BRATISLAVA. „Štátne lesy majú dvadsaťšesť závodov, z toho štrnásť závodov politicky spravujú nominanti Smeru, sedem závodov SNS a päť HZDS," povedal v stredu v STV bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS. Spresnil tak slová rozvojovo-technického riaditeľa podniku Petra Chrusta pre SME, ktorý tvrdil, že HZDS dostalo osem miest a Smer jedenásť.
Keby došlo k otvorenému konfliktu medzi Ficom a Mečiarom, ani marketingovo talentovanému šéfovi Smeru by sa nemohlo podariť to, čo pri Veľkom Slavkove - zvaliť vinu výlučne na HZDS.
Marián Leško o štátnych lesoch - kliknite
Jureňov štátny tajomník Marián Záhumenský zo Smeru však hovorí, že o delení politického vplyvu v štátnych lesoch nevie. „Myslím, že došlo k personálnej obmene ani nie všetkých riaditeľov - tých vymenúva podľa výberových konaní generálny riaditeľ, ktorý je politicky príslušný HZDS," vracal zodpovednosť k hnutiu Vladimíra Mečiara Záhumenský. Ten si ešte ako štátny tajomník s lesmi rozumel, zadarmo od nich dostal povolenku na odstrel jeleňa.
Jureňa však na svojich slovách trvá a hovorí, že zodpovednosť za súčasnú situáciu v štátnych Lesoch nesie celá vládna koalícia i samotný premiér. „Závody sa delia podľa výsledkov volieb tak ako ministerské kreslá. Smer má väčšiu zodpovednosť z pohľadu riaditeľov závodov, ale aj z pohľadu centrálneho vedenia," povedal Jureňa SME.
O politike v Lesoch SR mlčia aj ďalší poslanci koalície a samotný generálny riaditeľ podniku Jozef Minďáš, nominant HZDS. „Ak politici uvádzajú nejaké čísla, je to ich záležitosť."
Zo štátnych lesov podľa zamestnancov podniku mizne drevo, vedenie prepadlo klientelizmu a prenajíma poľovné revíry podozrivo a ľuďom blízkym koalícii.
Premiér Robert Fico vyzval v stredu ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka z HZDS, aby Minďáša odvolal. Hnutie včera reagovalo tak, že situáciu v podniku má na svedomí ekonomická kríza a samo žiada zmeny. „Pre zlyhanie pri riadení podniku by vedenie ako celok malo odstúpiť," napísalo vo vyhlásení.

Beata
Balogová
