BRATISLAVA. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal člen iniciatívy a signatár výzvy adresovanej národnostným menšinám Stanislav Bajaník.
"Apelujeme na príslušníkov národnostných menšín, aby nepodliehali demagógii SMK a maďarských politikov," vyhlásil Bajaník. Novela zákona podľa neho neporušuje status quo práv národnostných menšín, len zlepšuje možnosti realizovať ochranu štátneho jazyka v praxi.
"Je to zákon o štátnom jazyku, nie o jazyku menšín a je plne v súlade s Ústavou SR a Európskou chartou ľudských práv," dodal. Súčasťou charty je totiž aj pasáž, ktorá hovorí, že podpora menšinových jazykov nemá ísť na úkor štátneho jazyka.
"Novela rieši, zabezpečuje, poisťuje jazykové práva slovenského národa v duchu platnej európskej legislatívy pre všetky zmluvné štáty Európskej únie, ktoré je teda povinné rešpektovať aj Maďarsko," vyhlásil Bajaník.
Signatári výzvy preto ostro odsudzujú vyhlásenia Pála Csákyho, podľa ktorého je novela prejavom "jazykového imperializmu", ako aj vyjadrenia maďarských politikov o obmedzovaní menšinových práv Maďarov na Slovensku.
Občianska iniciatíva Za slovenský juh - žijeme tu spolu bola založená 20. augusta 2008 v Dunajskej Strede na podporu spoločných programov a projektov na posilnenie vzájomnej tolerancie a úcty medzi väčšinovým národom a menšinami. V súčasnosti má niekoľko sto členov, najmä Slovákov z južného Slovenska.
Paška bude Sziliovej vysvetľovať zákon o štátnom jazyku
Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška pošle dnes svojej maďarskej partnerke Katalin Sziliovej list, v ktorom jej chce vysvetliť, že novela zákona o štátnom jazyku "nemá nič spoločné s akýmkoľvek sofistikovaným útokom na nielen maďarskú, ale ktorúkoľvek inú menšinu, ktorá žije na Slovensku". Paška o svojom úmysle informoval dnes na pôde parlamentu.
S rovnakým cieľom sa už stretol aj s veľvyslancami členských krajín Európskej únie a Spojených štátov amerických v SR, a to hneď po tom, ako zákon z dielne rezortu kultúry schválil parlament. "Spolu s ministrom kultúry Marekom Maďaričom sme im vysvetlili naše postoje a pokúsili sa odstrániť tú mieru vysokej dezinterpretácie, ako aj chybného prístupu," priblížil priebeh stretnutia Paška, podľa ktorého však maďarská strana naďalej nechce pochopiť, že prijatie zákona o štátnom jazyku je v prospech ľudí.
Predseda NR SR zároveň zdôraznil, že odmieta udržiavať napätie v slovensko-maďarských vzťahoch, a preto sa aj naďalej bude usilovať o to, aby boli vzťahy medzi týmito dvoma štátmi dobré. "Toto napätie nikomu neprospieva. Využívam všetky kanály na to, aby som eliminoval tlak, ktorý prichádza," uzavrel.
Na základe novely zákona o štátnom jazyku bude dodržiavanie pravidiel štátneho jazyka od septembra 2009 pod prísnejším dohľadom ministerstva kultúry. Poslanci NR SR v utorok (30.6.) 79 hlasmi zo 136 prítomných schválili širokodiskutovanú vládnu novelu zákona, ktorá okrem iného opätovne zavádza sankcie za nedodržiavanie spisovnej slovenčiny.