BRATISLAVA. Vláda štátom ovládanému podniku Lesy SR plánovanú pôžičku 67 miliónov eur (viac ako dve miliardy korún) zatiaľ zrejme neposkytne.
Úrad vlády dnes ČTK informoval, že premiér Robert Fico nevidí dôvod poskytnúť tomuto podniku pôžičku, kým sa v ňom neuskutočnia zmeny, ktoré odstránia pochybnosti o jeho efektívnom hospodárení. Časť zamestnancov podniku obvinila minulý týždeň jeho vedenie z tunelovania firmy.
O pridelení pôžičky zo štátnych finančných rezerv mala v stredu rozhodnúť po viacerých odkladoch vláda. "Predseda vlády Robert Fico na zajtrajšom (stredajšom, pozn. ČTK) rokovaní vlády SR očakáva diskusiu, ktorá bude v širšom kontexte reflektovať súčasnú situáciu v štátnom podniku Lesy SR," píše sa v stanovisku premiéra.
Podnik je pre hospodársku krízu v zlej finančnej situácii a nemá prostriedky ani na základné činnosti. Pokles odbytu a cien dreva pripravil firmu podľa jej riaditeľa Jozefa Minďáša o približne 33 miliónov eur (asi miliardu korún). Chýbajú najmä peniaze na pestovanie a ochranu lesa.
Približne polovica zo 128 pracovníkov generálneho riaditeľstva, podnikové odbory a zatiaľ nespresnený počet ostatných zamestnancov podporili v minulom týždni otvorený list, podľa ktorého môže za zlú finančnú situáciu vo firme aj vedenie podniku. V pondelok spustili lesníci celoslovenskú petíciu proti zasahovaniu politikov a lobistických skupín do riadenia firmy.
Slovenská vláda už odklepla návratné pôžičky napríklad železničným spoločnostiam ZSSK Cargo Slovakia a Železnice SR. Niektorí analytici však spochybnili schopnosť firiem pôžičky splácať a považujú ich za skryté dotácie. Lesy SR mali plánovanú pôžičku začať splácať o tri roky.