BRATISLAVA. Pokutám za nespisovnú slovenčinu sa už nevyhneme. Novelu zákona o štátnom jazyku parlament schválil hlasmi koaličných poslancov, opozícia sa poväčšine hlasovania zdržala.
Pokuty od 100 do 5000 eur sa tak budú týkať používania slovenčiny vo verejnom styku, na pamätných tabuliach, v školstve či v armáde.
Ak sa však tešíte, že o výplatu príde po svojom verejnom prejave aj niektorý z ústavných činiteľov, tešíte sa márne. „Zákon sa netýka súkromnej komunikácie ani individuálnych rečových prejavov a v nijakom prípade nebude sankcionovať fyzické osoby,“ vysvetľuje hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Tŕňom v oku je ustanovenie o pamätných tabuliach. Tie budú musieť do decembra zmeniť svoje znenie – ak majú nápis len v cudzom jazyku alebo ak je tento väčší ako nápis v štátnom jazyku. Po novom musí byť nápis v slovenčine väčší alebo rovnocenne veľký ako nápis v cudzom jazyku.
„Nech ministerstvo povie, odkiaľ majú združenia, ktoré také tabule postavili, zobrať finančné prostriedky na ich opravu najmä teraz, keď je finančná kríza,“ pýta sa šéf slovenského Čemadoku Béla Hrubík.
Ministerstvo kultúry však tvrdí, že ten, kto doteraz dodržiaval platný zákon, nebude musieť nič meniť.
„Zákon negatívne ovplyvňuje život národnostných menšín, mnohé ustanovenia sú veľmi nejasné,“ myslí si Jószef Berényi. Ak sa SMK dohodne s opozičnými partnermi, zákon môže čoskoro putovať na Ústavný súd.
Od septembra si bude musieť dať dvojjazyčné nápisy stavebník nechať gramaticky skontrolovať ministerstvom kultúry vopred.
Okrem pokút prináša vládna novela ďalšie novinky. Kodifikovanú slovenčinu schvaľuje po novom ministerstvo kultúry samo – z novely vypadla zmienka o odborných návrhoch slovakistických pracovísk.
Učiteľom v školách pre národnostné menšiny pribudne zase vďaka povinnosť viesť pedagogickú dokumentáciu namiesto v jednom, v oboch jazykoch.
Maďarsko je znepokojené
BRATISLAVA. Dlho pripravovaná návšteva premiéra Roberta Fica v Budapešti začiatkom júla je ohrozená. Dôvodom je prijatý zákon o štátnom jazyku. Budapešť sa mieni obrátiť na medzinárodné organizácie.
inister zahraničných vecí Péter Balázs zdôraznil, že rokovanie Fica s maďarským partnerom
Gordonom Bajnaiom závisí výlučne od slovenskej strany. Podľa neho porušila dohodnuté zásady.
„Zákon znamená také nevýhody pre maďarskú menšinu, aké sú v Európe bezprecedentné,“ povedala pre Slovenský rozhlas predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová.
SITA

Beata
Balogová
