Dostávajú peniaze, ktoré môžu použiť na čokoľvek, aj na splácanie hypotéky. Nevolajú sa plat, ale paušálne náhrady. Máloktorý politik priznáva, že ich od daňových poplatníkov dostáva.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico vlani v majetkovom priznaní nespomenul viac ako 340-tisíc korún, ktoré dostal od štátu ako paušálne náhrady výdavkov. Nemusel ich ani zdaniť.
Šéf parlamentu Pavol Paška, tiež zo Smeru, od štátu dostal k platu vyše 580-tisíc. V jeho priznaní sa neobjavili.
Dva o Harabinovi - komentár Lukáša Filu o majetkových priznaniach politikov - KLIKNITE
Väčšina koaličných aj opozičných politikov vrátane predsedu vlády či predsedu Národnej rady Pašku (obaja Smer) nepriznala všetky peniaze, ktoré od štátu dostala.
Rovnako ako najvyšší ústavní činitelia postupujú desiatky koaličných aj opozičných politikov.
Poslanci, členovia vlády či štátni tajomníci okrem platu a prípadne aj funkčného príplatku poberali nezdaniteľné paušálne náhrady. Vo formulári, ktorý pri vypĺňaní majetkových priznaní vypĺňajú, je kolónka s názvom: „V uplynulom kalendárnom roku som dosiahol tieto príjmy“.
Len zlomok z nich v priznaní, ktoré musia povinne odovzdávať parlamentu, zahrnul medzi príjmy aj paušálne náhrady.
Dostali peniaze na účet, príjem to vraj nie je Platy politikov
v roku 2008 Koľko priznali:
Ivan Gašparovič: 2 904 000 Sk Robert Fico: 1 359 500 Sk Pavol Paška: 906 000 Sk Ján Slota: 726 000 Sk Vladimír Mečiar: 726 000 Sk Mikuláš Dzurinda: 1 041 924 Sk Pál Csáky: 726 000 Sk Pavol Hrušovský: 726 000 Sk Koľko dostali (v hrubom):
Ivan Gašparovič: 3 384 000 Sk Robert Fico: vyše 1 700 000 Sk Pavol Paška: 1 486 800 Ján Slota: 1 306 800 Mikuláš Dzurinda: 1 234 200 Sk Pál Csáky: 1 234 200 Sk Pavol Hrušovský: 1 306 800 Sk
V zákone o konflikte záujmov sa píše, že funkcionár musí uviesť „svoje príjmy dosiahnuté v uplynulom kalendárnom roku z výkonu funkcie verejného funkcionára“.
Paušálne náhrady dostávajú politici na účty rovnako ako plat. Môžu ich použiť na úhradu poplatkov za telefón, ale aj na splácanie hypotéky či kúpu auta. Nikto nekontroluje, čo nimi zaplatia.
Hovorkyňa premiéra Roberta Fica tvrdí, že náhrady do priznania nedal, lebo nejde o príjem. „Podľa zákona o daniach z príjmov paušálna náhrada nie je príjem,“ povedala Silvia Glendová.
V zákone sa píše, že z paušálnej náhrady sa dane neplatia a tak sa ani neuvádzajú ako zdaniteľný príjem. Nikde sa v ňom sa v ňom však vyslovene neuvádza, že by príjmom neboli.
Paška cez hovorcu odpísal, že „podal majetkové priznanie v súlade s platnou legislatívou“.
Štátny tajomník ministerstva financií František Palko (SNS) naopak povedal, že náhrady v priznaní uviedol. Domnieval sa totiž, že ide o „iný príjem“.
Paušálne náhrady si do majetkového priznania zrejme zahrnul aj minister spravodlivosti Štefan Harabin (za HZDS), ktorému tak vyšiel vyšší príjem ako akémukoľvek inému členovi vlády – vrátane Fica.
Do priznaní ich asi zahrnuli aj Harabinovi štátni tajomníci Daniel Hudák a Anna Viteková, ktorí mali v priznaniach tiež výrazne vyššie sumy ako Fico.
O podrobnostiach ich príjmov však ministerstvo odmietlo informovať.
Gašparovič píše v čistom Zvláštnou kategóriou je prezident Ivan Gašparovič, ten si zákon podľa hovorcu vysvetlil tak, že v priznaní uviedol „celkový čistý príjem z výkonu verejnej funkcie vrátane paušálnych náhrad“.
Náhrady zrejme do priznania uviedol aj šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Domnieva sa, že je to transparentnejšie,“ odkázal.
Podpredsedníčka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Renáta Zmajkovičová (Smer) je presvedčená, že sa náhrady dajú považovať za príjem a za najsprávnejšie považuje, aby ich politici uvádzali
v priznaniach.
Sama tak naposledy neurobila. Vysvetlila to tým, že tak ako ostatní poslanci priložila potvrdenie o príjme z parlamentnej učtárne, ktorá na ňom uviedla len plat.
Priznania bez náhrad sú však podľa nej dlhoročnou praxou.
Podľa Zmajkovičovej by sa mal nejasnosťou okolo náhrad zaoberať výbor v septembri.
Jednoznačne o príjem ide aj podľa právnika Transparency International Slovensko Pavla Nechalu.
„Títo funkcionári nepreukázali všetky príjmy. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií by tak mal v ich veci konať, pretože uviedli nepravdivé údaje,“ povedal o politikoch s priznaniami bez náhrad.
Zákon o konflikte záujmov hovorí, že ak funkcionár uvedie nepravdivé alebo neúplné údaje o majetku, príde až o tri svoje platy.

Beata
Balogová
