Fajčiť v nákupných centrách, kde čo i len jedna predajňa je otvorená do promenády, je zakázané. Kaviarnici, ktorí zákaz porušujú, sa opierajú o nejasnosti, ktoré majú pôvod v prijatých pozmeňujúcich návrhoch zákona o ochrane nefajčiarov.
BRATISLAVA. Zákaz fajčenia v nákupných centrách je neustále porušovaný. Dokazujú to aj vyjadrenia správcov centier o tom, že na kaviarnikov sú prikrátki. Na tento problém poukázala sťažnosť Petra, s ktorou sa obrátil na službu Sťažnosti.sme.sk.
Rozhovor s PhDr. Róbertom Ochabom, PhD., MPH z Úradu verejného zdravotníctva, ktorý dozoruje kontroly zákazu fajčenia si môžete prečítať tu.
Nejasnosti zákona a zmätok s výkladom
Novela zákona o ochrane nefajčiarov priniesla viaceré nejasnosti, ktoré majú pôvod v prijatých pozmeňujúcich návrhoch. Tvrdí to Úrad verejného zdravotníctva SR aj ministerstvo zdravotníctva. Pozmeňujúce návrhy spôsobili, že niektoré základné pojmy je možné interpretovať rôzne. Takýmto pojmom je aj slovo predajňa a následne slovné spojenie verejne prístupne priestory všetkých typov predajní.
O túto nejasnosť sa opiera na službe Sťažnosti.sme.sk aj spoločnosť Inter IKEA, ktorá prevádzkuje bratislavské nákupné centrum Avion. „Nákupné centrum nie je definované ako predajňa a preto sa naň generálny zákaz fajčenia nevzťahuje," píše vo vyjadrení Inter IKEA.
Problémy so zákonom potvrdil aj Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý vykonáva dozor nad kontrolou zákazu fajčenia. „Hlavným problémom je, že sa nezakazuje fajčenie v obchodných centrách," hovorí v rozhovore pre SME.sk. Zákon o ochrane nefajčiarov neobsahuje definíciu obchodného centra, aj keď to podľa Ochabu bolo v pôvodnom návrhu. „Ten neprešiel legislatívnou radou vlády."
„Mali sme problém poskladať si všetky schválené pozmeňujúce návrhy a nájsť východisko pre vykonávanie kontroly," priznáva problémy Ochaba. Jeho vyjadrenie korešponduje so situáciou, ktorú načrtli viacerí správcovia nákupných centier.
Z Úradu totiž odišlo viacero stanovísk, pre ktoré vznikli nejasnosti. O tie sa dnes opierajú kaviarnici. Napríklad jedno hovorí o tom, že pokiaľ sa v kaviarni nevyrábajú pokrmy, je tam možné fajčiť. Ďalšie hovorí o tom, že sa fajčiť v kaviarni môže, ak nezasahuje do uzavretých verejne prístupných priestorov predajní. Obe vyjadrenia má SME.sk k dispozícii.
Zákaz fajčenia závisí od stavebného riešenia všetkých prevádzok
Väčšina kaviarní v nákupných centrách, ktoré sú uprostred promenád, nie je stavebne oddelených. Napriek tomu sa v nich fajčí. „Ak zasahuje kaviareň do spoločnej verejne prístupnej chodby, či iného uzavretého priestoru, cez ktorý, či prostredníctvom ktorého sa do predajne dostane zákazník, tak v takej kaviarni je fajčenie zakázané," vysvetľuje advokát Peter Serina.
Ochaba v rozhovore vysvetlil, že Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú pri kontrolách postupovať v zmysle platného zákona a výklad slova predajňa a následných slovných spojení vychádza zo Živnostenského zákona, kde má voľnú nadväznosť na pojem prevádzka.
V rozhovore tiež potvrdil, že zákaz fajčenia v nákupných centrách závisí od dispozičného riešeniach všetkých prevádzok, ktoré centrum obsahuje. Ak je aspoň jedna prevádzka otvorená do uzavretého verejne prístupného priestoru je v takomto centre zakázané fajčiť.
Advokát Peter Serina mal k dispozícii aj pôvodné vyjadrenia Úradu verejného zdravotníctva, ktoré z Úradu odišli správcom centier a na ktoré sa niektorí odvolávajú pri obhajobe fajčenia v nákupných centrách. Serina tvrdí, že zo stanovísk, ktoré sme mu dali k dispozícii zákaz vyplýva. „I keď je to napísané dosť nezrozumiteľne a komplikovane," komentuje Serina.
Za porušenie zákazu fajčenia hrozí podnikateľom, aj fyzickým osobám, pokuta. Pri fyzických osobách to je 33 eur. Ak ju nezaplatí na mieste, môže sa zvýšiť. Pri podnikateľoch je to maximálne 3319 eur, čo bolo 100-tisíc korún. Ochaba v rozhovore tiež spomenul kontrolnú akciu, ktorá prebehla v Žiline, Poprade a Liptovskom Mikuláši. "Na základe intervencie Úradu verejného zdravotníctva boli začaté správne konania voči viacerým majiteľom kaviarní v obchodných centrách," povedal.
Správcom do reči nebolo
V bratislavskom Auparku rešpektujú platnú právnu ochranu nefajčiarov. Tvrdí to jeho PR manažérka Mária Juritková. „Využijeme všetky možnosti, ktoré nám zákon dáva k tomu, aby sme zamedzili fajčeniu v spoločných priestoroch a prispeli tak k ochrane nefajčiarov," hovorí. Tvrdí, že proti prevádzkovateľom kaviarenských zariadení porušujúcich zákon sú bezbranní. „Zákon neumožňuje vykonávať represívne opatrenia voči tým, ktorí ho porušujú."
Ďalším osloveným správcom nebolo na túto tému veľmi do reči. Väčšina odmietla situáciu podrobnejšie komentovať, ostatní požadovali autorizáciu svojich vyjadrení.
Riaditeľka zábavno-obchodného centra MAX Nitra sa nechcela púšťať do verejnej diskusie na tému fajčenia v obchodných centrách. „Z môjho pohľadu kompetentné orgány neurobili potrebné kroky a majú v tom zmätok," hovorí. Tvrdí, že ich nájomcovia zákon neporušujú. „Ale nie som kontrolný orgán."
Manažérka obchodných centier zo správcovskej firmy EMCM Sylvia Ďuriníková problém konkretizovala. Hovorí, že správcovia a prevádzkovatelia centier sú toho názoru, že obchodné centrum je predajňa podľa zákona. V praxi to znamená, že ani na promenádach centier sa nesmie fajčiť. „Prevádzkovatelia a majitelia kaviarní však tento fakt ignorujú napriek mnohým výzvam, urgenciám a listom zo správy centra," hovorí.
Väčšina oslovených správcov sa zhodla, že po prijatí zákona sa ocitli v právnej neistote. Tú spôsobujú prijaté pozmeňujúce návrhy, ktoré priniesli zmätok v interpretácii zákona.

Beata
Balogová
