BÁNOV. Novým členom Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) sa dnes stal Slavomír Michálek. Na dnešnom výjazdovom zasadnutí o tom rozhodol vládny kabinet.
Michálek vo funkcii nahradí Karola Noskoviča, ktorému v Správnej rade ÚPN uplynulo funkčné obdobie. "Riaditeľ Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Michálek svojimi rozsiahlymi odbornými znalosťami a skúsenosťami spĺňa predpoklady na úspešné plnenie funkcie v Správnej rade ÚPN," uvádza predkladateľ návrhu, podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer-SD).
Podľa zákona o ÚPN dvoch zástupcov v deväťčlennej Správnej rade ústavu menuje kabinet a rovnako dvoch prezident SR. Predsedu a ďalších štyroch členov na návrh určeného výboru volí Národná rada SR. Práve poslanci parlamentu sa pokúsili 24. júna dovoliť jedného člena rady. Ani jeden z kandidátov však nebol úspešný, keďže nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných zákonodarcov. Najviac hlasov, 30 zo 122 možných, získal nominant poslaneckého klubu KDH Jozef Miklušičák, na jeho zvolenie to však nestačilo. Neuspel ani Peter Bielik (nominant Zväzu protikomunistického odboja), ktorý dostal jeden hlas, Ján Bicko (nominovalo ho Združenie inteligencie Rusínov Slovenska, dostal štyri hlasy), Jaroslav Franek (Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR, získal 17 hlasov), Ľubor Hallon (Folklórna únia na Slovensku, Nadácia Slovak Gold, dostal jeden hlas) a Juraj Kalina (Konfederácia politických väzňov Slovenska, získal štyri hlasy).
Snemovňa však už v apríli voľbou určila za člena Správnej rady ÚPN Arpáda Tarnóczyho (nominant klubu poslancov SNS), ktorý získal 73 hlasov od 128 prítomných poslancov. Tarnóczy, ktorý pôsobí ako predseda Zväzu protikomunistického odboja, v roku 1997 odhalil pamätnú tabuľu predstaviteľovi Hlinkovej gardy Jozefovi Kirschbaumovi. Národniarsky nominant už raz kandidoval za šéfa ÚPN po smrti Jána Langoša, no svoje rozhodnutie napokon zmenil. Výhrady k jeho osobe mala vtedy opozícia aj židovská obec.
Funkčné obdobie členov Správnej rady je šesťročné. Odvolať ho môže ten orgán, ktorý ho do funkcie ustanovil, a to len vtedy, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin alebo ak po dobu najmenej šiestich mesiacov nevykonáva svoju funkciu.
Do pôsobnosti Správnej rady ÚPN patrí najmä schvaľovanie mzdového poriadku ústavu, vypracúvanie návrhu rozpočtu ÚPN a jeho predkladanie na prerokovanie vláde či schvaľovanie stanov ústavu.