BRATISLAVA.
Najvyšší súd dnes zrušil rozhodnutie ministerstva vnútra, ktoré združenie vlani rozpustilo, a rozhodnutie mu vrátil na opätovné konanie. ČTK to potvrdil Peter Préti z kancelárie súdu.
Slovenská pospolitosť je ako občianske združenie pokračovateľom zakázanej nacionalistickej strany Slovenská pospolitosť - Národná strana.
Súd uznal, že rozhodnutie ministra vnútra Roberta Kaliňáka bolo nezákonné a neboli splnené zákonné podmienky na rozpustenie Slovenskej pospolitosti. TASR o tom dnes informovala Slovenská Pospolitosť, ktorá verdikt zverejnila aj na svojej webovej stránke. "Opäť sa tak potvrdilo, že nie Slovenská pospolitosť, ale vláda a jej mocenské zložky porušujú zákony," uvádza sa v stanovisku.
Ministerstvo znova rozpustí Pospolitosť
Ministerstvo vnútra SR znovu rozpustí občianske združenie Slovenská pospolitosť (SP), pretože neupustilo od svojej nezákonnej činnosti. Uviedol to dnes hovorca rezortu Erik Tomáš v reakcii na verdikt Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý zrušil rozhodnutie ministerstva z 12. novembra minulého roku o rozpustení SP a vec mu vrátil na ďalšie konanie.
"Najvyšší súd spochybnil procesno-formálne okolnosti nášho rozhodnutia a my v súlade s verdiktom tieto nedostatky odstránime. Keďže spomínané občianske združenie neupustilo od nezákonnej činnosti, sme pripravení v krátkom čase opäť rozhodnúť o jeho rozpustení," povedal Tomáš. Ako ďalej dodal, spomínané procesno-formálne nedostatky sa týkajú problémov s doručovaním výzvy na to, aby združenie upustilo od svojej nezákonnej činnosti. "V čase doručovania výzvy neboli zástupcovia tohto združenia zastihnuteľní ani osobne, ani poštou," povedal hovorca.
Rozpustenie mal byť dôkaz netolerovania extrémistov
Ministerstvo 12. novembra 2008 oficiálne rozhodlo o rozpustení združenia. "Združenie vyvíjaním činnosti roznecuje nenávisť a neznášanlivosť z národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov, čím sleduje dosahovanie svojich cieľov spôsobmi, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR a zákonmi," uviedlo vtedy ministerstvo. Rezort vnútra tak urobil po ukončení prešetrovania činnosti a pôsobenia tohto občianskeho združenia.
Približne 500 prevažne mladých pravicových extrémistov 17. novembra minulého roka pod dohľadom mestskej aj štátnej polície demonštrovalo v uliciach centra Bratislavy v rámci zhromaždenia Pochod za slobodu. Bola to reakcia na rozpustenie združenia 12. novembra ministerstvom. Okoloidúci si tak mohli vypočuť heslá ako "Nedáme sa umlčať", "Policajný teror nikdy viac", "Slobodu slova" či "Chceme pospolitosť".
"Rozpustenie Slovenskej pospolitosti je dôkazom, že vláda SR nebude ani minimálne tolerovať šírenie národnostnej či rasovej neznášanlivosti, prípadne neofašistické a neonacistické združenia," reagoval na rozpustenie združenia v novembri 2008 premiér Robert Fico.
Stranu súd zakázal, občianske združenie nie
Slovenská pospolitosť ako občianske združenie funguje od roku 1995. Od vzniku až do súčasnosti sa pohybuje v ultrapravicovom priestore, kladné hodnotenie fašistického režimu z rokov 1939 až 1945 a založenie strany Slovenská pospolitosť - Národná strana ju však posúvajú na hranicu radikálneho spektra smerom k extrémizmu. Konštatuje to nezávislá správa o plnení bezpečnostnej politiky v oblasti extrémizmu.
Spomínanú národnú stranu rozpustil Najvyšší súd 1. marca 2006 pre jej nesúlad s Ústavou SR. Dôvodom na zrušenie tohto subjektu bola časť jeho programu "Stavovský štát", v ktorej hlásal obmedzenia volebného práva.
Slovenskú pospolitosť treba podľa lídra národniarov zrušiť
Dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorým sa zrušilo rozhodnutie Ministerstva vnútra (MV) SR o rozpustení Slovenskej pospolitosti, je pre lídra SNS Jána Slotu nepochopiteľné. "Nepatrím medzi tých, ktorí by chceli spochybňovať rozhodnutia slovenských súdov. Toto rozhodnutie je však pre mňa nepochopiteľné a pevne si stojím za názorom, že extrémistické združenie ako Slovenská pospolitosť treba zrušiť, lebo nemá čo robiť v modernom európskom štáte," uviedol dnes prostredníctvom Tlačového odboru SNS pre TASR.
Rozhodnutie žiadneho slovenského súdu nemôžeme spochybňovať, veď súdna moc je jedným z pilierov demokratického fungovania štátu. Na druhej strane som však šokovaná rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, že rozhodnutie ministra Kaliňáka bolo nezákonné a neboli splnené zákonné podmienky na rozpustenie Slovenskej pospolitosti," reagovala na aktuálnu tému aj prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Podľa jej slov v prípade, že je tomu naozaj tak, potom dnešná skúsenosť poukazuje na to, že sa treba veľmi vážne zaoberať legislatívou v tomto smere, pritvrdiť ju a prijať zákon, ktorý by jednoznačne postavil mimo zákona všetky podobné extrémistické hnutia.