BRATISLAVA. Od piatku je vranovská sudkyňa Viera Petríková prvou ženou ministerstva spravodlivosti a druhou v Súdnej rade. Hoci sedí na dvoch stoličkách, oboch riadiacich, problém v tom nevidí. Ako nová ministerka sa členstva v Súdnej rade nechce vzdať. Dôvodom je aj to, že si členstvo v Súdnej rade veľmi váži. „Skutočne veľmi rada pracujem v prospech sudcov,“ povedala krátko po vymenovaní.
Petríková sa spolieha na to, že zákon jej vzdanie sa členstva v rade neprikazuje. Nezávislosť výkonnej a súdnej moci vraj neohrozí. Aby sa tak nestalo, sľúbila, že pri rokovaniach o návrhoch z dielne ministerstva alebo týkajúcich sa ministerstva na radu nepríde a nebude teda o nich ani hlasovať.
Rozhodnutie novej ministerky spravodlivosti zostať aj členkou Súdnej rady odporuje nielen zdravému rozumu, ale najskôr aj zákonu a ústave. Komentár Lukáša Filu.
Rozpor vidí aj koalícia Splývanie funkcií členov Súdnej rady za vládu navrhuje minister spravodlivosti – Petríková by sa tak mohla navrhnúť sama; minister môže pozastaviť výkon funkcie disciplinárne stíhaným sudcom. Ak sa odvolajú, rozhoduje o tom Súdna rada – Petríková by tak prehodnocovala svoje vlastné rozhodnutia; Súdna rada dáva ministrovi súhlas na účasť na jej rokovaní.
Pre väčšinu koaličných aj opozičných politikov je takáto záruka slabá. Zastala sa jej len Katarína Tóthová z HZDS, ktoré ministerku do funkcie nominovalo. „Pokiaľ to z predpisov a zo štatútu Súdnej rady nevyplýva, tak je to jej rozhodnutie,“ povedala Tóthová.
„To je totálne nezlučiteľné,“ myslí si predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru. „Keď hovoríme o nezávislosti súdnej moci, šéf rezortu spravodlivosti ako vrcholný reprezentant výkonnej moci by nemal byť členom vrcholného samosprávneho orgánu riadenia súdnictva,“ hovorí.
Klub vyvolených Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ hovorí, že vzniká absurdná situácia. Zo Súdnej rady má podľa nej odísť.
Daniel Lipšic z KDH hovorí, že zo Súdnej rady sa takto pomaly stáva politický orgán. Jej členom je totiž aj štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SNS Daniel Hudák, ako aj predseda Najvyššieho súdu, bývalý minister za HZDS Štefan Harabin.
Z justície sa podľa neho vytvára „akýsi klub pre vyvolených, pre nejakú skupinu spolužiakov a ich detí“. Aj preto by sa podľa neho mal po voľbách zmeniť zákon.
Sudcovia na ministerstve Petríková je v poradí treťou sudkyňou v histórii slovenských vlád, ktorá sa stala ministerkou spravodlivosti.
Pred ňou to bol v rokoch 1994 až 1998 nominant Združenia robotníkov Slovenska Jozef Liščák, ktorý sa však do súdnej funkcie nevrátil.
Štefan Harabin, ktorého Petríková strieda, sa stal predsedom Najvyššieho súdu. Petríková hovorí, že sa na vranovský súd chce vrátiť aj o rok, keď sa má jej funkčné obdobie ministerky skončiť. Svoju nadstraníckosť vraj za tých dvanásť mesiacov nestratí. „Túto funkciu beriem ako apolitickú,“ povedala o ministerskom poste.

Beata
Balogová
