil z diskusie odborníkov. Definitívne sa o pohotovostiach rozhodne v parlamente na jeseň.
V Smere sa boja o imidž
Valockého kolegovia zo Smeru ešte nevedia, ako budú o návrhu v septembri hlasovať. Hovoria, že ide o citlivú záležitosť, ktorá by mohla strane vziať „politické body".
Jana Laššáková, podpredsedníčka klubu, povedala, že majú za sebou veľmi dlhú „odbornú aj politickú" diskusiu a zvažovali aj stiahnutie návrhu. Na zmeny bude podľa nej „čas celé prázdniny."
Pravidlá pohotovostí však treba určite zmeniť podľa predsedu poslaneckého klubu Smeru Miroslava Číža. Pohotovosti sú podľa neho neefektívne. Obáva sa však, že to môžu ľudia vnímať ako nesociálny krok. „Je to vec, ktorá sa dá zneužiť proti nám. Politika sa robí tak, aby sa nešlo proti nesúhlasu ľudí, pokiaľ to nie je nevyhnutné."
Lekárom na návrhu okrem zatvárania pohotovostí prekáža aj to, ako sa dostal do parlamentu.
Obišli odborníkov
Za neslýchaný ho označil Jozef Vančo, predseda Asociácie poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci. Neprišlo s ním totiž ministerstvo, ale predložil ho sám poslanec Valocký. K návrhu sa tak nemohli vyjadriť nielen pacienti, ale ani nemocnice a dotknuté pohotovosti.
Ministerstvo včera nepriamo pripustilo, že za návrhom sú jeho ľudia. „Je to poslanecký návrh zákona, ktorý reaguje na našu analýzu a my sa s tým stotožňujeme," povedal Adam Hochel, generálny riaditeľ sekcie zdravia ministerstva zdravotníctva.
Analýza podľa ministerstva ukázala, že v noci na pohotovosti chodí najmenej ľudí a efektívne bude nechať ich otvorené iba do polnoci.
Milan Šimun z Asociácie poskytovateľov Lekárskej služby prvej pomoci hovorí, že pohotovosť nemožno posudzovať z pohľadu vyťaženosti - lekári majú byť podľa neho dostupní nepretržite. Ako príklad uvádza žlčníkový záchvat, ktorý zvyčajne prichádza po polnoci.
Ďalej k lekárovi
Lekári navyše varujú, že ak príde záchranka k ľahším prípadom, môže chýbať pri ohrození života.
K pacientovi tak možno budú musieť poslať záchranku zo vzdialenejšej stanice. Okrem lekárov z pohotovostí na to upozorňuje aj Michal Bahelka z Asociácie poskytovateľov Záchrannej zdravotnej služby. Hochel oponuje, že záchranky majú dosť sanitiek a služby budú stíhať.

Beata
Balogová
