BRATISLAVA. O termíne krajských volieb dnes rozhodol predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Obyvatelia krajiny už tento rok vyberali hlavu štátu v dvojkolových voľbách, začiatkom júna sa zas uskutočnili voľby do Európskeho parlamentu. Časť voličov absolvovala v apríli doplňujúce voľby do samospráv obcí a miest.
Paška zároveň vyzval na vyššiu účasť. "Odporúčam ľuďom, aby neboli ľahostajní k tomu, kto a ako rozhoduje o veciach, ktoré sa bezprostredne týkajú ich života," povedal dnes novinárom. Upozornil, že samosprávne kraje disponujú miliardami korún a mnohými kompetenciami.
V minulosti sa pritom krajské voľby netešili príliš veľkému záujmu voličov. Prvých volieb do samosprávnych krajov sa v decembri 2001 zúčastnila v oboch kolách približne štvrtina voličov. O štyri roky nato bola účasť ešte nižšia, v prvom kole sa voľby zúčastnilo asi 18 percent voličov, v druhom svoje právo využilo zhruba 11 percent občanov.
Politické strany v posledných krajských voľbách vstupovali do viacerých neobvyklých koalícií, nezriedka išli spolu do volieb vtedy vládna SDKÚ-DS a opozičný Smer-SD. Paška nevylúčil, že podobná situácia sa zopakuje aj v tohtoročných voľbách. "Pravdepodobne tá variabilita koalícií bude opäť vychádzať z pragmatického prístupu čo a ako sa dá presadiť," dodal.
Šéfom samosprávneho kraja sa v prvom kole stane ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Pokiaľ sa to ani jednému z uchádzačov nepodarí, občania budú o predsedovi samosprávneho kraja rozhodovať v druhom kole. V predchádzajúcich voľbách sa takmer vždy o županovi rozhodovalo až na druhýkrát.
Za poslancov krajského zastupiteľstva budú zvolení tí kandidáti, ktorým dá svoj hlas najviac voličov v príslušnom volebnom obvode. V súčasnosti pôsobí v ôsmich samosprávnych krajoch 412 poslancov. Počet volených poslancov sa však môže zmeniť, keďže zastupiteľstvá môžu do 65 dní pred voľbami rozhodnúť aj o zmene počtu poslancov.
O post predsedu kraja či poslanca krajského zastupiteľstva sa môžu okrem nominantov politických strán uchádzať aj nezávislí záujemcovia. Ak chcú kandidovať na poslancov, potrebujú petíciu najmenej so 400 podpismi voličov príslušného volebného obvodu. Nezávislý kandidát na župana potrebuje najmenej 1000 podpisov od voličov príslušného samosprávneho kraja. Kandidátne listiny treba doručiť príslušnému zapisovateľovi volebnej komisie samosprávneho kraja najskôr do 40 dní pred voľbami. Predvolebná kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb.