BRATISLAVA. Žiakom na prvom stupni základných škôl (ZŠ) pribudne od septembra nový voliteľný predmet Mladý záchranár. Má pomôcť nielen v prevencii pred úrazmi, ale školáci sa vďaka nemu dozvedia viac aj o prvej pomoci, dopravnej výchove či riziku otráv.
"Deti sa takto budú môcť v oveľa väčšom počte vracať domov zdravé, vychováme z nich zodpovednejších rodičov, čo spôsobí sekundárne zníženie počtu úrazov detí a žiakov," dôvodí Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ). Nový predmet budú môcť školy začleniť do školských vzdelávacích programov pre 1. až 4. ročník s dotáciou 33 vyučovacích hodín. Učitelia by ho mali hodnotiť slovne.
"Časom by z toho mohol vzniknúť aj povinný predmet, každopádne to chceme ďalej rozšíriť aj na druhý stupeň ZŠ či stredné školy," objasnil pre TASR Samuel Hruškovic, národný koordinátor prevencie detskej úrazovosti a zároveň iniciátor projektu. Podľa neho sa deti v škole učia rozličné veci, ale mali by sa naučiť hlavne to, čo ochráni ich zdravie a život. "Hustota dopravy stúpla, rizík je viac, narastajú rýchlosti, ale aj ďalšie nástrahy ako drogy, filmy či počítačové hry," konštatoval.
Rámcový obsah predmetu sa v jeho pracovnej verzii zameriava na štyri základné okruhy: Prevencia pred úrazmi, Prvá pomoc, Dopravná výchova, Riziko otráv. Obsah učiva je daný len heslovite, pedagógovia budú môcť čerpať z internetovej stránky www.mladyzachranar.sk. ŠPÚ dáva učiteľovi plnú kompetenciu, aby si poskytnutý obsahový štandard podrobne rozpracoval v rámci školského vzdelávacieho programu, prípadne aby si prispôsobil v rámci konkrétnych požiadaviek daného regiónu. Očakáva sa aj využitie digitálnych programov na rozvíjanie detskej digitálnej gramotnosti.
Na Slovensku zomrie následkom úrazu okolo 200 detí a mladistvých a 2000 deťom z toho istého dôvodu ostanú trvalé následky. V krajinách, ktoré sa venujú systematicky prevencii, je výskyt úrazov a trvalých následkov nižší až o 300 percent, konštatoval Hruškovic.
Projekt je spoločnou aktivitou ministerstiev školstva, zdravotníctva a tiež ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny ako aj ďalších organizácií, medzi ktorými je napríklad aj Prezídium policajného zboru, Hasičský a záchranný zbor či Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie a FALC záchranná. Ako Hruškovic informoval, zapojilo sa aj Národné toxikologické informačné centrum, leteckí záchranári z Popradu, tiež Horská záchranná služba a Výskumný ústav dopravný v Žiline. Partnerom projektu je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).