Riaditeľ Lesov je aj pán revírov

V Česku sa prenajímajú revíry cez verejné súťaže. U nás žiadne podmienky nie sú.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

Lesy SR sa topia v podozreniach z klientelizmu. Hovoria o ňom zamestnanci generálneho riaditeľstva. Nestráca sa len drevo, kšeftuje sa údajne aj s revírmi.

BANSKÁ BYSTRICA. Ak niekto pozná recept, ako získať na Slovensku poľovný revír, tak je to riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Jozef Minďáš. Nominant HZDS sám, bez akejkoľvek kontroly a bez toho, že by uskutočnil súťaž medzi záujemcami, rozhoduje o štátnom majetku, teda o revíroch. Jeho poradcom je aj Ján Gálik, zať predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.

Podozrivé
 • Lesy SR v minulom roku prenajali priamym výberom jednu z najlepších zverníc na Slovensku Svodín – Veľké Ludince za 16 800 eur (507 tisíc korún ročne). Na desať rokov.
 • V minulosti tu bol ulovený slovenský rekord Daniela.
 • Lesy SR mali s týmto istým nájomcom v rokoch 2004–2008 zmluvu na odpredaj odstrelu v hodnote 2,8 milióna ročne.

Podnik nezverejňuje, aké revíry vlastní, kto ich má prenajaté, za akých podmienok, či sú nejaké voľné, a ako sa k nim dá dostať. Verejne dostupné nie je ani to, na základe čoho sa riaditeľ rozhoduje. Prideľovanie patrí medzi najmenej transparentné „rozdávanie“ štátneho majetku na Slovensku.

Potvrdzuje to nadriadený riaditeľa, minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. „Nikdy by som nechcel byť vo funkcii generálneho riaditeľa Lesov len pre revíry. Čo sa tu deje, to je sodoma a gomora. Keby sme vedeli naklonovať stotisíc revírov, ani vtedy by sme neuspokojili záujmové skupiny.“ Minďáš na otázky o netransparentnom prideľovaní revírov neodpovedal.

Podozrivé
 • Lesy SR tento rok predali lov v
  ďalšej výkladnej skrini slovenského poľovníctva, vo zvernici Vojnice – Bátorové Kosihy. Ročný poplatok 25 tisíc eur, čo je 750 tisíc korún.
 • Časť z tejto sumy vráti štátny podnik za krmivo a náklady na starostlivosť o revír zostávajú na Lesoch SR.
 • V rokoch 2003 až 2006 dosahovali ročné tržby 5 miliónov korún.

Česi súťažia a zarábajú

V Česku štátne Lesy ČR už najmenej 15 rokov prenajímajú revíry verejnou súťažou a zarábajú o milióny korún viac.

Lesy SR pod vedením Minďáša v posledných dvoch rokoch prenajali, alebo predali odstrel v približne 60 revíroch. Ešte v roku 2007 mali štátne lesy 139 režijných revírov s plochou vyše 500 tisíc hektárov. O dva roky neskôr to už nie je ani polovica s takmer polovičnou výmerou.

Česi prenajímajú takmer 90 percent revírov verejnou súťažou. Výsledky zverejňujú na internete s menom nadobúdateľa, vyvolávacou aj konečnou cenou. Ich výnosy tak sú v priemere 200 až 500 českých korún na hektár. V najlepších revíroch dokázali vysúťažiť 700 korún a vo zverniciach 1000 a viac českých korún za hektár plochy.

„Výhodou obchodných súťaží je možnosť výberu najlepších ponúk a trhová cena. Nájmy sa postupne niekoľkonásobne zvýšili,“ konštatoval hovorca Lesov ČR Michal Kačena. Z dokumentov, ktoré získalo SME, je zrejmé, že priemerná cena prenájmu poľovných pozemkov u nás je okolo 3,33 eura za hektár.

Generálny riaditeľ Lesov SR Jozef Minďáš nevýhodnosť prenájmov nepripúšťa. Tvrdí, že jeho vedenie zvýšilo ceny na päťnásobok a za dva roky stúpli výnosy z poľovníctva o 400 tisíc eur (12 miliónov korún). Porovnaniu s Českom sa vyhol. „Je veľmi ťažké hovoriť o nevýhodnosti nájmov, keď reálne dosahujeme z poľovníctva zvýšené výnosy. Ekonomický nárast je z 86 na 98 miliónov, neviem, čo k tomu dodať.“

Kliknite - obrázok zväčšíte


Prezident Slovenského poľovníckeho zväzu a poslanec parlamentu Tibor Lebocký (Smer) tvrdí, že Lesy SR nemohli robiť verejné súťaže na prenájom pozemkov. „Na základe doteraz platného zákona o poľovníctve je nájomné náhradou za užívanie poľovných pozemkov, určenom zo zákona.“

Štátne lesy však v minulosti súťažili. Bývalý generálny riaditeľ Karol Vinš v roku 2005 prenajímal plány lovu vo vybraných revíroch verejnou súťažou a darilo sa mu.

Zákon o poľovníctve

Prijatie nového zákona o poľovníctve sa ťahalo roky. Nepresadil ho ani exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon z SMK.

Zákon, ktorý nedávno schválil parlament, hovorí, že Lesy SR majú robiť verejné súťaže a vydávať povolenia poľovať v revíroch, kde podnik vlastní aspoň dve tretiny pozemkov. Dnes sú však už takmer všetky lukratívne revíry prenajaté, zmluvy sa uzatvárajú na desať rokov.

Niektorí lesníci tvrdia, že vedenie Lesov mohlo stopnúť aspoň prenájmy revírov do účinnosti nového zákona. Česká skúsenosť ukazuje, že za najbližších desať rokov by štát vysúťažil viac, ako dostane teraz.

Poľovník Lebocký

Lebocký si nie je istý, či by bol český model výhodnejší v slovenských podmienkach, pretože vysoké prenájmy nie sú schopné poľovné združenia platiť. Hovorca Lesov ČR Kačena tvrdí, že im za prenájom nik nedlží. Ak nájomca vidí, že nie je schopný platiť, revír vracia.

Lebocký si myslí, že ak by nový zákon o poľovníctve riešil poľovné pozemky len povinným ponukovým konaním, „vytvoril by sa priestor na skupovanie poľovníckych užívateľských práv spoločnosťami s nadštandardnou finančnou kondíciou. A v takomto prostredí by sa klientelizmu určite darilo“.

Revíry si prenajímajú poľovné združenia. Často sú v nich nastrčené osoby, ktoré po podpise zmluvy od Lesov SR nechajú poľovať v revíroch skutočných majiteľov. Tí majú zvyčajne už v prenájme revír alebo niekoľko revírov, a ďalšie už oficiálne nežiadajú.

Z dokumentov, ktoré SME získalo, je zrejmé, že v poslednom čase si revír prenajali aj ľudia blízki koalícií.

Napríklad Jaroslav Puškáč, splnomocnenec vlády z ministerstva pôdohospodárstva, revír nedávno dostal aj advokát Dušan Repák, ktorý zastupoval skupinu vládnych poslancov pred Ústavným súdom v kauze Špeciálneho súdu.

SME vlani informovalo aj o ďalších revíroch priklepnutých ľuďom blízkym koalícií.

Becík: Každý tu behá a naháňa revír

Minister pôdohospodárstva STANISLAV BECÍK hovorí, že o poľovníctvo je obrovský záujem.

V posledných dvoch rokoch uzatváralo vedenie štátneho podniku nové zmluvy o poľovných revíroch, krátko pred prijatím nového zákona o poľovníctve. Prečo?
„Nie všetky nájomné zmluvy končili počas mandátu tohto vedenia Lesov SR. Nie je to ani 20 percent revírov, ktorým končili zmluvy. Všetky podpísal predošlý minister a generálny riaditeľ. Boli veľmi nevýhodné. Zvaliť vinu na Minďáša by bolo nekorektné. Jeho predchodcovia majú minimálne toľko masla na hlave, koľko pripisujeme jemu.“

Začiatkom roka ste stopli prenájmy revírov.
„Stopol. Lebo to, čo sa dialo, či to bolo zo strany koalície, opozície... bez ohľadu na to, každý behal, zháňal, naháňal revíry. Povedali sme otvorene, tam, kde sa hlásia piati, tak revír dostanú piati. Ak by sa nedohodli, tak ho nedostane nikto a počkáme do účinnosti zákona.“

Ale revíry sa prenajímali aj po vašom príkaze.
„Nie, potom sa neprenajímali. Písomne som to zastavil. Je pravda, že boli obštrukcie, dennodenne niekto naháňal revír, ale ja som jednoducho nedovolil prenajať. Možno ak sa niečo za mojím chrbtom udialo, ale neverím tomu.“

Revíry prenajaté v rokoch 2006, 2007 budú prenajaté do...
„Do rokov 2016 – 2017. Retroaktivita zákona nie je možná.“

Ale štát príde o peniaze.
„Príde o peniaze aj za tie, ktoré boli podpísané v roku 2001 až päť. Keby bol zákon prijatý v roku 2000, tak štát nepríde o peniaze.“

Mohol byť prijatý skôr?
„Určite.“

Ste za súťaženie o revíre?
„Jednoznačne. Som vo všetkom za súťaženie, nech vyhrá najlepší. Tak ako v športe. Na druhej strane je otázka peňazí a starostlivosti. Bohatšie záujmové skupiny väčšinou nie sú z oblasti, kde je revír. K tomu treba nielen peniaze, ale aj srdiečko.“

Sú záujmové skupiny napojené aj na stranícke?
„To mi je ťažko povedať.“

Nikto za vami nechodil?
„Nemôžem povedať, že za mnou chodili predstavitelia zákonodarnej moci, alebo výkonnej, to nie. Ale za mnou viac– menej ani nie. Každý ma pozná, že som v tomto neoblomný. U záujemcov o revíry som nálepkovaný škaredým slovom.“

Daniel Vražda
Lesníci idú za premiérom

O problémoch Lesov SR chcú Roberta Fica zamestnanci informovať ešte pred rokovaním vlády.

BANSKÁ BYSTRICA. Lesníci nespokojní s hospodárením štátneho podniku Lesy SR chcú dnes pred rokovaním vlády informovať premiéra Róberta Fica o dôvodoch nespokojnosti s jeho riadením. Z Banskej Bystrice sa preto vyberú do Bratislavy.

Ak sa im podarí stretnúť s predsedom vlády, odovzdajú mu aj dokument, v ktorom popísali viac ako desať konkrétnych podozrení z porušenia zákona a nehospodárneho nakladania so štátnymi peniazmi. Dokumentom sa včera zaoberala aj Dozorná rada štátneho podniku.

„Dnes ráno odovzdáme podnet na prešetrenie prokuratúre,“ konštatoval člen petičného výboru Ľudia za Lesy Peter Gogola. Lesníci sú pripravení svedčiť aj pred vyšetrovateľmi.

Generálny riaditeľ lesníckej sekcie ministerstva pôdohospodárstva Július Novotný včera nespokojným lesníkom za ministra Stanislava Becíka k petícii odkázal, že načasovanie akcie pred dnešné rokovanie vlády, kde sa má rozhodnúť o pôžičke pre Lesy SR, je nešťastné.

Pracovníci generálneho riaditeľstva Lesy SR odštartovali v pondelok petíciu, ktorú adresovali prezidentovi, premiérovi a ministrovi pôdohospodárstva. V petičnom výbore je aj herec Ladislav Chudík, spisovateľ Ladislav Ťažký, Tomáš Janovic, Ľubomír Feldek, či sochár František Guldan.

Daniel Vražda
Feldek: Minister sa zastáva hlúposti

V petičnom výbore Ľudia pre lesy je aj spisovateľ ĽUBOMÍR FELDEK. Ak si podľa neho premiér nevie rady, má požiadať o pomoc Brusel.

Prečo ste sa pripojili k protestujúcim proti situácii v Lesoch SR?
„Text petície je taký, že som ho mohol podpísať.“

Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík označil podpisovú akciu, ktorú podporila polovica pracovníkov Generálneho riaditeľstva Lesy SR aj ďalší ľudia, za pamflet. Čo si o tom myslíte?
„Minister si neuvedomuje, že má reprezentovať vôľu ľudí a nie hlúpy rozum.“

Čo v takejto situácii očakávate od predsedu vlády?
„Pokiaľ premiér nedokáže zabezpečiť, aby v štáte fungoval právny systém, mal by požiadať o pomoc európske inštitúcie. Za týždeň by boli všetci zlodeji za mrežami.“

Daniel Vražda

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 7. Inteligencia vo všetkom
 8. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 10. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 1. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 2. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 3. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 4. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 7. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 10. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 373
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 597
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 833
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 800
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 706
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 880
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 937
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 805
 9. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 721
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 617

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Francúzsky analytik: Le Penová je v pozícii, z ktorej sa nevyhráva

Veriť, že Rusko je za všetkým zlé, je nesprávne, rovnako ako veriť tomu, že Rusko nemá vplyv, hovorí pre SME analytik FLORENT PARMENTIER.

SVET

Kremeľ smúti. Jeho favoritka Le Penová vo voľbách nevyhrala

Macron je kandidátom Bruselu a Merkelovej, Le Penová je z ľudu, opakujú ruské štátne médiá.

KOMENTÁRE

V čom majú Mihál s Beblavým výhodu

Môžu sa stať rozhodujúcou silou.

KOMENTÁRE

Moskvu zbavia jedného z jej symbolov

Chruščovky zbúrajú, milióny ľudí sa presťahujú.

Neprehliadnite tiež

Danko chce obmedziť strany, súperov neodradil

Ak prejdú povinné minimálne počty členov, o ktorých hovorí SNS, Igor Matovič hovorí, že sa zariadi tak, aby bol Andrej Danko nešťastný.

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

Lehota na rozhodnutie súdu o amnestiách sa kráti. Parlament spísal argumenty

Rozhodovať budú aj dvaja sudcovia, ktorí sa cítia zaujatí. Súdu zostáva posledných 43 dní

Kucherenka poslal súd na jedenásť rokov za mreže, odvolal sa

Súd ho uznal za vinného zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop