BRATISLAVA. Speváci, tanečníci a hráči na dychové nástroje zo súborov zriadených Ministerstvom kultúry (MK) SR budú môcť od januára požiadať o špeciálnu rentu. Vyplýva to z poslaneckej novely zákona o divadelnej činnosti, ktorú 24. júna prijal parlament a dnes ju podpisom potvrdil prezident Ivan Gašparovič.
Na osobitný príspevok vo výške polovice priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve za minulý rok budú mať nárok tanečníci po 22 rokoch a speváci a hráči na dychové nástroje po najmenej 30 rokov pôsobenia v inštitúciách zriadených MK SR. Podľa ministerstva kultúry sa to bude týkať asi 30 bývalých umelcov, z toho 20 tanečníkov, ktorým by štát ročne vyplatil spolu asi 100 až 130 tisíc eur.
Príspevok bude vyplácať MK SR každý mesiac zo svojich zdrojov. Jeho vyplácanie sa automaticky skončí, keď umelcom vznikne nárok na dôchodok, prípadne na predčasný dôchodok. Podrobnosti k získaniu oprávnenia na vyplácanie príspevku, o ktoré budú žiadať umelci, upraví metodický pokyn ministerstva kultúry.
Na peniaze budú mať nárok tí, ktorí pracovali v Slovenskom národnom divadle, Slovenskej filharmónii, Štátnej filharmónii Košice, v Štátnom komornom orchestri v Žiline, Maďarskom umeleckom súbore Mladé srdcia – Ifjú Szivek a Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK). Podľa autora novely, poslanca za Smer-SD Dušana Jarjabka umelci si príspevky zaslúžia, pretože ich povolanie je náročné a neraz ako štyridsaťroční musia opustiť svoju profesiu a začať sa venovať inej práci, lebo už nie sú schopní podávať potrebné umelecké výkony.
Jarjabek pripúšťa, že novela problém definitívne nevyrieši, do budúcna by sa takéto zabezpečenie mohlo týkať aj súborov zriaďovaných samosprávou či súborov nezávislej scény, kde tiež pôsobia profesionáli. Záleží na tom, ako bude nový systém fungovať v praxi, ako sa po istom období vyhodnotí. Pripomenul, že umelcom znemožnila odchod do predčasného výsluhového dôchodku dôchodková reforma z roku 2005.
Prezident podpísal aj zákon o Špecializovanom trestnom súde, zákon o verejnom obstarávaní a zákon o obchodovaní s výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov. Ďalej tiež zákony o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách, o fluórovaných skleníkových plynoch, o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a zákon o obrannej štandardizácii a kodifikácii a štátnom overovaní kvality výrobkov a služieb na účely obrany.
Agentúru SITA informovala Margita Ivaničková z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.