AKTUALIZOVANÉ 23:45

Riaditeľ Lesov končí, minister zostáva

Lesy zatiaľ pôžičku od štátu nedostanú. Vedenie podniku tento týždeň skončí. Minister Becík podľa premiéra nezodpovedá za tunelovanie.

Ministra Becíka z HZDS (vpravo) škandál v Lesoch SR nezostrelí, musí však vymeniť vedenie podniku. Odchádza aj Riaditeľ štátnych lesov Jozef Minďáš (vľavo).(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Pracovný stôl, ktorý uvoľní riaditeľ Lesov SR Jozef Minďáš, musí byť mimoriadne dielo. Riaditeľstvo Lesov za dva stoly do jeho kancelárie zaplatilo 700-tisíc korún.

Aj táto informácia je v dokumente, ktorý zamestnanci Lesov odovzdali banskobystrickej prokuratúre. SME sa ho podarilo získať (nájdete ho dole v šedom rámčeku pod nadpisom: Načo upozorňujú zamestnanci lesov).

Zoznam na štyroch stranách poukazuje na dlhodobé úniky peňazí zo zadlženého štátneho podniku, ktorý včera vládu žiadal o pôžičku 67 miliónov eur.

Zachytáva nevýhodné predaje dreva dlžníkom dlhodobo nesplácajúcim pohľadávky, nevýhodné zámeny lukratívnych pozemkov, zbytočné školenia za milióny korún, nevýhodné prenájmy vychytených poľovných revírov, zmluvy s mediálnymi firmami, ktoré na Lesoch dobre zarábali.

Dovedna je to 27 prípadov. V jednom z nich je napríklad aj firma bývalého výrobného riaditeľa STV Juraja Dobiša, ktorá na seriáli pre Lesy zarobila asi sedem miliónov korún (vyše 230–tisíc eur). Seriál pripravoval aj súčasný riaditeľ STV Štefan Nižňanský.

Odvolával na Ficov príkaz

Riaditeľ štátnych lesov Jozef Minďáš vo funkcii skončil. O jeho odvolaní včera rozhodol premiér Robert Fico. Ministra pôdohospodárstva z HZDS Stanislava Becíka na rokovaní vlády požiadal, aby Minďáša a celé vedenie lesov odvolal. „Títo ľudia musia okamžite odísť,“ povedal Fico.

Becík môže okrem riaditeľa odvolať aj dozornú radu zadlženého podniku zamestnávajúceho 4300 ľudí. Ostatných riaditeľov odštepných závodov už vymenuje a odvoláva riaditeľ lesov.

Dozorná rada podniku sa včera postavila na stranu nespokojných zamestnancov. Či to znamená, že jej členovia zostanú vo funkcii, Becík zatiaľ nepovedal.

Fico zároveň rozhodol, že Lesy nedostanú pôžičku, o ktorú štát žiadali, kým sa nevysvetlia všetky podozrenia.
S Minďášom sa včera SME nepodarilo spojiť. Pre TASR povedal, že je pripravený odstúpiť.

Becík zostane ministrom

Becík podľa premiéra nie je zodpovedný z podozrenia z tunelovania. „Je veľmi krátko vo funkcii.“ O jeho odvolaní neuvažuje. Štátne lesy sa majú podľa neho zreformovať tak, ako sa to stalo s pozemkovým fondom. Aj tam Fico zakročil po prevalení škandálu o kšeftovaní s pôdou. Zodpovední boli rovnako ako teraz nominanti HZDS.

Ako strácali peniaze
 • Dodávky dreva firmám evidovaným ako neplatiči po lehote splatnosti. Napríklad Bukóze dodávali ďalej, hoci firma mala dlh asi 80 miliónov korún.
 • Prenájom poľovného revíru a zvernice Svodín - Veľké Ludince, kde v minulosti ulovili rekord daniela, za ročné nájomné 16 830 eur. Lesy mali s tým istým nájomcom v rokoch 2004-2008 zmluvu na 93­tisíc eur ročne.
 • Zámenná zmluva lukratívnych pozemkov pri hoteli LUX v Banskej Bystrici za nelukratívne pri Žarnovici alebo Prievidzi s nelogickým doplatkom Lesov.
 • Vysoké poplatky za právne služby napriek tomu, že podnik má vlastný právny odbor.

Rozvojovo­technický riaditeľ Lesov SR Peter Chrust pre SME minulý týždeň povedal, že každý lesný závod je pridelený určitej koaličnej strane. Becík naznačil, že Fica poslúchne. Kedy vedenie odvolá, nepovedal.

„Bude si to vyžadovať podrobné zhodnotenie situácie, kto aký podiel viny alebo neviny nesie,“ povedal minister. Dúfa, že sa mu podarí vybaviť aj pôžičku 67 miliónov eur (2 miliardy korún) s lehotou splácania 10 rokov, pričom podnik by ich začal splácať od roku 2012.

HZDS sa k situácii k Lesom vyjadrí dnes. Predseda HZDS Vladimíra Mečiar predtým ako Fico oznámil rozhodnutie, povedal agentúre Sita, že jeho zať Ján Gálik naznačoval v Lesoch SR vážne problémy.

Gálik bol poradcom Minďáša. „Keby niektoré jeho názory rešpektovali, dnes nemáme rozruch okolo Lesov.“

Prišli za Ficom na vládu

Na úrad vlády včera prišli aj zamestnanci Lesov, ktorí predtým odovzdali podozrenia z tunelovania podniku prokuratúre. Stretol sa s nimi šéf jeho poradného zboru Vladimír Faič a rokoval s nimi aj Becík.

Rozhodnutie Fica zamestnanci privítali. Pred úradom vlády povedali, že niektorí ľudia ich upodozrievajú, že sú „agenti Smeru“. Odmietli to s tým, že im ide iba o lesy a treba konať čo najskôr.

„Ak sa okamžite nepristúpi k radikálnemu riešeniu v podniku, môžu nastať vážne škody.“ Majú vraj informácie, že „zasadajú v Lesoch komisie, ktoré chcú určité veci meniť“.

Súhlasia aj s tým, že Fico neschválil pôžičku. Podľa nich by takéto peniaze boli rozdelené zase len rôznym záujmovým skupinám.

Peniaze pre Lesy vláda neschválila

Vláda v utorok prerušila rokovanie o materiáli, na základe ktorého mala štátnemu podniku Lesy SR poskytnúť návratnú finančnú výpomoc vo výške 67 miliónov eur (2 miliardy Sk). Výhrady voči takémuto kroku prezentoval Fico ešte v utorok večer.

"Pokiaľ sa všetky podozrenia nevysvetlia, pokiaľ sa neurobí celý rad opatrení, ktorý je potrebný na konsolidáciu tohto podniku z dôvodu hlbokej hospodárskej krízy, ktorej čelí celý svet, tak nie je priestor na to, aby išli pôžičky zo štátnych aktív do takéhoto podniku," priblížil po dnešnom rokovaní vlády.

V materiáli, ktorý na rokovanie vlády rovnako ako pred týždňom predložil minister pôdohospodárstva, sa navrhuje použiť štátne finančné aktíva na poskytnutie návratnej finančnej výpomoci podniku Lesy SR, š. p., Banská Bystrica, v hodnote 67 miliónov eur (2 miliardy Sk) s lehotou splácania 10 rokov, pričom podnik by ich mal začať splácať od roku 2012. Becík tento krok zdôvodňuje tým, že lesnému hospodárstvu hrozí pokračovaním súčasnej krízovej situácie na trhu s drevom rozpad.

Premiér chce nový model riadenia

Premiér si myslí, že v prípade lesov by bolo vhodné uvažovať o nejakej novej forme riadenia tohto strategického bohatstva SR. Ako pokračoval, možno treba tomuto podniku - Lesom SR dať iný význam.

"Dajme podniku takú právnu formu, ktorá zdôrazní jeho postavenie a ktorá bude minimalizovať akékoľvek podozrenia z nehospodárneho nakladania alebo z toho, že podnik nefunguje hospodársky tak, ako by mal fungovať," uviedol ďalej R. Fico.

Premiér podľa svojich slov verí, že na diskusiu o problémoch Lesov SR bude čas, aj priestor. "Hlásim sa k tomu, že treba zmeniť štruktúru riadenia Lesov SR ako takých a nájsť pre ne nový model (riadenia -pozn. SITA). Ja teraz nechcem špekulovať o tom, aký to bude model," spresnil.

Zamestnanci Lesov podali trestné oznámenie

Zamestnanci štátneho podniku Lesy SR, ktorí minulý týždeň upozornili premiéra a ministra pôdohospodárstva otvoreným listom na klientelizmus pri hospodárení v tomto podniku, podali v stredu ráno na Okresnej prokuratúre v Banskej Bystrici trestné oznámenie vo veci spáchania trestného činu nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom.

Ako pre agentúru SITA uviedol jeden z aktérov Jozef Marko, v oznámení uviedli 27 prípadov nakladania s majetkom v Lesoch SR, pri ktorých majú podozrenie z trestnej činnosti. Týkajú sa prenajímania poľovných revírov, predajov nehnuteľného majetku, zmlúv na poskytovanie služieb aj predajov dreva.

O týchto prípadoch lesníci ešte v pondelok informovali v štvorstranovom dokumente aj dozornú radu Lesov SR, ktorá zasadala v Liptovskom Hrádku, oficiálnu odpoveď dozornej rady zatiaľ nemajú. Osobne o nich chcú v stredu informovať aj premiéra Roberta Fica.

Na svoj otvorený list, ktorým minulý štvrtok upozornili na neschopnosť manažmentu Lesov SR, predaje majetku bez korektných výberových konaní a ovplyvňovanie rozhodnutí vedenia tohto podniku klientelizmom a lobistickými skupinami, nadviazali štátni lesníci v pondelok spustením celoslovenskej petície proti zneužívaniu lesov na Slovensku a za ich odborné a transparentné obhospodarovanie, bez koristníctva, bez politického vplyvu a vplyvov lobistických a záujmových skupín. "Sme proti tomu, aby lesy boli predmetom politického obchodovania!“ uvádza sa v petícii.

Politický vplyv v Lesoch SR potvrdil ešte v piatok člen ich manažmentu, rozvojovo-technický riaditeľ Peter Chrust. "Každý závod v rámci Slovenska je pridelený určitej koaličnej strane. Neviem to už presne povedať - je tuším sedem závodov SNS, tuším osem závodov HZDS a zvyšok Smeru," povedal pre médiá Chrust. Generálny riaditeľ Lesov SR Jozef Minďáš považuje upozornenia zamestnancov na ovplyvňovanie tohto podniku lobistickými skupinami za hypotetické tvrdenia, ku ktorým sa nechce vyjadriť. Priamo odpovedať na otázku, či ho ovplyvňujú záujmové skupiny, v piatok odmietol slovami: "Už som sa vyjadril.“

Dzurinda: Ficovo konanie je dôkazom obludnej korupcie

Výzva premiéra SR Roberta Fica na odvolanie vedenia štátneho podniku Lesy SR dokumentuje neporiadok v ekonomike, netransparentnosť a korupciu. Informovala o tom opozičná strana SDKÚ-DS na dnešnej tlačovej konferencii. Fico totiž dnes na rokovaní vlády vyzval ministra pôdohospodárstva (MP) Stanislava Becíka, aby odvolal celé vedenie štátnych lesov.

"To, čo urobil predseda vlády, že požiadal ministra, aby urobil takpovediac plošnú čistku v tomto štátnom podniku, dokumentuje, aká veľká miera neporiadku je v tejto firme," zdôraznil predseda najsilnejšej opozičnej strany Mikuláš Dzurinda. Politicky je podľa jeho slov posolstvo z dnešného konania Fica veľmi významné. "Miera neporiadku v ekonomike, miera netransparentnosti spoločnosti a korupcia nadobúdajú naozaj obludné rozmery," pripomenul Dzurinda.

Na čo upozorňujú zamestnanci Lesov SR

Výroba dvoch stolov pre kanceláriu generálneho riaditeľa v cene vyše 700-tisíc korún.

 • Dodávky dreva firmám, ktoré sú na Lesoch SR evidované ako neplatiči po lehote splatnosti (Bukóza, dodávky aj po dlhu cca 80 mil., pričom naša pohľadávka nebola nijako zabezpečená. Liptovský Hrádok - drevo predané spoločnostiam TERCO s.r.o. cca 50 mil, alebo NGAGSPA s.r.o. 40 mil a ďalšie v L. Hrádku, spolu v tomto meste za 150 mil. Sk. Lesy týmto firmám dlhodobo dodávali bez ohľadu na to, že za drevo neplatili a dnes už ani reálne nefungujú - predpoklad uhradenia týchto pohľadávok je nulový
 • Zámenná zmluva lukratívnych pozemkov vo vlastníctve LSR pri hoteli LUX v Banskej Bystrici za iné nelukratívne pozemky pri Žarnovici alebo Prievidzi s nelogickým doplatkom zo strany LSR!
 • Neprehľadné zmluvy s NLC v hodnote desiatok miliónov. Išlo o zmluvy vo veciach, ktoré si LSR vedeli urobiť vo vlastnej réžii, resp. boli uzatvorené na veciach pre podnik nepotrebných.
 • Pokyn vedenia podniku odštepným závodom z júna 2009 na ťažbu 200 000 m³ čerstvej ihličnatej hmoty z obnovných úmyselných ťažieb bez vedomia kompetentných pracovníkov podniku a v rozpore so zákonnou povinnosťou š.p. LESY SR prednostne spracovávať kalamitnú hmotu, ktorú odštepné závody nie sú schopné v plnej výške plniť. Reálnym predpokladom je, že po spracovaní kalamity k 30.6. 2009 ostáva ešte spracovať kalamita v objeme 1 240 000 m³.
 • Aplikácia plošných chemických postrekov a leteckého hnojenia lesných porastov vo veľkých finančných čiastkach, pričom je spochybniteľná účelnosť týchto opatrení, ktoré prebiehajú aj v súčasnosti. Firma FILAGRO s.r.o. má v tejto súvislosti v roku 2009 uzatvorenú zmluvu na 2 mil. €, z čoho zmysle zmluvy jej bol vyplatený vopred preddavok vo výške 1mil €. Obdobne firmy Forles Slovakia, Foria Slovakia s.r.o.
 • V období, kedy bol rozhodnutím vedenia podniku skrátený pracovný čas a znížená mzda zamestnancov, boli bez výberového konania zorganizované nepotrebné a neprofesionálne pripravené školenia vybraných skupín zamestnancov v hodnote cca 20 mil. Sk.
 • V rámci príprav Lesníckych dní 2008 bolo prijaté rozhodnutie dať spracovať trom agentúram ponuku na mediálnu kampaň. Generálny riaditeľ prikázal získané ponuky odložiť ad acta a kampaň priamo zadal agentúre GALAS. Táto vypracovala cenovú ponuku (mimochodom, s najvyššou cenou) a kampaň aj realizovala. Honorár agentúry GALAS: 3 900 225 Sk. Výsledok práce agentúry bol vysoko neprofesionálny a nezodpovedal zaplatenej cene.
 • Netransparentný predaj dreva (osobitne dodávky pre Mondi SCP Ružomberok), za nevýhodných cenových a preberacích podmienok, a to v značných množstvách. Súčasne preveriť nevyužitie cenovo výhodnejších podmienok (napr. Lenzing).
 • V marci 2008 vedenie š.p. schválilo realizáciu projektu Lesy v meste. V spolupráci so správou väzenských zariadení mali byť vyrobené a inštalované stovky detských ihrísk. Projekt spracovala agentúra ID production. Priamym zadaním získala zákazku v hodnote 2 mil. Sk. Za tento honorár mala agentúra medializovať celý projekt. Vybudované bolo len jedno ihrisko, napriek tomu ID production svoj honorár dostala. Medializácia sa však nekonala... V čase schválenia projektu agentúra ID production ešte formálne neexistovala, zápis v obchodnom registri sa objavil až na sklonku apríla.
 • Zmluva s TriStar Magic o mediálnom poradenstve, ktorá bola pred dvoma či troma mesiacmi znížená z pôvodných 50 000 Sk mesačne na 32 000 Sk mesačne a konateľka spoločnosti odovzdáva každý mesiac pri fakturácii monitoringy, tlačové správy, vyhodnotenia medializácie atď., ktoré spracovávali pracovníci Odboru komunikácie.
 • Spôsob riešenia výsledkov auditu, ktorý odhalil škodu vo výške niekoľko miliónov pri obstarávaní stavebnej investície manipulačnej linky Beiler - Zembrod na OZ Námestovo. Išlo o dodatočné zvýšenie ceny s ktorou výherca pôvodne uspel. Za samotný audit, ktorý to rieši (v rozsahu 2 strán), vykonaný v roku 2008 spoločnosťou INTERAUDIT Zvolen sro., bolo zaplatené 2 mil. Sk.
 • Predčasné zrušenie nájomných zmlúv v 60 režijných revíroch štátneho podniku v rokoch 2007 - 2009 a ich následné prenajatie bez výberových konaní v čase kedy vrcholili prípravy na prijatie nového zákona o poľovníctve (účinný od 1. septembra 2009), ktorý zavádza povinnosť prenájmu štátnych revírov vo verejných súťažiach. (napr. prenájom poľovného revíru Čebovská Bukovina (2 566 ha), OZ Krupina za ročné nájomné 125 tis. Sk, pritom sa v tomto režijnom revíri sa dosahovali ročné tržby vyše 1 mil. Sk)
 • Rozdelenie zvernice Biela Skala (OZ Smolenice) výstavbou oplotenie v dĺžke cca 4 km a hodnote cca 1,5 mil. Sk (50 tis. €) na náklady štátneho podniku a následné prenajatie takto odčlenenej časti zvernice v závere roku 2008 za ročné nájomné 280 tis. Sk (9 300 €). Pred rozčlenením zvernice tu LESY SR nakúpili a vypustili kvalitnú zver v hodnote 1 mil. Sk (33 tis. €).
 • Rozpustenie prevádzky bažantnice Karikáš k 1.1.2009 a prepustenie zamestnancov bez vykonania riadnej inventúry. Následný prenájom bažantnice Karikáš - priestorov na odchov a lov bažantov bez výberového konania. Pritom v roku 2008, teda rok pred týmto prenájmom, štátny podnik v bažantnici Karikáš zakúpil novú technológiu liahnutia v hodnote 0,6 mil. Sk (20 tis. €) a vybudovalo nové vypúšťacie a odchovné zariadenia v hodnote 1,2 mil. Sk (40 tis. €).
 • Prenájom poľovného revíru Príslop (2 024 ha), OZ Námestovo v roku 2007 za ročné nájomné 31 tis. Sk (1029 €), čomu predchádzalo zrušenie zmluvy o predaj lovu zveri v tomto revíri v hodnote 1,15 mil. Sk (38 170 €) ročne.
 • Prenájom poľovného revíru a zvernice Svodín - Veľké Ludince (2 774 ha), OZ Palárikovo, kde bol v minulosti ulovený slovenský rekord daniela, za ročné nájomné 507 tis. Sk (16 830 €). Pričom LESY SR mali s tým istým nájomcom v rokoch 2004-2008 zatvorenú zmluvu na odpredaj lovu v tomto revíry v hodnote 2,8 mil. Sk (93 tis. Sk) ročne.
 • Predaj 100 % odstrelu od roku 2009 vo zvernici Vojnice - Bát. Kosihy (1 408 ha), OZ Palárikovo, kde bol v minulosti ulovený slovenský rekord muflóna, za cenu 25 tis. € (753 tis. Sk) ročne, z ktorej je ešte následne možná kompenzácia za krmivo vo výške 8 tis. € (265 tis. Sk). Pritom len bežné ročné náklady na prevádzku tejto zvernice, ktoré naďalej znášajú LESY SR, predstavujú 3-3,5 mil. Sk (100 - 115 tis. €) a v rokoch 2003-2006, pred úmyselným navodením úpadku zvernice sa tu dosahovali ročné tržby 5 mil. Sk (166 tis. €).
 • 100 % zmluvný predaj lovu v roku 2009 v ďalších 12 režijných poľovných revíroch na obdobie 10 rokov (5+5) bez výberových konaní za ceny, ktoré v priemere nedosahujú ani 50 % výšku hodnoty plánu lovu ocenenej podľa platného cenníka poplatkového lovu Lesov SR. Pritom LESY SR ešte z tejto ceny kompenzujú (uhrádzajú) kupujúcemu cenu dodaného krmiva. LESY SR sa v týchto zmluvách dobrovoľne zaväzujú uhradiť kupujúcemu zmluvnú pokutu až do výšky kúpnej ceny za každý kalendárny rok nenaplnenia tejto zmluvy.
 • Zmluva a dodatok zmluvy medzi LESMI SR a spoločnosťou ORMONDE s.r.o. vo veci výroby televízneho seriálu Rozprávanie stromov, kde bolo za 12 dielov uhradených takmer 6 miliónov Sk + DPH. Táto suma môže byť považovaná za neprimerane vyššiu (niekoľkonásobne), ako sú štandardné ceny podobných programov. Tento pohľad na vec zvýrazňuje skutočnosť, že mnoho náležitostí tvorby seriálu bolo vo významnom rozsahu vykonaných bezplatne vo vlastnej réžii (námety, scenáre, účinkujúci, doprava). Zároveň nebola dodávateľom dodržaná zmluva z pohľadu autorských práv.
 • Predaj horárne Repište v Sopotnickej doline na OZ Slovenská Ľupča, kde bola zamietnutá žiadosť aktívneho lesníka o jej poskytnutie vo forme služobného bytu a následne predaná do súkromného vlastníctva, napriek tomu, že je situovaná vo vnútri lesného fondu v správe LSR.
 • Vysoké poplatky pre externé právne služby napriek tomu, že podnik disponuje vlastným právnym odborom.
 • Výroba dvoch stolov pre kanceláriu generálneho riaditeľa v cene vyše 700 tis. Sk.
 • Zrekonštruovanie objektov v majetku LSR a ich následný predaj.
 • Neštandardné zmluvy pre vzdelávanie v Palárikove, resp. bez zmluvy.
 • Rozpredávanie majetku LSR - desiatky zmlúv.
 • Neprimerane nízky ročný prenájom za chatu Štampoch a rybník na OZ Levice,
 • Cenová a technologická opodstatnenosť inštalácie protipožiarneho monitorovacieho systému na OZ Kriváň.
Zamestnanci š.p. LESY SR, š.p. Banská Bystrica
Projektom Lesov pomáhalo i HZDS

Zoznam podozrivých položiek zostavených zamestnancami Lesov SR sa zastavil na čísle 27.

BANSKÁ BYSTRICA. Prelúskať sa zoznamom, ktorý zostavili zamestnanci riaditeľstva Lesov SR, zaberie riadnu chvíľu. Od nástupu nominanta HZDS Jozefa Miňdáša v roku 2006 podľa nich štátny podnik uzatvoril množstvo nevýhodných zmlúv.

Lesníkom sa napríklad nepozdáva projekt Lesy v meste, ktorý schválilo vedenie podniku. „V spolupráci so správou väzenských zariadení mali vyrobiť a inštalovať stovky detských ihrísk. Projekt spracovala agentúra ID production. Priamym zadaním získala zákazku za dva milióny korún, za čo mala medializovať celý projekt. „Vybudované bolo len jedno ihrisko a medializácia sa nekonala,“ hovoria lesníci.

Timea Keresztényová z ID Production tvrdí, že agentúra robila len prieskum záujmu miest a obcí o projekt a medializáciu podľa nej zabezpečili.

Podľa našich informácií sa prihlásilo viac ako 500 záujemcov. Postavilo sa napokon jediné ihrisko v Hlohovci, slávnostne ho vlani na deň detí otváral predseda HZDS Vladimír Mečiar. HZDS bolo v projekte aktívne, oslovilo aj obec Makov. Starosta Marián Masnica to potvrdil, z projektu napokon nič nebolo.

Štátny podnik podľa lesníkov tiež dával zákazky agentúram a právnickym kanceláriám, ktoré buď zabezpečovali, alebo mohli zabezpečovať ich štyria zamestnanci z komunikačného odboru. Spoločnosti TriStar Magic platili 1666 a v posledných mesiacoch 1066 eur mesačne za mediálne poradenstvo.

„Spoločnosť predkladá každý mesiac pri fakturácii monitoringy, tlačové správy, vyhodnotenia medializácie a podobne, ktoré spracovali pracovníci odboru komunikácie,“ hovorí pracovník komunikačného odboru Peter Gogola. Konateľka TriStar Magic Jana Krupová tvrdí, že ich oslovil štátny podnik. Na otázku, za koľko a či monitoring a tlačové správy robili pracovníci Lesov, odpovedala: „Je to predmetom zmluvy. Nemám vám k tomu viac čo povedať.“

Lesníci upozornili aj na nevýhodné prenájmy poľovných revírov. Lesník Ján Mičovský je presvedčený, že štátny podnik prichádza o 40 až 50 miliónov korún ročne v porovnaní s Čechmi, ktorí získavajú za prenájmy vo verejných súťažiach.

Daniel Vražda
Nakrúcal a zarobil i Nižňanský

Šéf Slovenskej televízie a jeho bývalá pravá ruka si nechali za dokument o lesoch zaplatiť milióny korún.

BRATISLAVA. Výhodné zákazky od Lesov SR pod vedením nominanta HZDS Jozefa Minďáša smerujú aj k vedeniu Slovenskej televízie. Štátny podnik zaplatil približne sedem miliónov korún (vyše 230­tisíc eur) za dokumentárny seriál, za ktorým stál aj generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský.

V roku 2007 si Lesy SR objednali od spoločnosti Ormonde dvanásťdielny televízny seriál Rozprávanie stromov. Ormonde patrí bývalému výrobnému riaditeľovi STV Jurajovi Dobišovi. Autorom námetu a režisérom dvanásťminútových dielov bol Nižňanský, v niektorých stál aj pred kamerou.

Scenár väčšiny častí napísal lesník Ján Mičovský. Zadarmo. „Nezobrali sme ani halier, lebo sme boli projektom nadšení. O to šokujúcejšie bolo, keď sme videli zmluvu. Za jeden diel štátny podnik zaplatil 450­tisíc korún bez DPH. Neskôr som videl aj dodatok k zmluve, kde sme už platili ďalších 90-tisíc za každý diel,“ hovorí lesník.

Mičovský opisuje seriál ako nízkonákladový. Štábu stačil jeden kameraman, nepotrebovali nijaké helikoptéry a mimoriadne náklady.

S Dobišom sa nám včera nepodarilo spojiť. Štefan Nižňanský hovorí, že Rozprávanie stromov bol jeho nápad. Na otázku, či nebol dokument predražený, reagoval: „Prečo sa ma pýtate také hlúposti. Obráťte sa na ľudí, ktorí o tom rozhodovali a kde vám môžu na to odpovedať.“

Mičovský tvrdí, že žiadal riaditeľa Minďáša, aby spoluprácu zastavil. „Naliehal som, aby sme neplatili, že je to veľa. Napriek tomu to dal zaplatiť. Povedal, že je to už príliš ďaleko a nedá sa to zastaviť,“ dodáva.

Daniel Vražda
Nahnevaní sú aj nábytkári a píly

Zväz spracovateľov dreva žiada vládu o odblokovanie vplyvov politických a lobistických skupín v štátnych podnikoch.

BANSKÁ BYSTRICA. Po lesníkoch sa ku kritikom vedenia Lesov pridal aj Zväz spracovateľov dreva, čo združuje píly a nábytkárov. Prekáža im, že sa nevedeli dostať k drevu zo Slovenska. „Problém je, že odborníci vo vedení sú politickí nominanti a tí nemôžu konať slobodne a kompetentne ako manažéri v súkromných firmách,“ hovorí hovorca zväzu Peter Zemaník.

les.jpg

Nábytkári chcú slovenské drevo. Často ho nemajú. FOTO – TASR

Aj oni hovorili o lobizme v Lesoch SR, čo skomplikoval prístup k surovine mnohým stredným a menším piliarskym podnikom. Tí, ktorí surovinu za vysoké ceny dostali, neboli na trhu konkurencieschopní.
Na klientelizmus a politický lobing v Lesoch spracovatelia dreva upozorňovali, tvrdí Zemaník. Odpoveď bola, že sa na to v štátnom podniku pozrú.

„Slovensko, štvrtá najzalesnenejšia krajina Európy, dováža rezivo z okolitých štátov a domáci piliari sú bez práce a zatvárajú spoločnosti. Na druhej strane sa drevo vyváža, síce za hotovosť, ale bez možnosti spracovať ho s vyššou pridanou hodnotou doma,“ upozorňuje Igor Patráš, prezident spracovateľov dreva.

wm

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 446
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 9 089
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 995
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 611
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 963
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 797
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 718
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 653
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 383
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 350

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.

Neprehliadnite tiež

Domov

Meteorológovia čakajú intenzívne zrážky, na Orave hrozia povodne

Na krajnom severe Slovenska môže v priebehu dňa spadnúť 35 až 45 mm zrážok.

Domov

Kiska: Facebook posilní tímy na vyhodnocovanie extrémistických príspevkov

Spolu s Petrom Pellegrinim sú pripravení spoločnosti pomôcť.

Domov

Prišla učiť angličtinu, pre políciu takmer nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci. Ak sa nedostanú na rad, tak musia krajinu opustiť.

Domov

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru. Krajský predseda Tibor Glenda zas hovorí o nátlaku na členov klubu.