BRATISLAVA. Verejnoprávne médiá - Slovenská televízia (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) - budú mať nárok na štátnu dotáciu. Dnes o tom rozhodol parlament. Účel aj výšku podpory určí zmluva so štátom. Podľa opozície zmeny v zákone povedú k oslabeniu nezávislosti STV a SRo.
Verejnoprávne médiá majú dlhé roky finančné problémy a sú odkázané na oddlžovanie štátnymi dotáciami. Na prevádzku im totiž nestačia koncesionárske poplatky a príjmy z reklamy. "Oproti súčasnému stavu je to transparentnejšie poskytovanie dotácií prostredníctvom zmluvného vzťahu," obhajoval nové pravidlá minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD).
Zmluvy so štátom sa budú uzatvárať na päť rokov, verejnoprávne médiá tak dostanú finančný balík napríklad na nakrúcanie pôvodných filmov, programy vo verejnom záujme, účelové investície alebo zabezpečenie vysielania Slovenského rozhlasu do zahraničia.
O konkrétnych sumách podpory sa bude rozhodovať v dodatkoch k zmluvám uzatváraných na jeden rok, zmluva tak automaticky nezabezpečí dotáciu. Poslanci nedávno na parlamentnom výbore pre médiá diskutovali o tom, že budúci rok chce vláda na tento účel vyčleniť údajne 16,6 milióna eur (viac ako 500 miliónov Sk).
Na peniaze dohliadne štát
Použitie peňazí bude štát kontrolovať. Slovenský rozhlas by mal tento rok podľa schváleného rozpočtu hospodáriť asi s 28,98 miliónmi eur, príjmy televízie by mali dosiahnuť 76 miliónov eur, pričom aj tento rok potrebujú na vykrytie rozpočtu štátnu dotáciu.
Podľa poslankyne opozičnej SDKÚ-DS Magdalény Vášáryovej nový systém televízii a rozhlasu nepomôže. V prípade STV podľa nej iba vykryje výpadky z reklamných príjmov, ktorých sa televízia na základe zákona o audiovizuálnom fonde postupne bude musieť vzdať.
SDKÚ-DS navrhovala, aby boli rozhlas financované aj zo štátneho rozpočtu, ako to bolo v minulosti. Ich rozpočtové kapitoly zrušila bývalá vláda, ktorá očakávala, že im budú stačiť zvýšené koncesionárske poplatky. Financovanie na základe zmlúv podľa ministra nie je v Európe novinkou. Funguje napríklad vo Francúzsku či Británii.
Úvery si brať nemôžu
Koaličnému ĽS-HZDS sa podarilo v Národnej rade SR presadiť, aby Slovenská televízia a Slovenský rozhlas nemohli brať bankové úvery. Podľa poslankyne za ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej, ktorá predložila tento pozmeňujúci návrh k zákonu o niektorých opatreniach týkajúcich sa SRo a STV, by sa tým tieto inštitúcie len ďalej zadlžovali.