VYSOKÉ TATRY. Rozšírenie lykožrúta vo Vysokých Tatrách oproti vlaňajšku výrazne stúplo, na niektorých miestach aj o polovicu. Škodcovi pomáha teplé počasie. ČTK to povedal hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel. Podľa ochranárov však hmyz napriek vyššiemu počtu napadne menej stromov. Lykožrútová kalamita v Tatrách od roku 2004 zničila rozsiahle plochy lesa.
"Množstvo lykožrúta sa zatiaľ nedá presne odhadnúť, oproti vlaňajšku je to však prudký nárast, pomáha mu najmä teplé a suché počasie," uviedol Šturcel. Najviac postihnuté sú podľa Šturcela Tichá a Kôprová dolina, okolie Tatranskej Lomnice a Kežmarských Žľabov a oblasť Tatranskej Javoriny.
Lykožrútov bolo vlani v Tatrách podľa ekológov až o 40 percent menej ako v roku 2007. Dôvodom podľa Šturcela vtedy bola najmä chladná jar, tento rok naopak počasie hmyzu praje.
"Lesníci zatiaľ hovoria o náraste počtu hmyzu, dôležitý však bude počet napadnutých stromov, ten podľa mňa tento rok opäť klesne," uviedol Erik Baláž z lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Dôvodom by podľa Baláža mohlo byť napríklad to, že lykožrút už v lesoch nenájde dostatok starých a oslabených smrekov, ktoré by mohol napadnúť.
O príčinách vzniku lykožrútovej kalamity sa lesníci a ochranári sporia. Hmyz sa rozmnožil po ničivej veternej smršti, ktorá v roku 2004 zanechala v Tatrách rozsiahle územia s polámanými stromami. Tie štátne lesy TANAP-u z veľkej časti spracovali, ochranári to kritizovali.
Lesníci chcú lykožrúta likvidovať viacerými spôsobmi. V nižších stupňoch ochrany pília a odvážajú napadnuté stromy. V lesoch tiež umiestnili asi 5000 chemických lapačov hmyzu. Na územiach v piatom, najvyššom stupni ochrany, však už človek proti lykožrútovej kalamite nesmie nijako zasahovať.
Podľa lesníkov sú ihličnaté lesy Vysokých Tatier v najhoršom stave za uplynulých viac ako 60 rokov. Hmyz len v rokoch 2007 a 2008 zničil okolo 2000 hektárov lesa.
Lykožrút v krajine napadol lesy aj v iných oblastiach, boj proti škodcovi finančne podporila vláda. Koncom minulého roku schválila 49,8 milióna eur (1,5 miliardy korún) na sériu zásahov proti lykožrútovi, vrátane chemických postrekov, čo vyvolalo ostrú kritiku ochranárov.