Slovensko predsedá európskym krajinám s rómskou menšinou. Nadácia Milana Šimečku hovorí, že predsedníctvo sa pre takmer nulovú prácu s Rómami skončí fiaskom.
BRATISLAVA. Rómovia vystrčení na okraj spoločnosti. Osady bez základných podmienok na život. A ani len náznak zlepšenia na dohľad. Tak vidia prácu podpredsedu vlády pre menšiny Dušana Čaploviča zo Smeru mimovládne organizácie, ktoré pracujú s Rómami.
Slovenskí Rómovia Pri ščítaní ľudu v roku 2001 sa k rómskej menšine prihlásilo
89 920 Rómov. Ich reálny počet sa odhaduje na 380tisíc. Z nich približne 60 percent žije medzi majoritnou populáciou. Na Slovensku je asi 1575 osád, v ktorých žijú rómske komunity. Zdroj: Úrad splnomocnenca vlády
Slovensko sa od stredy na rok stáva predsedníckou krajinou európskych štátov s rómskou menšinou. Čaplovičovi za prácu s Rómami preto v utorok vystavili vysvedčenie mimovládne organizácie Nadácia Milana Šimečku, Rómsky Inštitút, Inštitút rómskej verejnej politiky a združenie In Minorita.
„Nebudem reagovať na tlačovku, ktorú si zvolajú. Chcem si veci overiť,“ povedal v utorok Čaplovič. Neskôr ešte doplnil, že rómsku problematiku si veľmi váži a ctí.
Osady spia Mimovládky tvrdia, že Slovensko už dnes v rámci združenia krajín Dekáda začleňovania rómskej populácie do spoločnosti zaostáva. Vláda podľa nich neplní ani vlastné programové vyhlásenie.
„Som presvedčený, že dekáda bude jedno obrovské fiasko, plné len kultúrnospoločenských aktivít bez reálneho prínosu pre Rómov a vízie,“ povedal Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.
Najviac podľa neho nečinnosť vlády vidieť v rómskych osadách. Vicepremiérovi nevedia pripočítať k dobru jediný pozitívny krok vo vylúčených rómskych komunitách.
Základným problémom Čaplovičovho úradu má byť neschopnosť čerpať peniaze z európskych fondov cez komplexné projekty pre najchudobnejších Rómov.
Eurofondy Rómov obchádzajú Po nedávnom odchode vládnej splnomocnenkyne pre rómske komunity Aniny Botošovej stále nie je jasné, kto tento úrad povedie a stojí tak aj výzva na predkladanie projektov. Komplexné projekty majú pomáhať Rómom na viacerých úrovniach naraz – cez vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie či bývanie.
Európska únia pre Slovensko vyčlenila takmer stoosemdesiat miliónov eur. Rómovia v osadách, kde panuje chudoba a úžera, z nich ešte nevideli ani euro.
Mimovládky Čaplovičovi pripomenuli i výrok, že splnomocnencom bude rázny chlap. Tri dni predtým pritom podporil vznik Inštitútu rodovej rovnosti. Výroky prirovnali k rasistickým a sexistickým.
Čaplovič: Rómom pomáham „Je to hlboké sklamanie z ľudí, ktorí to tvrdia,“ reagoval v utorok Čaplovič. „Rasistické výroky som nemal. Ak niekto má dve dcéry a želal by si niekedy syna, to tiež nie je sexistické,“ povedal.
Vláda podľa neho nie je pri príprave čerpania fondov pomalá. „Rozhoduje kvalita výziev, nie kvantita a rýchlosť,“ povedal. Tvrdí, že pri všetkých projektoch pôjde cestou samospráv, ktoré získajú kontrakty s mimovládkami. Chce tak financie lepšie kontrolovať. Jedného z kritikov – Rómsky inštitút – nepriamo obvinil, že vznikol účelovo, práve kvôli eurofondom.
„Nebudem dávať peniaze na réžie. Budem dávať peniaze, aby celá suma bola využitá pre Rómov, nie na činnosť organizácií, ako to bolo v minulosti,“ dodal.
Mimovládky s kritikou vicepremiéra pokračujú aj v stredu. Pred Úrad vlády chcú vypúšťať čierne balóny – bubliny ako symbol jeho prázdnych slov.

Beata
Balogová
