SME

Prípad vraždy Ľudmily Cervanovej súd ukončil

Najvyšší súd (NS) SR odmietol dovolania obžalovaných v kauze vraždy medičky Ľudmily Cervanovej.

BRATISLAVA. Najvyšší súd definitívne rozhodol, že šiesti odsúdení vo vyše tridsaťročnom prípade vraždy študentky Ľudmily Cervanovej sú vinní. Peter Préti z kancelárie súdu dnes ČTK povedal, že súd zamietol dovolanie, pretože v procese nezistil žiadne chyby.

Dvadsaťročnú Cervanovú znásilnili a zavraždili v lete 1976.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V kauze vraždy medičky Cervanovej zostáva v súčasnosti v ústave na výkon trestu odňatia slobody už len posledný z odsúdených - Milan Andrášik. Krajský súd v Trnave na začiatku februára tohto roku na svojom neverejnom zasadnutí zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Okresného súdu v Piešťanoch, ktorý nevyhovel v decembri minulého roka jeho žiadosti o podmienečné prepustenie. Podľa vtedajšieho vyjadrenia hovorcu súdu Martina Sýkoru neboli splnené všetky podmienky na podmienečné prepustenie. Proti rozhodnutiu už nebol prípustný opravný prostriedok.

SkryťVypnúť reklamu

Andrášik ešte dva roky vo väzbe

Andrášik si odpykáva trest odňatia slobody vo výške 15 rokov, ktorý mu vymeral Najvyšší súd SR v roku 2006 na znovuotvorenom pojednávaní v kauze usmrtenia Ľudmily Cervanovej. Trest vykonáva v leopoldovskej väznici, do 27. januára ho vykonával spolu s odsúdeným Milošom Kocúrom, ktorý bol prepustený podmienečne na slobodu.

Na sklonku roka boli obe ich žiadosti na prepustenie na návrh prokuratúry zamietnuté s odôvodnením, že v prípade vraždy Cervanovej išlo o obzvlášť závažný trestný čin. V prípade Kocúra Krajský súd (KS) v Trnave však rozhodol inak. Andrášikovi zostávajú podľa Sýkoru do prepustenia na slobodu viac ako dva roky.

Kocúra prepustil KS v Trnave z výkonu trestu odňatia slobody 27. januára. Vyšší súd rozhodol tak o jeho sťažnosti proti uzneseniu Okresného súdu v Piešťanoch z polovice decembra minulého roku. Vtedy bola jeho žiadosť o prepustenie zamietnutá. "Krajský súd rozhodol, že odsúdeného Kocúra z výkonu trestu prepustí podmienečne, pričom mu zároveň určil skúšobnú dobu v trvaní štyroch rokov," uviedol vtedy pre TASR hovorca súdu Sýkora.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejší kontroverzný prípad

Prípad z leta 1976 patrí k najznámejším v dejinách československej a slovenskej kriminalistiky a justície. Milan Andrášik a Miloš Kocúr so Stanislavom Dúbravickým, Františkom Čermanom, Pavlom Bedačom a Jurajom Lachmanom údajne participovali na vražde tak, že 9. júla podvečer v bratislavskej Mlynskej doline pred internátom násilne vtiahli Ľudmilu Cervanovú do auta a odviezli do jedného domu, kde ju násilím držali. Všetci ju údajne nútili piť alkohol, vyzliekli ju a postupne na nej proti jej vôli vykonali pohlavný styk, pričom si ju navzájom pridržiavali. Následne sa rozhodli Cervanovú usmrtiť, lebo im hrozila, že ich skutok oznámi. Zviazanú ju v kufri auta previezli do Kráľovej pri Senci k termálnemu jazierku. Tam sa aj 14. júla 1976 našlo jej telo.

SkryťVypnúť reklamu

Mužov ešte v septembri 1982 uznal súd za vinných a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov. Pôvodný rozsudok Krajského súdu v Bratislave potvrdil o niekoľko mesiacov aj Najvyšší súd SSR. V marci 1990 však podal vtedajší federálny prokurátor sťažnosť, ktorú Najvyšší súd ČSFR akceptoval, rozsudok zrušil a Krajskému súdu v Bratislave nariadil, aby vec znovu prerokoval a rozhodol. Na súde potom prípad roky stál.

Následne samotní muži iniciovali aktívne pokračovanie v procese. Milanovi Andrášikovi zvýšil trest Najvyšší súd SR 4. decembra 2006. Namiesto 13 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine dostal po odvolaní on i Miloš Kocúr o dva roky viac. Súd zvýšil trest aj pre Stanislava Dúbravického z desať na 12 rokov väzenia, potvrdil rozsudok pre Františka Čermana, ktorý dostal 11-ročný trest odňatia slobody. Šesť rokov dostal Pavol Bedač a tri Juraj Lachman.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínaný Milan Andrášik držal v januári 2007 a decembri 2006 hladovku. Od 4. januára bol hospitalizovaný vo väzenskej nemocnici v Trenčíne, kam ho previezli z väznice v Leopoldove. Andrášik držal hladovku od 19. decembra na protest proti tomu, že napriek svojmu zhoršenému zdravotnému stavu musel po vynesení rozsudku v kauze Cervanová nastúpiť do väzenia.

Chronológia procesu v prípade vraždy Ľudmily Cervanovej

9. júla 1976 - Po odchode z diskotéky v bratislavskom Unic klube zmizla 20-ročná študentka medicíny z Piešťan Ľudmila Cervanová, dcéra vysokého armádneho dôstojníka.

14. júla 1976 - V potoku Čierna voda pri obci Kráľová pri Senci sa našlo Cervanovej mŕtve telo.

1977 - Po zadržaní, vypočúvaní a následnom prepustení niekoľkých podozrivých bola uzatvorená prvá fáza vyšetrovania so záverom, že páchateľ je neznámy.

SkryťVypnúť reklamu

1978 - Prípad bol znovu otvorený.

jún až júl 1981 - Postupne bolo zatknutých sedem mladých mužov z Nitry podozrivých z toho, že Cervanovú po odchode z diskotéky uniesli, následne ju v jednom bratislavskom byte opili, zviazali a znásilnili a po tom, čo sa im vyhrážala udaním, ju utopili.

22. septembra 1982 - Krajský súd v Bratislave odsúdil podozrivých na tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov. Prokurátor pôvodne navrhoval štyri tresty smrti.

apríl 1983 - Slovenský Najvyšší súd zamietol odvolanie obvinených a potvrdil rozsudok krajského súdu.

23. marca 1990 - Generálny prokurátor ČSFR Tibor Böhm podal v prospech obvinených na Najvyšší súd ČSFR sťažnosť pre porušenie zákona. Podľa jeho názoru neboli vyčerpané všetky možnosti pre objasnenie prípadu a overenie obhajoby obvinených.

SkryťVypnúť reklamu

19. októbra 1990 - Najvyšší súd ČSFR v Prahe zrušil pôvodný rozsudok Krajského súdu v Bratislave z roku 1982 i verdikt slovenského Najvyššieho súdu a vrátil kauzu na opätovné pojednávanie. Odsúdení, ktorí si ešte odpykávali tresty, boli prepustení na slobodu.

november 2003 - Ústavný súd na Slovensku priznal za zbytočné prieťahy v súdnom procese obžalovaným celkovo 2,3 milióna slovenských korún (podľa konverzného kurzu viac ako 76.000 eur) odškodného.

20. januára 2004 - Bratislavský krajský súd uznal v obnovenom procese vinu šiestich obžalovaných v prípade Cervanová a vyniesol nad nimi rozsudky odňatia slobody od troch do 13 rokov. Všetci odsúdení sa na mieste odvolali. Pre siedmeho obžalovaného bolo pojednávanie odložené pre jeho psychické problémy.

SkryťVypnúť reklamu

3. júna 2004 - Advokáti dvoch mužov zo skupiny obžalovaných, ktorí sa domáhali zmeny rozsudku krajského súdu, vyhlásili, že získali v archíve pôvodné svedectvá účastníkov udalostí z roku 1976, ktoré vraj vyznievali v prospech ich klientov.

13. decembra 2005 - Odvolací proces so šiestimi obvinenými pred Najvyšším súdom uviazol pre spor o predloženie dôkazov. Súd odmietol vypočuť svedkov a prerokovať údajné dôkazy z archívov ministerstva vnútra. Obhajoba podala proti senátu námietku zaujatosti. V marci 2006 súd námietku zamietol.

14. marca 2006 - Pražský vrchný súd rozhodol, že sa česká spisovateľka a scenáristka Markéta Jílková-Zinnerová nemusí ospravedlniť za výroky o obžalovaných z vraždy Cervanovej, ktorých príbehom sa nechala voľne inšpirovať pri písaní scenára k filmu Bolero. Časť obvinených od nej požadovala ospravedlnenie a odškodnenie za to, že ich označila za "vrahov".

SkryťVypnúť reklamu

14. septembra 2006 - Ústavný súd rozhodol, že o kauze Cervanová rozhodujú slovenské súdy príliš pomaly. Jej matke, ktorá sa sťažovala na postup justície, priznal za súdne prieťahy odškodnenie 650.000 korún (21.576 eur).

4. decembra 2006 - Najvyšší súd potvrdil, že Nitrania zavraždili Cervanovú. Traja obžalovaní dostali v odvolacom konaní zvýšené tresty oproti tým, ktoré im udelil krajský súd. Hlavným obžalovaným Milošovi Kocúrovi a Milanovi Andrášikovi súd zdvihol trest na 15 rokov z pôvodných 13 rokov. Stanislav Dúbravický dostal k pôvodným desiatim rokom ďalšie dva roky väzenia navyše. Ostatným odsúdeným, Františkovi Čermanovi, Pavlovi Beďačovi a Jurajovi Lachmanovi, ostali nižšie tresty od troch do jedenástich rokov.

18. decembra 2006 - Kocúr sa sám prihlásil na výkon trestu v nitrianskej väznici. O deň neskôr sa prihlásil vo väzení aj Andrášik. Zvyšní štyria muži sa do väzenia nemuseli vrátiť, väčšina z nich si tresty odpykala ešte za komunizmu.

SkryťVypnúť reklamu

26. februára 2007 - Týždenník .týždeň napísal, že testy na detektore lži preukázali nevinu štyroch zo šiestich odsúdených v prípade vraždy Cervanovej. Ďalší dvaja muži sa na podrobnom štvordňovom testovaní nezúčastnili, pretože boli vo väzení. Predseda Najvyššieho súdu Milan Karabin výsledky spochybnil.

2. augusta 2007 - Okresný súd v Trnave zamietol žiadosť Andrášika o podmienečné prepustenie na slobodu. Iný senát toho istého súdu, naopak, súhlasil s prepustením Kocúra a odobril tiež podmienečný odklad trestu s päťročnou skúšobnou lehotou Dúbravickému.

25. septembra 2007 - Krajský súd v Trnave zamietol sťažnosť Andrášika voči uzneseniu okresného súdu, ktorý odmietol jeho žiadosť o podmienečné prepustenie. Krajský súd 9. októbra zrušil aj skoršie rozhodnutie okresného súdu, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Kocúra.

SkryťVypnúť reklamu

24. novembra 2007 - Denník Pravda napísal, že proti rozsudku Najvyššieho súdu podali dovolanie všetci šiesti odsúdení.

17. decembra 2008 - Okresný súd v Piešťanoch zamietol žiadosť Kocúra a Andrášika o podmienečné prepustenie na slobodu.

27. januára 2009 - Kocúr sa dostal na slobodu po tom, ako o jeho podmienečnom prepustení rozhodol trnavský krajský súd. Súd mu určil skúšobnú dobu štyri roky, počas ktorej sa nemôže dostať do konfliktu so zákonom, lebo by sa do väzenia mohol vrátiť. Naopak, Andrášikovi krajský súd 5. februára zamietol žiadosť o podmienečné prepustenie.

8. júla 2009 - Najvyšší súd oznámil, že 1. júna zamietol dovolanie, pretože v procese nezistil žiadne chyby.

čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 104
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 083
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 047
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 828
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 713
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 550
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Zverev.

Problém s elektronickým systémom mal v Madride Alexander Zverev.


Antonín Nekut
Luka Radivojevič v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Vo výbere najlepších nováčikov zámorskej juniorky sa objavili dvaja Slováci, ktorí bojujú aj na MS v hokeji do 18 rokov 2025.


Futbalisti Arsenalu.

Obidva zápasy semifinále Ligy majstrov odvysielajú stanice Nova Sport.


Česká tenistka Sarah Melany Fajmonová.

Na podujatí v Turecku stratila iba jeden set.


Jan Kamarád
SkryťZatvoriť reklamu