SME

Blanárik dal ďalšiu spornú previerku

Sitom NBÚ prešiel spravodajský dôstojník komunistického režimu Svatopluk Ratuský. Za Mečiara sa mal podieľať na únose Kováča, za Fica pracuje v bezpečnostnej rade štátu.

Hlavnou úlohou Pohraničnej stráže bolo zadržať ľudí, ktorí chceli ujsť na Západ.Hlavnou úlohou Pohraničnej stráže bolo zadržať ľudí, ktorí chceli ujsť na Západ. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

Pred revolúciou robil problémy ľuďom, ktorí chceli ujsť na Západ. Za Mečiara sa mal ako príslušník SIS podieľať na únose prezidentovho syna. Po nástupe Ficovej vlády sa zamestnal v bezpečnostnej rade štátu, hoci nemal bezpečnostnú previerku. Teraz ju už má – vďaka nominantovi HZDS Františkovi Blanárikovi.

BRATISLAVA. Minulosť spravodajského dôstojníka komunistického režimu nie je prekážkou pri získaní bezpečnostnej previerky. Presvedčil sa o tom aj zamestnanec bezpečnostnej rady štátu Svatopluk Ratuský, ktorému udelil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) bezpečnostný certifikát na stupeň dôverné. Denníku SME to potvrdil hovorca predsedu vlády Braňo Ondruš. Pri výsluchoch používali represívne metódy, pričom sa riadili pokynmi ŠtB. Podozrivých zastrašovali a niekedy im aj odobrali cestovné doklady. „Zaisťovali osoby podozrivé z prípravy emigrácie, vykonávali aj predbežné vyšetrovacie úkony. ŠtB potom začala trestné stíhanie, pričom mnohé prípady sa skončili súdnym postihom,“ tvrdí Morbacher.

SkryťVypnúť reklamu

Ratuský pracuje v bezpečnostnej rade od januára 2007. Rada rokuje o utajovaných skutočnostiach, ktoré sa týkajú Slovenska aj NATO.

V čase neprítomnosti Ratuský zastupuje riaditeľa kancelárie rady Igora Urbana, nominanta HZDS. Nominantom Mečiarovej strany je aj riaditeľ NBÚ František Blanárik, ktorý udelil Ratuskému previerku.

Fico: Je to v poriadku

Ratuský bol pred revolúciou príslušníkom Spravodajského oddelenia 11. brigády Pohraničnej stráže Bratislava. Táto zložka pracovala podobnými metódami ako ŠtB, s ktorou aj úzko spolupracovala. Jej hlavnou úlohou bolo sledovať a zadržať ľudí, ktorí chceli za komunizmu emigrovať na Západ. Ľudia ako Ratuský ich po neúspešnom pokuse o útek do Rakúska či Nemecka vypočúvali, väčšina z nich skončila v cele predbežného zadržania. Nasledoval súd a problémy v zamestnaní aj v osobnom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Premiérovi a predsedovi bezpečnostnej rady Robertovi Ficovi (Smer) Ratuského minulosť neprekáža. „Rozhodnutie NBÚ vzal vedúci Úradu vlády (Ratuského priamy nadriadený – pozn. red.) na vedomie, keďže pán Ratuský spĺňa všetky zákonné podmienky na výkon svojej funkcie,“ povedal Ficov hovorca Ondruš. Minister vnútra a podpredseda bezpečnostnej rady Robert Kaliňák na otázky neodpovedal.

Mal to v rodine

Z Ratuského spisu, ktorý denníku SME sprístupnil Ústav pamäti národa (ÚPN), vyplýva, že bol „iniciatívnym a svedomitým“ spravodajským dôstojníkom, ktorý dosahoval „dobré výsledky“. Pre prácu v armáde mal ideálny kádrový profil – jeho otec, vojak z povolania, bol v Pohraničnej stráži predsedom straníckej organizácie. Komunistkou bola aj Ratuského matka, absolventka Večernej univerzity marxizmu-­leninizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Ratuský sa stal členom strany ako 20-ročný. „Vojakom z povolania sa chcem stať preto, že chcem brániť a ochraňovať výdobytky socialistickej spoločnosti,“ napísal v žiadosti o prijatie. V armáde najskôr pracoval ako zdravotník, neskôr sám požiadal o prevelenie k pohraničiarom. Ratuský bol veliteľom motostreleckej aj streleckej čaty, z rotmajstra to dotiahol až na kapitána.

Medaily a odmeny

Jeho nadriadení si cenili prehľad v domácej aj zahraničnej politike, ktorú „dokáže vysvetliť aj ostatným súdruhom“. „Dbá o svoj politický rast, študuje materiály zo zjazdov KSČ, KSSS aj diela klasikov marxizmu­-leninizmu.“ Ratuský vynikal aj ako spravodajský dôstojník, pričom dostal dve medaily – „Za službu vlasti“ a „Za zásluhy o ochranu hraníc ČSSR“. Stal sa aj členom „Vzorného kolektívu PS“.

SkryťVypnúť reklamu

„Aktívne sa zapája do riešenia konkrétnych signálov v súvislosti s ochranou štátnych hraníc, za čo bol niekoľkokrát odmenený,“ napísal o Ratuskom plukovník Viktor Gallo. Ešte mesiac pred revolúciou dostal Ratuský tisíc korún za „aktívny a iniciatívny prístup pri riešení zadržaných narušiteľov štátnej hranice“.

V tom čase sa pokúšali emigrovať na Západ stovky ľudí, predovšetkým z východného Nemecka. Z vtedajších štatistík vyplýva, že pohraničiari zadržali viac ako 99-percent utečencov.

Ratuský: Neobťažujte ma

Ratuský už o svojej minulosti spravodajského dôstojníka hovoriť nechce. „Neobťažujte ma,“ povedal SME. Minulý rok však priznal, že ako vojak z povolania pracoval v Pohraničnej stráži. Čo konkrétne robil, nepovedal. „Keď som odchádzal, musel som podpísať mlčanlivosť,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Ratuský bol v 90. rokoch v protiteroristickom odbore SIS. Podľa bývalého riaditeľa tajnej služby Ladislava Pittnera sa podieľal aj na únose Michala Kováča mladšieho. Ratuský to poprel.

Tajní z komunistických hraníc sú rozlezení všade

Bývalí spravodajskí dôstojníci sú dodnes vo verejných funkciách. Ich nadriadeným to neprekáža.

BRATISLAVA. Milan Lovich je vedúcim osobného úradu v Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Pred revolúciou bol zástupcom náčelníka Spravodajského oddelenia 11. brigády Pohraničnej stráže Bratislava.

Trochu zmätený

Jeho otec bol vojakom z povolania, brat a sestra príslušníkmi ZNB. Lovich vyštudoval vojenské gymnázium a Vysokú školu ZNB – smer ŠtB.

„V krízovom období rokov 1968 – 1969 som bol trochu zmätený, no vďaka starším súdruhom a hlavne rodičom som skoro pochopil situáciu a svoje názory som si upevnil na ideách marxizmu­leninizmu. Môj ideový a politický rast bol potvrdený tým, keď som bol prijatý za člena KSČ,“ napísal Lovich v žiadosti o prijatie do armády. Členom strany sa stal ako 19-ročný.

SkryťVypnúť reklamu

Lovich absolvoval aj špeciálny spravodajský kurz pre operatívnych pracovníkov Pohraničnej stráže. Pôvodom ošetrovateľ to z rotmajstra dotiahol až na majora. „V práci je príkladný, obetavý, iniciatívny a zodpovedný. Získal dostatok praktických skúseností na úseku spravodajskej práce, ktoré plne využíva pri riadení spravodajskej skupiny,“ napísal o Lovichovi plukovník Bohuslav Pelán. Za prácu v stráži dostal vyznamenania aj odmeny. V októbri 1989 to bolo 1500 korún za „aktívny a iniciatívny prístup pri riešení zadržaných narušiteľov štátnej hranice“.

Lovich, ktorý sa mal ako príslušník SIS podieľať aj na únose Michala Kováča mladšieho, o svojej minulosti spravodajského dôstojníka hovoriť nechce. „Nemám vám čo povedať. Ďakujem,“ povedal a zložil telefón.
Mlčí aj minister životného prostredia Viliam Turský (SNS). „Inšpekcia životného prostredia je samostatnou organizáciou, obráťte sa na jej riaditeľa,“ odkázala nám jeho hovorkyňa Jana Kaplanová.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľovi inšpekcie Otovi Hornákovi Lovichova minulosť neprekáža. „V zmysle zákona o štátnej službe spĺňa všetky predpoklady na prácu štátneho zamestnanca.“

Policajt

Stanislav Klobučník je jedným z veliteľov Mestskej polície v Bratislave. Pred revolúciou bol náčelníkom 2. spravodajskej skupiny Petržalka.

Pôvodom technik to v armáde dotiahol až na majora. Vyštudoval aj Vysokú školu ZNB – fakultu ŠtB. O jeho práci spravodajského dôstojníka sa toho veľa nevie, keďže zo spisu sa zachovalo len niekoľko strán.
Klobučník sa nechcel o minulosti baviť. Náčelníčke Mestskej polície v Bratislave Zuzane Zajacovej však neprekáža. „Pri výkone svojej práce neprichádza do styku s utajovanými skutočnosťami.“

Zelená ŠtB

Sieť agentov, konšpiračné byty, zastrašovanie. Práca spravodajského dôstojníka na hraniciach so Západom sa v ničom nelíšila od obávanej ŠtB.

BRATISLAVA. Spravodajské oddelenie Pohraničnej stráže pôsobilo najmä na území vtedajšieho Československa. Jeho dôstojníci však operovali až do hĺbky 60 kilometrov na území Rakúska či západného Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

„Vytvárali priestor na prechod agentov rôznych zložiek ŠtB cez hranicu,“ hovorí riaditeľ sekcie dokumentácie ÚPN Ľubomír Morbacher. Podľa neho majú na svedomí aj únosy či vraždy ľudí, ktorí sa pokúšali ujsť na Západ.
Hlavným cieľom bolo ich zadržanie ešte na území Slovenska. Spravodajskí dôstojníci mali podobne ako ŠtB vybudovanú rozsiahlu sieť agentov a dôverníkov, ktorí pracovali v hraničnom pásme aj mimo neho.

„Cez týchto ľudí získavali informácie o podozrivých osobách s protištátnymi názormi a príprave občanov na emigráciu,“ povedal Morbacher. So svojimi informátormi sa stretávali aj v konšpiračných a prepožičaných bytoch.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Coco Gauffová.

Dvadsaťjedenročná Američanka chce zapôsobiť aj mimo tenisu.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu