BUDAPEŠŤ. Slovenský zákon o štátnom jazyku je podľa maďarského premiéra v rozpore s textom aj s duchom základnej medzištátnej zmluvy medzi Maďarskom a Slovenskom ako aj iných medzinárodných zmlúv.
Dlho plánované a odkladané oficiálne stretnutie medzi maďarským a slovenským premiérom bude závisieť od ďalšieho vývoja situácie, cituje Bajnaia maďarská tlačová agentúra MTI.
Čítajte komentár Petra Morvaya: Facka cez Dunaj.
Slovenský jazykový zákon už v utorok skritizovalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa stanoviska ministerstva Maďarsko rešpektuje suverénne právo akejkoľvek krajiny prijímať ľubovoľné zákony, ale vyjadruje "poľutovanie nad spôsobom, akým si slovenský parlament toto právo interpretuje." Krok slovenského parlamentu je "znepokojujúci z hľadiska medzinárodného práva a predstavuje pochybný politický odkaz," vyhlásila hovorkyňa ministerstva zahraničia Zsuzsanna Mátraiová.
Stretnutie Bajnaia s Ficom otázne
Aj podľa ministerstva zahraničia záleží teraz na slovenskej strane, či sa uskutoční oficiálne stretnutie Bajnaia so slovenským premiérom Robertom Ficom. Maďarsko už v tejto veci urobilo všetko, čo bolo v jeho silách, vyhlásil v utorok šéf maďarskej diplomacie Péter Balázs. Maďarsko je podľa neho otvorené akýmkoľvek témam, no v niektorých princípoch nepoľaví. Podľa Balázsa sa slovenská strana "odklonila" od niektorých zásad, na ktorých dodržiavaní sa dohodli ministri zahraničných vecí oboch krajín, napríklad, že nikto nebude obviňovať druhú stranu z extrémizmu, alebo to, že problémové otázky sa nebudú pretriasať na verejnosti.
Podľa zákona zákona o štátnom jazyku, ktorý v utorok prijal slovenský parlament, musia napríklad národnostné školy viesť všetky dokumentácie dvojjazyčne. Doteraz tak museli vypisovať len pedagogickú dokumentáciu. Pamätníky, pomníky a pamätné tabule, ktoré obsahujú text v cudzom jazyku, budú musieť mať aj slovenský ekvivalent. Cudzojazyčný text musí byť napísaný menším alebo rovnako veľkým písmom ako text v štátnom jazyku. Stavebník musí dať posúdiť rezortu kultúry, či text vyhovuje.
Horváth: Maďarsko je pred voľbami, hrá slovenskou kartou
Maďarsko má naďalej veľký záujem hrať slovenskou kartou. Predseda parlamentného zahraničného výboru Juraj Horváth tvrdí, že je v nepretržitej predvolebnej kampani. Povedal to v súvislosti s poslednými vyjadreniami maďarských politikov na zákon o používaní štátneho jazyka, ktorý prijal slovenský parlament v utorok. Stanovisko agentúre SITA poskytla Barbora Bruteničová z Národnej rady SR.
Horváth povedal, že politický súboj medzi stranami Fidesz a Jobbik o získanie hlasov maďarských extrémistov úspešne zabezpečuje pokračovanie a dokonca stupňovanie radikálnej rétoriky na maďarskej politickej scéne. Pripomenul, že ekonomickú a politickú nestabilitu sa Fidesz pokúša zastrieť "priehľadnou lžou o údajnom inštitucionalizovanom prenasledovaní Maďarov na Slovensku". Touto kampaňou podľa neho šéf Fideszu Viktor Orbán aktivizuje voličov Pála Csákyho v jeho súboji s Bélom Bugárom.
Horváth označil za poľutovaniahodné, že Fidesz a radikálna časť maďarského politického života prejavuje svoj trvalý záujem výlučne o príslušníkov maďarských menšín v susedných krajinách. "Doteraz sme z ich strany nezaregistrovali rovnaký záujem o občanov Maďarska inej ako maďarskej národnosti," uviedol.
Očakáva ďalší dialóg
Schválením novely zákona o štátnom jazyku podľa predsedu slovenského výboru poslanci potvrdili, že popri regionálnych, menšinových alebo svetových či iných cudzích jazykoch sa na Slovensku musí používať aj univerzálny dorozumievací štátny jazyk, ktorým je slovenčina. "Existencia jedného spoločného dorozumievacieho a integrujúceho jazyka je samozrejmým, prirodzeným a rešpektovaným nástrojom komunikácie vo všetkým európskych krajinách, vrátane Maďarska," dodal.
Záujem maďarských politikov o používanie slovenčiny ako štátneho a univerzálne zrozumiteľného jazyka na území Slovenska treba v tomto kontexte považovať za pozoruhodný, uviedol Horváth. Tvrdí, že by však privítal aspoň rovnaký záujem venovaný maďarskými politikmi používaniu slovenčiny ako menšinového jazyka v Maďarsku. "Taký záujem by určite ocenila aj Rada Európy, ktorá dlhodobo práve Maďarsko kritizuje za porušovanie záväzkov v oblasti používania menšinových jazykov," dodal.
Horváth, ktorý v júni nahradil na poste Borisa Zalu, tvrdí, že po nástupe do svojej funkcie oslovil listom šéfa Zahraničného výboru Národného zhromaždenia Maďarskej republiky Zsolta Németha. vyjadril záujem zachovať kontinuitu slovensko-maďarského dialógu a potvrdil pozvanie na Slovensko pre maďarský výbor. Očakáva, že aj napriek súčasným reakciám bude na jeseň dialóg o vzájomných vzťahoch pokračovať.